Zůstali jste doma? Využijte výjimečné příležitosti!

10

Pokud jste se jako mnozí další ocitli neplánovaně doma, můžete to využít jako šanci udělat něco pro sebe. Jaro je pro nové začátky naprosto ideální období. Takže nelamentujte nad situací, posilněte imunitu a vyhněte se jarní únavě.

Využijte sílu jara a toho, že jste doma

Jaro je důležité období, je to začátek nového biologického roku. Co na jaře zasejeme, to budeme později sklízet. A neplatí to jen pro naše zahrady. Platí to pro všechny aspekty našeho života. V tomto transformačním období se uzavírá několik významných cyklů v dějinách lidstva a začínají se nové. Například v čínském horoskopu nastává nový cyklus – co teď rozjedeme, to bude cesta, kterou se budeme ubírat dalších 12 let. To už je výzva, co říkáte? Skvělá příležitost nastartovat nové projekty, udělat nové plány, zavést nové zvyky. Ale taky je to úžasná příležitost pro odložení všeho starého, co nám neslouží. Například zbavit se nezdravých závislostí a zlozvyků.

Vyzkoušejte si zdravou snídani

Většina lidí nemá ráno čas se zabývat zdravou snídaní. Vstávají brzy, běží honem do práce. Mnozí si po cestě koupí v pekárně croissant, zhltnou ho za chůze a v práci to spláchnou kafem, aby se nastartovali.
Pokud nemůžete do kanceláře a zůstali jste doma, máte jedinečnou šanci si zkusit, jaký rozdíl udělá, když budete pár dní v kuse snídat zdravě. Udělejte si s námi snídani doma! Doplníte snadno a chutně živiny, které tělo nutně potřebuje a dostanete do zbytku dne mnohem více než po silném pressu. Práci budete mít rychle hotovou a bude víc času pro vás a vaše plány.

Recepty, které podpoří vaši imunitu a doplní energii

Uvařte si doma dobrý oběd nebo večeři

Jakmile se dobře nasnídáte, bude vám příjemně, budete výkonní a možná dostanete sílu a chuť vyzkoušet další jídla. Máte teď jedinečnou možnost vyzkoušet si, jaké to je jíst pár dní v kuse jinak. Pro mě 10 dní na Jíme Jinak znamenalo totální zdravotní proměnu. Za deset dní jsem se zbavila 5 kg nadváhy, dostala energii jakou jsem nikdy předtím neměla a začaly mizet 30 let staré chronické potíže (více v rozhovoru pro Reflex).

Zkuste připravit dezert bez cukru, kváskové pečivo, kvašenou zeleninu nebo klíčky

Zrovna tak můžete čas, který nuceně trávíte doma, využít k tomu, abyste konečně naložili svojí první kvašenou zeleninu, založili kvásek a zkusili domácí pečivo, vyzkoušeli dezert bez cukru nebo naklíčili semínka. Ke všem těmto jednoduchým věcem se většinou lidé dlouho odhodlávají a mají pocit, že nemá cenu něco klíčit nebo kvasit, když věčně nejsou doma. Uvidíte sami, že na tom nic není. Jde o poprvé. Jak to jednou zkusíte, budete už příště vědět, že na tom nic není.

Zacvičte si

Není nad to se ráno protáhnout. Udělá to dobře zejména našim játrům, jejichž citlivé období je právě teď na jaře. Ať už jde o obyčejné rozhýbání končetin a prodýchání, nebo cviky za tai-či, jógy apod. V běžných všedních dnech se na takové cvičení zaměstnaným lidem po ránu moc nedostává. Teď máte možnost dát vařit polévku a jít se protáhnout. Všechno vám pak půjde doma lépe od ruky. Úkoly s dětmi i věci, které musíte udělat do práce z domova.

Běžte ven, poznávejte bylinky

A samozřejmě využijte toho, že teď můžete jít ven na vzduch. Příroda je nejlepší zdroj energie. Venku na vzduchu si i vyčistíte hlavu, dýcháním vypucujete automaticky i tělo, procházka vás zbaví stresu a třeba shodíte i to kilčo, co se vám od Vánoc drží kolem pasu.
Mnoho z vás píše, že neznáte jedlé plané rostliny. Nebo pro samý spěch nemáte tušení, co už ve vašem okolí roste, protože se vracíte pozdě z práce. Tak vezměte košíček, nůžky a běžte na průzkum. Podívejte se, co už u vás roste. A nasdílejte nám to do skupiny na Facebook, ať víme, ve kterém regionu už je řebříček, bršlice, kde kopřivy a kde pampelišky. Venku se dělá nádherné počasí a světlo stále silnějšího sluníčka je přesně to, co potřebujeme. Nejen kvůli vitamínu D.

