Vztek nebo radost? Rýma nebo chuť vyrazit ven?

12

V půlce února začíná biologické jaro. Mění se energie v přírodě a na nás to má vliv, ať chceme nebo nechceme. Jaro se projeví u zdravého i nemocného člověka fyzicky i emočně. Víte jak?

Cože, jaro v únoru?

Moderní způsob života nás odtrhává jak od spojení s přírodou, tak od spojení se sebou. Člověk pak sice pozná, že už je tepleji a vymění šálu za šátek a zimní bundu za jarní kabátek, ale dál jede stejným tempem, v podstatě nevidí, neslyší. Až když vykvetou stromy, tak s podivem žasne, že už je tady jaro, jak to hrozně uteklo, před chvílí byly Vánoce… Přitom jaro už je tou dobou dávno v běhu, v podstatě už na sklonku svého biologického působení. Zkuste si ho tedy letos všímat, být vědomí a užít si ho.

Změňte jídelníčekvegetables-752153_1280

Dnes většina lidí odhodila kabát, šálu a čepici, mnozí venku běhají jen ve svetříku. Děláme to automaticky, když se oteplí. Nezapomeňte však začít měnit také jídelníček na jarní. Pomůže vám to zdravě zvládnout přechodové období, kdy se střídají teplé slunečné dny jako je ten dnešní a dny chladné.

Před námi je ideální doba pro jarní detoxikaci a posílení těchto dvou orgánů. Říkám tomu roční údržba. Když se o ně teď hezky postaráme, máme na rok vystaráno a můžeme se věnovat dalším orgánům, které se nám v průběhu roku hlásí o slovo a každý potřebuje něco trochu jiného pro své dobré fungování.

Jarní nemoci a jarní emoceemotions-371238_1280

V našem těle všechno souvisí se vším. Přetížené orgány zatěžují i všechny ostatní. Pokud jsme tedy v předchozích měsících špatným životním stylem zatížili naše tělo, poznáme to teď na játrech a žlučníku.

 • Potíže se žlučníkem se nejčastěji projevují tlakem v břiše po jídle, říháním, tlakem pod hrudní kostí. Bolesti se mohou projevit i formou tenisového lokte, bolestmi hlavy, strnutím šíje a bolestmi kyčlí. Na emocionální úrovni nás pak potkávají záchvaty hněvu, jsme podráždění, bez nálady. 
 • Pokud máme vyčerpaná játra, bude to vidět na špatném stavu pokožky(akné, fleky, ekzémy, suchá kůže, šupiny apod.), budeme mít potíže se zažíváním, s pálením žáhy a se záněty. Běžně se při špatném stavu jater na jaře objevují potíže s očima, ať už je to slzení, senná rýma nebo zánět rohovky. V emocionální rovině nás pak bude sžírat vnitřní hněv.

Zkrátka, pokud nemáme v pořádku játra nebo žlučník, cítíme pravý opak toho, co zažívá na jaře člověk zdravý, tedy radost bez příčiny, chuť do života, dostatek energie a nápadů.

Zdravý i nemocný jaro pocítí

Pokud se člověk víc naladí na potřeby svého těla, začne je vnímat a začne být víc v kontaktu s přírodou, pak jaro cítí ještě dříve než začne. Změní se mu chutě, nálada a energie stoupne. Pokud je zdravý, samozřejmě.

Pokud není tak zcela zdráv, tak se mu také změní chutě, nálada a energie, bohužel však směrem výše uvedeným. Chutě má nezdravé nebo trpí nechutenstvím. Tělo má bolavé nebo zanícené a náladu mizernou až vzteklou.

Člověk neznalý přírodních zákonů se s příchodem jara diví, proč zrovna on každé jaro alergie, angínu nebo se mu vysype vyrážka. Informovaný jedinec oproti tomu chápe, co se mu děje, a ví, jak na tom zapracovat, aby mu nebylo stále hůř a hůř. Neřešené potíže se totiž časem jen stupňují a my si koledujeme o chronický stav či vážnou nemoc. Je tedy chytré tyto změny začít sledovat, chápat a adekvátně reagovat. Samozřejmě se nehroutíme, všichni potřebujeme pročistit játra, doplnit energii, uvolnit blokády atd. Je prostě jen výhodné o těchto věcech vědět a umět na ně reagovat.

Vaše zkušenosti z minulých jar

Vlaďka: Tak konecne tento rok jsem zacla vnimat jaro v dobe, kdy opravdu biologicke jaro prichazi…kdyz se tak po ranu podivam z okna, mam chut jit ven a dychat ten krasny zavan jarniho vzduchu…zahradka je jeste mokra, ale nejradsi bych si uz zaspinila ruce od hliny…vcera jsme se uz na ni byli podivat a meli radost z pupenu na stromech…priroda se probouzi a prichazi zase neco noveho, krasneho ☺

X-bebe: Tak ja si myslela, že jsem na školeních tento týden jen promrzla a že je na jarní očistu brzo a ono není, od patku mam kasel a rymu a dnes odpoledne mi i vylitla teplota, ale ja si vemu par dnu dovolene a uziju si prepychu? Jen to dítě odvézt do školky, to bude zazitek.

