Domů > Magazín > Těhotenství a porod

Jak zhubnout na mateřské

Mnoho novopečených maminek čelí, kromě náročné péče o miminko, výzvě shazování kilogramů nabraných v těhotenství. Hubnutí na mateřské je často obtížný a zdlouhavý proces, nicméně existují cesty, jak se zbavit přebytečných kil bezpečně a zdravě. Máme pro vás pár praktických tipů, jak zhubnout na mateřské.

Zdravé těhotenství a porod

Narození miminka je beze sporu jednou z nejkrásnějších událostí, jaké ženu v životě potkají. I takové šťastné chvíle s sebou ale přináší něco, co novopečené maminky nevítají zrovna s radostí – poporodní kila.

Úpravou stravy již v těhotenství dokážete předejít nadměrnému nabírání kil a navíc se budujete lepší podmínky pro zdravý vývoj miminka. Přečtěte si: Jak na zdravý jídelníček v těhotenství?, v rámci Klubu Jíme Jinak se pak můžete inspirovat Vzorovým týdenním jídelníčkem v těhotenství či si poslechnout rozhovor s MUDr. Strnadelovou o tom, Jak se stravovat v těhotenství, při kojení a nedostatku mateřského mléka.

Jak zhubnout na mateřské

Základem úspěšného hubnutí je vždy zdravá a nutričně vyvážená strava. Je zcela pochopitelné, že po porodu žena věnuje všechen svůj čas malému tvorečkovi, kterého právě přivedla na svět. Hubnutí je tak často tím posledním, na co myslí a odbývá se i, co se týče stravování. Správnou, zdravou a výživnou stravou však pomáhá nejen sobě, ale i kojenému miminku k tomu, aby se zdravě vyvíjelo. Předejdete tak vzniku potíží jako je alergie, reflux či bolesti bříška.

Jak by tedy měla vypadat strava, která vás optimálně vyživí a zároveň pomůže postupně zredukovat poporodní kila? Tyhle kroky můžete udělat hned.

 1. Myslete na sebe a snažte se najíst v klidu, jídlo dobře rozkousat, až potom polykat.
 2. Neodbývejte se rohlíky a začněte si vařit jednoduchá jídla ze základních potravin (celozrnné obilniny, luštěniny, zelenina, ovoce, semínka). Při výběru vhodných potravin se inspirujte našimi měsíčními plakátky.
 3. Vyřaďte z jídelníčku polotovary a chemické přísady.

Aby byla vaše strava pestrá a nutričně vyvážená, vyvarujte se nejčastějších chyb v jídelníčku a zařaďte do něj raději následující potraviny:

 • obiloviny (např. rýže, pohanka, kroupy, jáhly, quinoa),
 • luštěniny (např. čočka, fazole, cizrna, hrách),
 • semínka (např. sezam, len, slunečnice, dýně, konopné),
 • zeleninu (kořenová, listová, kulatá).

Naopak v boji proti poporodním kilům vám příliš nepomohou následující nezdravá jídla a potraviny, které doporučujeme z vaší stravy vyřadit:

 • potraviny zatěžující organismus (barviva, konzervanty apod.),
 • průmyslově zpracované potraviny,
 • potraviny, které zahleňují (např. potraviny s přidaným cukrem),
 • obecně vše, co se těžko tráví (např. fast food),
 • maso,
 • mléko a mléčné výrobky,
 • vejce,
 • bílou mouku.

Na našem webu Jíme Jinak najdete nepřeberné množství zdravých receptů, kterými se můžete v kuchyni inspirovat.

Díky kvalitní stravě podle principů Jíme Jinak se vám upraví metabolismus a svoji tělesnou váhu i zdraví budete mít pod kontrolou. A nebojte, hlídat kalorie či vážit potraviny vůbec není potřeba!

Hubnutí na mateřské s Jíme Jinak a jak začít

Chcete změnit krok po kroku stravu ve spolupráci s námi? To nás velice těší! Podívejme se, jak bude takové hubnutí probíhat.

