Domů > Magazín > Děti a strava

Jak řešíme školní svačiny

Také vám během školního roku dojdou nápady, co dát dětem do školy na svačinu? Lámete si hlavu, co připravit, aby jim to chutnalo a svačinka nekončila v koši?

Jde se do školy

Naši kluci si některé svačinky chystají sami. Jeden si je loni chystal do předškoly a druhý do školy. Jsou zvyklí, že doma jíme jinak (no jak jinak, že?) a tak jim nepřipadá divné, že si nenosí na svačinku to, co ostatní děti. Naopak chodí domů a lámou si hlavu tím, proč maminky kamarádům dávají na svačiny bonbóny, sladkosti, čokolády, sladká pitíčka. Ptají se mě, proč jim nedají pořádnou svačinku, ze které by se najedli.
Co myslíte, nají se děťátka z čokoládek? No, nenají. Chodí si na jídlo k našim klukům a dalším dětem, které mají “jiné” svačinky. Navíc jsou z takových svačin brzy unavení a nesoustředí se na výuku, spíš by si šli dát aspoň dvacet.

A co tedy mají kluci na svačiny?

Děláme domácí žitný kváskový chleba s různými pomazánkami. Taky jsme si oblíbili recept na plněné zeleninové kapsy, díky nim snadno dostanu do kluků zeleninu, které se běžně vyhýbají. Připravujeme různé saláty, ale taky placičky/karbanátky, luštěninové i zeleninové. I z kvásku, zeleniny a tofu. Taky pečeme sušenky, sladké i slané. Sušíme zeleninové krekry se semínky. 

Jak na to, aby svačinky chutnaly

K tomu všemu si kluci rádi sbalí kvašenou zeleninu, nejlépe, když si ji vyráběli sami. Taková svačina totiž chutná úplně nejvíc. I kdyby běžně to jídlo nejedli, protože je fuj, jakmile je necháte, aby vařili sami, už je to mňam.

Do čeho balit?

Některé svačinky jsou velmi vhodné k zabalení do voskovaných ubrousků. Každý z kluků má ten svůj a nikdy si je nezapomenou. Myslím, že opět bylo pro ně důležité, že si ubrousky vyráběli sami, vybrali si látku, zvolili tvar a navoskovali. Byli u celého procesu výroby, a proto má ubrousek a svačina vyšší hodnotu, než kdyby vše dostali naservírované.

Další tipy

Sezónní ovoce a zelenina ze zahrádky je fajn. Na jaře chodili kluci do školy s hráškovými lusky, salátem, rukolou a ředkvičkami. Dále pečeme řepné brownies, mrkvové muffiny, špaldový závin s jablky. Děláme raw kuličky. Sušíme si ovoce a máme vlastní oříšky, takže i ty jsou součástí svačinek. Teď na sklonku léta se nabízí obalovaný patison v kukuřičné strouhance s kvašenou zeleninou a cuketové placičky či bramboráky z cuket. To klukům chutná moc. Svačiny připravujeme bez cukru a bílé moukyNa pití dáváme domácí bylinkové a ovocné čaje anebo vodu.

Jak to řešíte vy?

Jaké jídlo mají vaše děti nejraději na svačinu do školy? Chystají si samy svačinky? Jak se vám daří se zdravějšími alternativami?

Tipy na zdravé svačinky do školy

Stránky Jíme Jinak jsou nabité recepty na slané i sladké svačinky, které si vaše děti jistě zamilují. Několik tipů a informací o tom, jak by ideální svačinka měla vypadat, najdete v tomto článku.

A co dále? Blíží se čas na jarní detox!

Pokud vám po zimě chybí energie, trápí vás únava nebo máte kila navíc, pojďte s tím něco udělat. Nenecháme vás v tom a hážeme záchranné lano! 😊 Začínáme 8 týdenní Jarní očistu. Pročistíme tělo, zlepšíme jídelníček i postavu a zase bude dobře.

Jsem máma tří malých kluků, ráda se neustále vzdělávám a zkouším nové věci. Miluju zahradničení, vaření a pečení všeho dobrého a zdravého. Co můžu, to si sama vyrobím. Zajímám se o přírodní medicínu, sílu bylin a jejich využití v běžném životě.

2 lidi už poděkovali za článek. Oceňte práci autora také.

Buďte první, kdo napíše komentář

Mohlo by se vám líbit

142
70

Videopřání Jíme Jinak 2022 – Uspořádejme si myšlenky

Čtěte více na toho téma

Vyzkoušejte také

Donuty naslano

Donuty na slano? Proč ne. Poslouží jako skvělá svačinka na výlet či dětem do školy nebo jako lehká večeře. Ingredience můžete obměnit dle chuti a zásob a u...

Třešňové hody: 8 nejoblíbenějších dezertů z třešní

Jóóó třešně zrály, zrovna třešně zrály, sladký třešně zrály … A co s nimi? Přeci šup do zdravého koláče! Zkuste některý z těchto našich TOP třešňovýc...

Nadýchané kváskové placky se „schovanou“ pohankou

„Tam je fakt pohanka?“ „No.“ „A je rozmixovaná?“ „Ne a je jí tam stejně jako toho těsta.“ S plnou pusou a nakousnutou plackou v ruce: „Nene! A je to teda f...

Galetky s bylinkami a cizrnou

Jarní verze oblíbených galetek. Je to i výborná zdravá svačina, kterou si snadno sbalíte i s sebou na cesty. Skvěle se hodí také jako netradiční pohoštění ...

Slané kváskové buchty

Buchty známe všichni, ale zkoušeli jste je někdy na slano? Je to opravdu lahůdka. Náplň lze měnit dle zásob, sezóny a chuti.

Strouhaný koláč (bezlepkový)

Rostlinná verze tohoto známého strouhaného koláče je nejen bez lepku, ale i bez cukru a vajec. Je velmi jednoduchý na přípravu a zaručeně si na něm pochutn...