Petula: Normálně to není možný ?!! Zrovna předevčírem jsem dala klíčit mungo .. měla jsem prostě strašnou chuť na ty šťavnatý zelený potvůrky :)))) A ono je to takhle ! PS: a ještě se mi včera spustila rýma a teď už vím, že jsem si správně marně lámala hlavu, kde jsem k ní přišla ? Neuvěřitelný …

Hetto Martin: A já si už nějakou tu dobu říkám, co se děje, když jím stejně, že mi na čele i bradě sem tam vyskakujou „pupeny“. Asi to bude tím, jak jsem napsal „jím stejně“ a chce to po čase udělat opět něco Jinak? Jinak, to znamená Jarně. Ruku v ruce s přírodou a jejími rytmy. Tělo si o to říkalo samo, jen jsem opět neposlouchal. Chtělo to cokoliv naklíčeného a jarně zeleného. Ale není pozdě. Nikdy není pozdě pro toho, kdo se snaží dělat věci Jinak a ten rozdíl se vždy pozná.

Naďa: Taky mám chuť na zelené, ale na zahrádce mám ještě zmrzlý sníh, venku smog, v obchodě chemická zelenina. Takže klíčím.

Lentilka: Tak už chápu, proč je mi tak blbě poslední týden. Přisuzovala jsem to chřipce, kterou jsem prodělala před tím. Jsem unavená, bolí mě hlava, nálada pod psa… Mám strašnou chuť na nezdravé věci – hlavně sladké…. Na čele mi naskákaly beďary, takové divné vrásky. Občas si jdu lehnout odpoledne s dcerou, ale spánek mi energii nepřidá. Na druhou stranu již týden toužím po jaře, po cestování, mám sněhu již dost. Udělala jsem si svoje první pickles, zasadila jsem pažitku, v obchodě jsem dokonce sehnala řeřichu.

Siminka: Tak to jsem ten druhý případ, rýma, bolest v krku… Na “klasické” jídlo chuť nemám, ale honí mě mlsná:-( Každopádně díky za radu, dám si na sebe pozor:-)bird-515031_1280

Lucka: Tak já mám hrozně suchou kůži na rukou. Už jsem si říkala, čím to je, netušila jsem, že to je příchodem jara. Taky každé ráno kašlu jako tuberák a vykašlávám, ale během dne je to v pohodě. Hodně větrám a mám potřebu hodně chodit ven a hýbat se. A chutě – ojoj, pořád se nějak nemůžu od Vánoc nakopnout, ale snažím se :-).

79uffo: Jojo, já su teď vzteklá, jak malý ratlík ? Příští měsíc to bude 6 let, co v kuse kojím (ani během druhého těhotenství to mládě nevzdávalo ? ), a tedy cítím, že se musím něčím restartovat. Minulý týden jsem dostala děsnou chuť na naklíčený hrách, tak jsem hned konala. Zítra bude na řadě řeřicha. Už se těším, až se na dvoře napasu nějaké té divoké zeleně.

Silvushe: A jsme doma ? Už týden rýma, úklid na zahradě (kterou teda následně druhý den zasypal sníh ? ) , včera jsem si stěžovala, že mě už několik dní bolí hlava, která mě bolí jen opravdu málokdy, se synkem jsme tento týden nechali naklíčit řeřichu a na mungo už se taky pár dní chystám (na moje první naklíčené mungo ), bolavé ruce kvůli popraskané kůži… Oukej, chce se to nad sebou zamyslet ? Děkuju za otevření očí ? …a teď mě napadá, že synek od ČTRVTKA marodí s neštovicemi ? Nám hezky vykvetl s tím jarem ?

Barbora: Cítím skoro všechno, o čem Eva píše, dobré i nedobré. Pustila jsem se do úklidu šicí pracovny (pěkně knoflíček po knofíčku, stuha po stuze… je to na dlouho), zelené bych jedla od rána do večera, vzteklá jsem zbytečně moc, táhne mě to ven, mám spoustu nápadů a chuti je uskutečnit, ale zároveň jsem hrozně unavená a nedaří se to tak, jak bych si představovala. A super je, že to vnímám, cítím a že vím, čím a proč to je.

Jak to máte vy?

Poznali jste jaro ve vzduchu? Cítíte změnu energií? Změnily se vaše chutě?

Staňte se členy Klubu Jíme Jinak

Získáte videorecepty, jídelníčky, rozhovory s odborníky, rady, slevy na nákupy a online kurzy.

materiály

Moc mě to baví!

Libenk: Děkuji za výborný recept :-) Dnes upečeno a...

Behám ako rybička, kila idú dole (Marta)

Marta: Milá Evička, deň po dni varím podľa Jíme...

Jeden z nejsilnějších zážitků…

Kateřina: Milá Evi, také jsem chtěla poděkovat za celý kurz....

