Do české přírody doputoval ze Středomoří. Víte, že v 17. století se pěstoval pro jeho bílý masitý kořen, který má nasládlou chuť?

Zvonek řepka

Nádherná rostlina z čeledi zvonkovitých, najdeme ji na suchých loukách, na okrajích lesů, cest a v zahradách. Kdysi byl nežádanější zeleninou do salátů. Mladé výhonky se na jaře připravují jako chřest.

Účinky zvonku

  • Podporuje chuť k jídlu.
  • Čistí pleť.
  • Pomáhá při zánětu mandlí.

Využití

Větší kořeny se upravují stejně jako červená řepa, mají nasládlou chuť, listy se upravují jako špenát a kořen se dá jíst i syrový.

Jak pěstovat a sklízet

Semena spolehlivě klíčí po dobu jednoho roku. Jsou velmi drobná. Doporučujeme vysévat semena smíchanápískem, osivo nezakrývejte hlínou. Mladé rostlinky je třeba vyjednotit. Vysévejte v květnu. Kořen se sklízí na podzim. Rostlina má ráda slunná stanoviště.

Zkuste to taky

Zvonek řepka je velmi okrasná rostlina, pokud tuto rostlinu nehodláte jíst, můžete si ji natrhat do vázy, anebo vysadit pro hmyz. 

Hubneme do plavek online: Shoďte 5 kg za 14 dnů

Jak to vidíte vy? Napište komentář.

Komentujte
Vaše jméno

Jméno uložíme a zobrazíme, váš e-mail nezveřejníme. Zásady ochrany údajů.

SDÍLEJTE PŘÍSPĚVKY - získejte členství v Klubu JJ nebo jeho prodloužení. Jak to funguje?
Silvie
Autorem článku je Silvie
Jsem máma tří malých kluků, ráda se neustále vzdělávám a zkouším nové věci. Miluju zahradničení, vaření a pečení všeho dobrého a zdravého. Co můžu, to si sama vyrobím. Zajímám se o přírodní medicínu, sílu bylin a jejich využití v běžném životě.
Předchozí článekJste oběť nebo tvůrce?
Další článekDíky salátům o 11 let mladší mozek