Solný obklad na ledviny
Nahřátá sůl aplikovaná na oblast ledvin pomáhá jejich prohřátí. Proč ledviny prohřívat a proč právě sůl? Když jsou ledviny oslabené, může to vést k pocitům únavy, zimomřivosti, slabosti a problémům se spánkem, zejména s hlubokou fází spánku. Jejich prohřátí pomáhá obnovit správný tok energie a posílit jejich funkci. Sůl je v tomto případě ideální, protože dokáže dlouho udržet teplo a zároveň má podle východní medicíny vlastnosti, které podporují vyživování ledvin.
Jak na to? Připravte si bavlněný pytlík, kam sůl uložíte a můžete ho poté uzavřít. Nahřejte asi půl kila hrubé mořské soli na pánvičce, průběžně promíchejte. Jakmile je sůl prohřátá, vložte jí do pytlíku, uzavřete a dejte si obklad opatrně na oblast beder. Pozor na popálení, nemělo by vás to pálit! Ideálně, když vám s aplikací někdo pomůže. Užívejte si tuto solnou terapii po dobu, co sůl drží teplo, nebo těsně před tím, než jdete spát.
Relaxační cvičení
Nemusíte se stěhovat k písečné pláži s výhledem na krásné moře, aby se vám podařilo zrelaxovat. Takové místo k tomu sice přímo vybízí, ale stav klidu a uvolnění vzniká především uvnitř nás. Krátká relaxační cvičení mohou pomoci zklidnit nervový systém a přepnout na klidový režim. To je přesně to, co potřebujeme před usnutím.
- Po zavření očí si můžete například postupně od špiček nohou až k hlavě projet celé tělo a jednotlivé jeho části vědomě uvolnit.
- Nebo se soustřeďte na dech. Zkuste si počítat do čtyř při nádechu, na chvíli dech zadržet, a pak pomalu vydechnout, třeba až do šesti. Můžete si přitom představovat, jak s každým výdechem opouští vaše tělo napětí, starosti a únava.
Ve videu Relaxace vleže – Mrtvola vám ukážeme, jak využít královskou pozici jógy Šavásanu pro relaxaci a regeneraci celého těla.
Vizualizace
Vizualizace je silným nástrojem pro ovlivnění naší psychiky. Pokud si před spaním vědomě a procítěně představujeme uklidňující obrazy, jako je klidné místo v přírodě, teplé světlo od slunce, nebo to, jak naše tělo příjemně těžkne a uvolňuje se zatímco ležíme na teplém písku, náš mozek na tyto představy reaguje téměř stejně, jako kdyby šlo o realitu.
Počítání oveček
Jedná se opět o vizualizační cvičení, které je zaměřené na konkrétní, opakující se obraz, který pomůže k zastavení rušivých myšlenek a soustředění mysli na něco monotónního a klidného. Kromě počítání oveček zkuste počítání pozpátku pomocí kruhu a číslic, kdy číslici vepsanou do kruhu (začněte např. číslem 100) v mysli smažete a přepíšete o jedno číslo menší hodnotou, zatímco kruh zůstává neporušený.
Přírodní pomocníci pro klidný spánek
Šálek bylinkového čaje je další možný způsob, jak uvolnit mysl, podpořit relaxaci a zlepšit kvalitu spánku. Mezi známé bylinky, které toto podporují, patří meduňka lékařská, kozlík lékařský (hodí se při nespavosti spojenou s úzkostí), mučenka, hloh obecný či levandule (Bylinky pro sladké snění). Zajímavou možností je čínská datle jujuba, ze které si připravíte odvar.
Všechny zmíněné techniky vám mohou pomoci připravit tělo na klidovou fázi a snáz navodit spánek. Pokud jsou vaše problémy se spánkem dlouhodobé, doporučujeme jít víc do hloubky a zaměřit se na příčinu nespavosti. Pro skvělý a ověřený návod, jak zatočit s nespavostí si pusťte video Jak na nespavost, nebo pročtěte články Nespavost aneb Když přes únavu nemůžete usnout, Nejčastější příčiny nespavosti: Tyto vás možná ani nenapadly.
PS: Cítíš se v plavkách sebevědomě?
Pokud letos nechceš schovávat zadek pod ručník, pojď na to s námi jinak.
Chci lepší postavu!
Buďte první, kdo napíše komentář