Za 6 dní v kurzu Hubnutí do plavek má dole 1,5 kg a 4 cm v pase!

Dagmar: Jsem 6.den v kurzu Hubneme do plavek a...

Mám ohromnou radost, že hubnu

Kateřina: Začátkem ledna jsem se přihlásila do kurzu "hubneme...

Děkuji za cenné vychytávky a úžasnou motivaci

Annabirke S.: Ahoj Evi. O pochvalu nemáte nouzi, ale...

„Mami, pizzu už viac nechcem.“ (Ivajanig)

Ivajanig: Strava mi veľmi chutí. Zatiaľ varím podľa Jíme...

Nepotřebuji už pečivo ani kávu (Olga)

Olga: Stránky Jíme Jinak a misopolévky se staly mou...

Děti nepoznaly, že je to zdravé

Alena: můj 6letý masař nepoznal, že sekaná není z masa,...

Úspěch – chutná i příteli

Iveta: Co mám uvařeno, nabízím i příteli a nezdráhá...

Raňajky papkáme spolu s manželom a velmi nám chutia (Marta)

Marta: Ďakujem Evička za všetky recepty. Ume ocot, tamari, shoyu,...

Kamarátka neverila, ako som sa zmenila (Marta)

Marta: Pomaly sa mi končí vstup "do plavek". A pokračujem...

Den bez kávy jsem si dříve neuměla představit (Lucie)

Lucie: Nedovedla jsem si dříve představit jediný den bez...

Absolutně luxusní koprovka, po které mě nebolí břicho

Pstoklask: Absolutně luxusní koprovka, po které mě (konečně!) nebolí...

2/3 dávky antidepresiva jsou pryč a půjde i zbytek (Dagmar)

Dagmar: Milá Evičko, čtu si všechny Tvé odpovědi, některé...
 1. Letos se konečně po 4 letech JJ na jaro těším plná energie a očekávání. Což mě i dost překvapilo, protože ještě v prosinci jsem byla totálně vyčerpaná, ledviny i slinivka na nule, o trávení ani nemluvím. Moje masérka mě pochválila, že si znovu nabitou energii držím. Mám radost, chuť vyrážet ven, nebo jen otvírat okna, uklízet a vůbec dávat věci do pořádku. Ať žije JARO !!! PS: Víkend ještě na lyžích…hlavně tedy s obličejem natočeným na sluníčko :-)))))

  • To mám radost, že to taky zažíváš, Peťo. Vím, že tě v zimě trápil nějaký moribundus, tak prima, že sis to odbyla v zimě, pěkně ses vyčistila a teď si jaro užiješ, jupíí! :-)

 2. Roční období jsem začala vnímat taky spolu se zamyšlením sama nad sebou. V zimě se má odpočívat a naše společnost se pořád za něčím honí, je třeba šetřit energií na správném místě ve správnou chvíli i v práci.

 3. Jasně, těšila jsem se na biologické jaro, do jo jsem nezvládla. Psychicky se ladím na jarní půst až bude tepleji. Rýmu mám už dva týdny, dcera ještě o týden víc. Jsem už chytřejší, vím, že to je jarem. Bohužel pořád ujíždím, proto potřebuji půst. V práci nechodím na obědy aspoň tomu se vyhnu.

  • Všichni se potřebujeme vyčistit ;-) Hlavně, že už si nemyslíme, že za rýmu může nachlazení nebo chrchlající kolegyně v kanceláři :-)

    • Určitě. Naši psychiku však také ovlivňuje náš zdravotní stav – a naopak, špatnými emocemi si můžeme přivodit nemoce. Zkrátka chce to být v pohodě v hlavně i na talíři :-)

 4. Ahaa :-) Tak proto mi už přes týden kape z nosu, mám chuť na zelené, i když na záhoně ještě nic není :-) Proto mám zase suchou kůži, i když přes zimu už to bylo lepší :-))) Proto pořád potřebuju větrat :-) Díky za pochopení. Jdu ven.

  • Hurááá :-) Přesně tyhle aha mě moc baví :-))) Těším se, až jednou celá naše společnost udělá jedno velké ahaa a lidi začnou být spokojení a milý jeden ke druhému. No, asi musíme začít u těhle malých, soukromých ahaa :o))

 5. Jako mládě jsem se touto dobou na jaro těšila a byla radostná, po dvacítce se to začalo měnit a střídat, za poslední tři JJ jara je to první, kdy zase cítím radost a chuť vyrazit ven! Hurá :) (a to i přes rýmičku, imunita ještě pokulhává, ale lepší 3 lepší :) )

  • Neli, rýmičku vítej s radostí jako to jaro, přebytky jdu ven tou nejlepší možnou cestou :-)))

 6. Zobrazit všech 12 komentářů

Komentujte
Vaše jméno

Jméno uložíme a zobrazíme, váš e-mail nezveřejníme. Zásady ochrany údajů.

Předchozí článekProteinové lívance s kváskem (bez lepku)
Další článekJak na krémové polévky: krok za krokem