Určitě vás zajímá, jak začít. Pro tyto potřeby si pusťte online kurz Jak začít?. Je pro vás zdarma a je nabitý prvotními informacemi. Dále si projděte rubriku Jak začít, kde jsou předtočená informativní videa, popsané základní suroviny, využít můžete také Školu zdravého vaření.

Připojte se k nám do Klubu Jíme Jinak. Máme tu pro vás spoustu dalších hodnotných materiálů (vzorové týdenní jídelníčky, recepty a video recepty, mnoho rozhovorů s odborníky a odborné články) a poradnu s naší podporou a možností se ptát na cokoli, co vás napadne okolo zdravého životního stylu a hubnutí. Pokud si chcete v pohodlí domova zacvičit, máte v rámci Klubu možnost si neomezeně pouštět videa a cvičit podle instruktorky jógy Šárky a lektorky jógy a zdravotního pilates Ivony. Naučíte se relaxovat, meditovat a používat dechové techniky pro detox těla a mysli, naučíte se jak na krásné a zdravé držení těla nebo jak si zacvičit v krátkém intervalovém tréninku. Samozřejmě vše s ohledem na váš zdravotní stav, těhotenství či dobu po porodu.

Pokud vám vyhovuje větší vedení a podpora, doporučujeme se zapojit do probíhajícího kurzu Hubneme do plavek (probíhá po Vánocích a pak před létem) nebo Jarní očisty (probíhá v únoru, březnu) či Podzimního detoxu (probíhá listopad, prosinec). V rámci těchto kurzů se naučíte zdravě vařit tak, aby vás to podporovalo ve vaší snaze hubnout, můžete se s námi o všem radit a vzájemně se podporovat s ostatními účastnicemi.

Otázky a odpovědi ohledně hubnutí po na mateřské

Ať si tento článek čtete jako těhotná či jste již po porodu, nejspíše vás k tomu napadají otázky, jako třeba:

 1. Jíst v klidu s dětmi? Cože?
 2. Jsem strhaná maminka kojeného miminka, jak to zvládat?
 3. Mohu se účastnit vašeho online programu, i když kojím malé miminko?
 4. Mám po porodu omezit luštěniny?
 5. Je možné projít kurzem Hubneme do plavek, i když jsem těhotná? 
 6. Co s tím, když se mi změnily chutě v těhotenství a najednou nemohu zeleninu cítit
 7. Co dělat, pokud mám jako těhotná chuť na nezdravá jídla a mám strach z jídla?

Nebojte se zeptat na jakoukoliv otázku v komentářích níže.

PS: Cítíš se v plavkách sebevědomě?

Pokud letos nechceš schovávat zadek pod ručník, pojď na to s námi jinak.
Chci lepší postavu!

Buďte první, kdo poděkuje za tento článek.

Buďte první, kdo napíše komentář

Vyzkoušejte také

Hubnutí při kojení a jak na něj

Kojíte, ale trápí vás poporodní kila, která ne a ne zmizet? Poradíme vám, jak zdravě zhubnout i při kojení a jak změnit stravu tak, aby bylo vaše miminko z...

Kojím a nejde mi zhubnout – co se to děje?

Kojíte po porodu už nějakou dobu, ale poporodní kila se ani nehnou? Podívejte se, co možná děláte špatně a proč vám hubnutí během kojení nejde.

Přílišné hubnutí při kojení a proč si na něj dát pozor

Hubnutí při kojení je přirozené a maminky jej zpravidla vítají – rády se zbaví poporodních kil. Co když ale hubnete až moc a obáváte se, že se to projeví n...

Hubnutí po ukončení kojení

Protože je kojení pro tělo velmi náročné a vyžaduje zvýšený příjem živin, snadno si zvyknete, že si během dne dáte třeba o jedno jídlo navíc. Co s tím ale ...

Jak zhubnout v těhotenství a navíc zdravě

Hubnutí v těhotenství – je to zdravé? A jde to vůbec? Podívejte se s námi na tyto záludné otázky. Rozebereme si, jak je to s přibíráním a hubnutím v těhote...

Hubnutí v prvním trimestru a co s tím

Nárůst hmotnosti v těhotenství je zcela přirozený a prošla si tím každá z nás. Stejně tak se ale většina žen pere s nevolnostmi na počátku těhotenství a ně...