Užijte si děti a partnera

Pokud máte rodinu, tak náležitě využijte, že jste spolu doma. Teď můžete beztrestně dělat to, na co stále nebyl čas. Hrát hry, vyjet si spolu na kole, zazpívat si, zatančit si, povídat si o věcech, o kterých se běžně nebavíte. Možná přijde řeč i na důležité životní otázky:  jaké má vlastně vaše rodina priority, jak je to se zdravým, nakolik věříte své imunitě, jak zvládáte krizové situace a strach?

Pozitivní naladění

Že stres ničí imunitu je vědecky dokázané. Čím více se tedy budeme obávat nakažení a následků epidemie, tím spíše něčemu podlehneme. Nemusí to být jen koronavirus. Ona úplně stačí obyčejná jarní únava nebo běžná viróza, aby měl člověk po náladě a chuti se do něčeho pustit. Takže se zbytečně neoslabujte obavami a černými myšlenkami. Soustřeďte se na to, jak můžete nastalou situaci proměnit na pozitivní. Věnujte se sobě, rodině, přírodě, cvičení. Zaměřte pozornost na hezké věci. Vypněte televizi a sáhněte po oblíbené knize nebo té, co jste ji dostali k Vánocům, a stále na ni nebyl čas.

Jarní detox

Teď máte jedinečnou příležitost dobře jíst, spát, cvičit a dělat všechny vy věci, co se na jaře dělat mají, když chce člověk chce svůj život posouvat lepším směrem. Můžete se pustit do čištění těla i do očisty prostředí, ve kterém žijete. To vás totiž bude svým energetickým působením buď posilovat nebo oslabovat. I tady je určitě prostor pro to, odložit vše staré, co už nepotřebujeme, co nám neslouží. Když nebude venku tak krásně jako dneska, pusťte se do úklidu. Uvidíte, že se vaším domovem prožene nová vlna posilující energie a budete mít chuť i do dalších věcí, na které jste dřív neměli sílu nebo odvahu.

Třeba se podívat na to, jak žijete a co byste rádi změnili. Jaro je perfektní pro to, abyste přehodnotili svoje priority, zrušili nefunkční stereotypy a zavedli do života to, co vám tam schází. Udělejte si tedy pořádek nejen na talíři a v domácnosti, ale také v hlavě. Že z toho budete těžit dalších 12 let už jsme říkali na začátku.

Pokud jste s námi v Jarní očistě, nemusíte nic vymýšlet. Jarní recepty na snídaně, svačiny, obědy i večeře pro detox organismu, posílení jater a žlučníku; návody a praktické rady na vyčištění prostoru i speciální detoxikační antivirové a antibakteriální metody tam máte nachystané. Stačí je jen následovat. Využijte toho, že teď máte více času, který ušetříte za cestu do práce a zpět, a pusťte se do toho.

Kdy jindy budete mít na jaře tolik dní volna???

 

 

⏩ BRZY ZAČÍNÁ PODZIMNÍ DETOX KURZ

Díky vám mohu něco udělat pro zdraví sebe i svých blízkých

Zdeňka H.: Velice ráda vařím z Vašich receptů, naposledy to...

S manželem jsme dohromady zhubli 15 kg!

Zdeňka B.: Kurz i přes zdravotní obtíže, které mě...

Operace žíly není třeba a menstruační bolesti jsou pryč (Jana)

Jana: Milá, nejmilejší Evi, má žíla je ve velice...

Díky zdravé stravě mi zmizel myom

Havliar: Já chci moc pochválit stránky!!! Jsou super! Teď...

Své porce musím bránit před rodinou:-)

Adad: Dobrý den, děkuji za krásný a hlavně srozumitelný...

Martina: Výborné! A muž pochválil: „Máš

Martina: Výborné! A muž pochválil: "Máš to dobrý" :)...

Už nechci vařit klasiku, kterou jsem dříve vařila

Pavlivlmaeorua: S pomocí dcery jsem se dostala k programu...

Vyčistilo se nám nejen tělo, ale i mozek (Inesinka)

Inesinka: Když si vzpomenu, jak jsme s manželem před...

Smysly se začaly zbystřovat a tělo odlehčovat (Renata)

Renata: Ahoj, při pročítání mnoha komentářů mám potřebu vám...

