Domů > Magazín > Blog

Zůstali jste doma? Využijte výjimečné příležitosti!

Pokud jste se jako mnozí další ocitli neplánovaně doma, můžete to využít jako šanci udělat něco pro sebe. Jaro je pro nové začátky naprosto ideální období. Takže nelamentujte nad situací, posilněte imunitu a vyhněte se jarní únavě.

Využijte sílu jara a toho, že jste doma

Jaro je důležité období, je to začátek nového biologického roku. Co na jaře zasejeme, to budeme později sklízet. A neplatí to jen pro naše zahrady. Platí to pro všechny aspekty našeho života. V tomto transformačním období se uzavírá několik významných cyklů v dějinách lidstva a začínají se nové. Například v čínském horoskopu nastává nový cyklus – co teď rozjedeme, to bude cesta, kterou se budeme ubírat dalších 12 let. To už je výzva, co říkáte? Skvělá příležitost nastartovat nové projekty, udělat nové plány, zavést nové zvyky. Ale taky je to úžasná příležitost pro odložení všeho starého, co nám neslouží. Například zbavit se nezdravých závislostí a zlozvyků.

Vyzkoušejte si zdravou snídani

Většina lidí nemá ráno čas se zabývat zdravou snídaní. Vstávají brzy, běží honem do práce. Mnozí si po cestě koupí v pekárně croissant, zhltnou ho za chůze a v práci to spláchnou kafem, aby se nastartovali.
Pokud nemůžete do kanceláře a zůstali jste doma, máte jedinečnou šanci si zkusit, jaký rozdíl udělá, když budete pár dní v kuse snídat zdravě. Udělejte si s námi snídani doma! Doplníte snadno a chutně živiny, které tělo nutně potřebuje a dostanete do zbytku dne mnohem více než po silném pressu. Práci budete mít rychle hotovou a bude víc času pro vás a vaše plány.

💡 TIP: Sezóna plavek je tu! Zkus tento jídelníček a sprav si postavu.

Recepty, které podpoří vaši imunitu a doplní energii

Uvařte si doma dobrý oběd nebo večeři

Jakmile se dobře nasnídáte, bude vám příjemně, budete výkonní a možná dostanete sílu a chuť vyzkoušet další jídla. Máte teď jedinečnou možnost vyzkoušet si, jaké to je jíst pár dní v kuse jinak. Pro mě 10 dní na Jíme Jinak znamenalo totální zdravotní proměnu. Za deset dní jsem se zbavila 5 kg nadváhy, dostala energii jakou jsem nikdy předtím neměla a začaly mizet 30 let staré chronické potíže (více v rozhovoru pro Reflex).

Zkuste připravit dezert bez cukru, kváskové pečivo, kvašenou zeleninu nebo klíčky

Zrovna tak můžete čas, který nuceně trávíte doma, využít k tomu, abyste konečně naložili svojí první kvašenou zeleninu, založili kvásek a zkusili domácí pečivo, vyzkoušeli dezert bez cukru nebo naklíčili semínka. Ke všem těmto jednoduchým věcem se většinou lidé dlouho odhodlávají a mají pocit, že nemá cenu něco klíčit nebo kvasit, když věčně nejsou doma. Uvidíte sami, že na tom nic není. Jde o poprvé. Jak to jednou zkusíte, budete už příště vědět, že na tom nic není.

Zacvičte si

Není nad to se ráno protáhnout. Udělá to dobře zejména našim játrům, jejichž citlivé období je právě teď na jaře. Ať už jde o obyčejné rozhýbání končetin a prodýchání, nebo cviky za tai-či, jógy apod. V běžných všedních dnech se na takové cvičení zaměstnaným lidem po ránu moc nedostává. Teď máte možnost dát vařit polévku a jít se protáhnout. Všechno vám pak půjde doma lépe od ruky. Úkoly s dětmi i věci, které musíte udělat do práce z domova.

Běžte ven, poznávejte bylinky

A samozřejmě využijte toho, že teď můžete jít ven na vzduch. Příroda je nejlepší zdroj energie. Venku na vzduchu si i vyčistíte hlavu, dýcháním vypucujete automaticky i tělo, procházka vás zbaví stresu a třeba shodíte i to kilčo, co se vám od Vánoc drží kolem pasu.
Mnoho z vás píše, že neznáte jedlé plané rostliny. Nebo pro samý spěch nemáte tušení, co už ve vašem okolí roste, protože se vracíte pozdě z práce. Tak vezměte košíček, nůžky a běžte na průzkum. Podívejte se, co už u vás roste. A nasdílejte nám to do skupiny na Facebook, ať víme, ve kterém regionu už je řebříček, bršlice, kde kopřivy a kde pampelišky. Venku se dělá nádherné počasí a světlo stále silnějšího sluníčka je přesně to, co potřebujeme. Nejen kvůli vitamínu D.