Kojené dceři se rapidně zlepšil ekzém

Veronbak: Následkem jídla dle JJ se mé 0,75 kojené...

Dcerka si pochvaluje a já mám za 14 dní pryč 6 cm v pase (Daša)

Daša: Dobrý deň :-). Veľmi oceňujem prepracovanosť programu "Zhubnete...

Jíme Jinak mi otevřelo oči (Janysek)

Janysek: Dobrý den,v loňském roce mi vygradovaly bolesti břicha,...

Som plná energie (Viera)

Viera: Jedlo mi veľmi chutí, som plná energie, je...

Očkování

Ahoj holky!Jsem ráda,že jsem konečně členem klubu .Moc se...

poděkování

Vaše stránky jsou pro mě velkým přínosem, právě procházím...

Z maroda jsem zase činorodá!

Jarka: Ahoj Evi a Heli a všichni klubáci ♥...
 1. Díky za fajn článek. Nemáme televizi, internet. Jen rádio. Přijdeme si, jak odříznutí od civilizace. Pro mě je to ale fajn. Neměla jsem čas uklízet a najednou je. Na této situaci se snažím nacházet jen pozitivní věci.

  • My taky nemáme televizi a rádio neposloucháme. Pouštíme si hudbu a vládne docela pohoda 😉

 2. Určitě to příležitost je a některých věcí využívám (možnost vaření snídaně, klíčení, času s rodinou, procházek do lesa, cvičení během dne).

  Na druhou stranu spousta lidí má najednou vlastně mnohem míň volna než obvykle – když dostanete úkoly z práce na 8 hodin, k tomu se učit s několika dětma, vařit, tak to může zasekat celej den.
  A úplně nejvíc si stěžují rodiče puberťáků – protože děti se většinu dne válí u telky a u mobila(když nemají školu ani kroužky a jsou samy doma) a když rodiče přijdou utahaný z práce, čeká je vaření na další den, škola a úkoly, výchovné působení, domácnost.

  • To mi vyprávějte 😂😂😂 Já doma učím už řadu let a do toho vařím, pracuju,…naštěstí nemáme televizi a děti nemají mobil, takže mají pořád co dělat. A když ne, já je zaměstnám raz dva 😃

 3. Je to mazec. Je to třeba i šance pro svět jako takovej na duchovní úrovni. Co s tím lidi udělaj je otázka. Kolik jich je najednou nuceno zastavit se a přemýšlet.. Mazec:-)!

   • Je to fakt mazec. Mám pocit, že jsem ten koronavir snad i přivolala:-)). Vyřešilo se mi díky němu spoustu věcí, které mám zapsané i v deníčku v jarní očistě. Pořád jsem chtěla domácí vzdělávání a teď ho mám, zastavila jsem se, mám čas na sebe, rodinu, žádný shon. Prostě klid a pohoda:-)). Tedy to, že umírají lidé mě samozřejmě vadí a mrzí, je mi líto i těch všech zdravotníků a lidí okolo, kteří musí vynaložit spoustu sil, ale pro nás pro všechny ostatní to může být čas k zastavení, uvědomění, zamyšlení a taky k vaření.

    • Už se mi hlavou prohnala taky podobná myšlenka – že jak nebyla ta zima a ten sníh, tak mi chybí takové to období, kdy se nedá nikam jít a kdy jsme doma všichni spolu a je klid atd.

 4. Ahoj Evo, v práci nám nařídil práci z domova do odvolání a tak mě napadlo přesně to samé o čem píšeš v blogu. Byla by škoda nevyužít čas, který budu mít a užít si jarní očistu. Dnes ráno už jsem začala výplachem pusy olejem. Sama jsem nevěřila, že to zvládnu. Vydržela jsem 15 min., dala vařit polévku a pak jsem si zacvičila podle videa. Jsem pěkně ztuhlá.Do teď se mi né vždy podařilo ráno polévku uvařit. Zkouším recepty podle jídelníčku mám dole 4 kg a cítím se skvělé. Hltám všechny informace, které se na JJ objeví.

  • Skvělé, Ireno, to je paráda. Všechny ty věci v detoxu se teď ohromně hodí jako prevence 😉👍

 5. Zobrazit všech 10 komentářů

Komentujte
Vaše jméno

Jméno uložíme a zobrazíme, váš e-mail nezveřejníme. Zásady ochrany údajů.

Předchozí článekJak zpevnit nehty? Zkuste vsadit na tyto potraviny
Další článekJarní kvásková polévka s kopřivou