Užijte si děti a partnera

Pokud máte rodinu, tak náležitě využijte, že jste spolu doma. Teď můžete beztrestně dělat to, na co stále nebyl čas. Hrát hry, vyjet si spolu na kole, zazpívat si, zatančit si, povídat si o věcech, o kterých se běžně nebavíte. Možná přijde řeč i na důležité životní otázky:  jaké má vlastně vaše rodina priority, jak je to se zdravým, nakolik věříte své imunitě, jak zvládáte krizové situace a strach?

Pozitivní naladění

Že stres ničí imunitu je vědecky dokázané. Čím více se tedy budeme obávat nakažení a následků epidemie, tím spíše něčemu podlehneme. Nemusí to být jen koronavirus. Ona úplně stačí obyčejná jarní únava nebo běžná viróza, aby měl člověk po náladě a chuti se do něčeho pustit. Takže se zbytečně neoslabujte obavami a černými myšlenkami. Soustřeďte se na to, jak můžete nastalou situaci proměnit na pozitivní. Věnujte se sobě, rodině, přírodě, cvičení. Zaměřte pozornost na hezké věci. Vypněte televizi a sáhněte po oblíbené knize nebo té, co jste ji dostali k Vánocům, a stále na ni nebyl čas.

Jarní detox

Teď máte jedinečnou příležitost dobře jíst, spát, cvičit a dělat všechny vy věci, co se na jaře dělat mají, když chce člověk chce svůj život posouvat lepším směrem. Můžete se pustit do čištění těla i do očisty prostředí, ve kterém žijete. To vás totiž bude svým energetickým působením buď posilovat nebo oslabovat. I tady je určitě prostor pro to, odložit vše staré, co už nepotřebujeme, co nám neslouží. Když nebude venku tak krásně jako dneska, pusťte se do úklidu. Uvidíte, že se vaším domovem prožene nová vlna posilující energie a budete mít chuť i do dalších věcí, na které jste dřív neměli sílu nebo odvahu.

Třeba se podívat na to, jak žijete a co byste rádi změnili. Jaro je perfektní pro to, abyste přehodnotili svoje priority, zrušili nefunkční stereotypy a zavedli do života to, co vám tam schází. Udělejte si tedy pořádek nejen na talíři a v domácnosti, ale také v hlavě. Že z toho budete těžit dalších 12 let už jsme říkali na začátku.

Pokud jste s námi v Jarní očistě, nemusíte nic vymýšlet. Jarní recepty na snídaně, svačiny, obědy i večeře pro detox organismu, posílení jater a žlučníku; návody a praktické rady na vyčištění prostoru i speciální detoxikační antivirové a antibakteriální metody tam máte nachystané. Stačí je jen následovat. Využijte toho, že teď máte více času, který ušetříte za cestu do práce a zpět, a pusťte se do toho.

Kdy jindy budete mít na jaře tolik dní volna???

 

 

PS: Cítíš se v plavkách sebevědomě?

Pokud letos nechceš schovávat zadek pod ručník, pojď na to s námi jinak.
Chci lepší postavu!

Se změnou jídelníčku jsem se zbavila mnoha zdravotních potíží, se kterými si medicína nevěděla rady 30 let. Jídlo, vaření, psaní a šíření zdravého životního stylu se stalo mojí vášní. Je mi čím dál lépe a konečně mám své zdraví ve svých rukách. Celý příběh

2 lidi už poděkovali za článek. Oceňte práci autora také.

Komentáře

Díky za fajn článek. Nemáme televizi, internet. Jen rádio. Přijdeme si, jak odříznutí od civilizace. Pro mě je to ale fajn. Neměla jsem čas uklízet a najednou je. Na této situaci se snažím nacházet jen pozitivní věci.

Určitě to příležitost je a některých věcí využívám (možnost vaření snídaně, klíčení, času s rodinou, procházek do lesa, cvičení během dne).

Na druhou stranu spousta lidí má najednou vlastně mnohem míň volna než obvykle – když dostanete úkoly z práce na 8 hodin, k tomu se učit s několika dětma, vařit, tak to může zasekat celej den.
A úplně nejvíc si stěžují rodiče puberťáků – protože děti se většinu dne válí u telky a u mobila(když nemají školu ani kroužky a jsou samy doma) a když rodiče přijdou utahaný z práce, čeká je vaření na další den, škola a úkoly, výchovné působení, domácnost.

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

63
104

Jak ráno uvařit jídlo s sebou do práce, školky či školy

Je možné zvládnout ráno uvařit snídani, oběd  a svačiny s sebou do práce a do školky či školy? Je, když víte, jak na to!

Má cenu jít do Jarní očisty znovu?

Má cenu jít do programu znovu, když už jste v něm v minulosti byli? Nejlépe to asi vystihují komentáře a zprávy od těch, kdo jsou v programu po třetí, po č...
37
2

5 skvělých zdravých večeří, které vás zahřejí i zasytí

Venku nám začalo přituhovat. Chce to proto něco teplého do žaludku. Zkuste některý z našich chutných, zdravých a zahřívajících rychlovek. Vybrali jsme pro ...