Domů > Nepřehlédněte

11 tipů, jak chytře využít přístroj Nutramilk v kuchyni včetně postupů

Nutramilk jsme si u nás doma velmi oblíbili (a domluvili na něj pro vás i super slevu!). Není to jen přístroj k výrobě rostlinného mléka a oříškového a semínkového másla. Dá se v něm dělat mnohem více věcí – třeba hummus, smoothie bowls, raw kuličky, majonézy atp. Mrkněte na těchto 11 tipů, s čím vším nám může v kuchyni pomoci a postupy, jak na to.

Oříšková a semínková másla

To je asi hlavní důvod, proč si tento přístroj kupujeme. Nutramilk vyrobí krásně tekutá másla z jakýchkoliv semínek a oříšků bez naší práce – od arašídů, přes mandle, sezam, para, kokos, až třeba po kešu (dokonce i semínka z melounu, viz video).

S másly si můžeme hrát – kombinovat různé druhy ořechů a semen, přidat sůl, koření, esenciální olejíčky (např. pomeranč nebo citron), vanilku, kakao nebo sladidlo (třeba udělat domácí nutellu). Pro tekutější máslo je lepší ořechy předem opražit na suché pánvi nebo v troubě. Minimální množství pro máslo je 300 g ořechů nebo semínek.

 • Ořechová a semínková másla: Pro výrobu ořechového másla nasypeme do Nutramilku ořechy, zmáčkneme tlačítko butter, nastavíme čas na 16 minut a poté zmáčkneme tlačítko start.
 • Máslo z kokosu: Kokos (je třeba, aby byl co nejtučnější – raději volte v BIO kvalitě, ty jsou tučnější, se suchými to nepůjde – může být strouhaný nebo ve formě chipsů/plátků) vložíme do nádoby Nutramilku. Nastavíme tlačítko butter na 25 minut a zmáčkneme start.

Rostlinná mléka a smetany

To je další oblast, kterou Nutramilk zvládne levou zadní. Od oříšků, po sóju, semínka i obiloviny. Cokoliv, co nás napadne. Ingredience na mléko není třeba namáčet, ale můžeme použít i namočené pro lepší stravitelnost. A pokud dáme méně vody, vytvoříme smetanu.

 • Ořechové a semínkové mléko: Postup je jednoduchý. Nejdříve do Nutramilku nasypeme ořechy (semínka), zmáčkneme tlačítko butter, nastavíme čas např. 7 minut a pomocí tlačítka start z nich uděláme máslo, poté přilijeme vodu a zmáčkneme tlačítko mix a start. Pod kohoutek dáme nádobu, zmáčkneme tlačítko dispenze a pomocí kohoutku načepujeme mléko.
 • Mléko z mladého kokosu: Do nádoby vložíme dužinu z mladého kokosu a zmáčkneme tlačítko butter na 4 minuty a start. Přilijeme vodu z mladého kokosu a zmáčkneme tlačítko mix a start. Pod kohoutek dáme nádobu, zmáčkneme tlačítko dispenze a pomocí kohoutku načepujeme mléko.
 • Ovesné mléko: Vločky namočíme na pár hodin do vody. Slijeme a vločky vložíme do nádoby. Nastavíme tlačítko butter na minutu a zmáčkneme start. Přilijeme vodu a zmáčkneme mix a start. Poté zmáčkneme dispenze a kohoutkem čepujeme mléko. Podobně uděláme mléko z dalších obilovin.
 • Ochucené mléko (kukurma latté, masala aj.): Do Nutramilku nasypeme ořechy, zmáčkneme tlačítko butter, nastavíme čas např. 7 minut a uděláme z nich máslo, poté například – v případě zlatého mléka – přisypeme koření (lze dát i koření v celku), sladidlo a zmáčkneme tlačítko mix na 3 minuty. Poté přilijeme vodu a opět zmáčkneme tlačítko mix (pokud máme koření mleté, můžeme tyto dva mixovací kroky spojit a všechny ingredience včetně koření, sladidla a vody dát k ořechovému máslu a nastavit tlačítko mix na 3 minuty). Pod kohoutek dáme nádobu, zmáčkneme tlačítko dispenze a pomocí kohoutku načepujeme naše ochucené mléko.

Zeleninové šťávy

Pokud nevlastníte odšťavňovač a nechce se vám za něj utrácet, připravte si šťávu v Nutramilku.

 • Postup: Zeleninu nakrájíme na kostky. Vložíme do nádoby Nutramilku a nastavíme čas 3 minuty na tlačítko butter. Poté přilijeme vodu a zmáčkneme tlačítko mix na 3 minuty. Pak už jen stačí zmáčknout tlačítko dispenze a načepovat si do sklenice čerstvou šťávu.

Hummus či jiné pomazánky

Už nemusíte používat ruční mixér, Nutramilk udělá krémové, našlehané a jemné pomazánky za vás :-)

 • Postup: Stačí do Nutramilku nasypat všechny ingredience na hummus (cizrna, česnek, římský kmín, sůl, tahini) kromě oleje a šťávy z citronu a postupovat podobně jako u ořechového másla (tlačítko butter, ale nižší čas). Jakmile máme rozmixováno, přilijeme olej a citronovou šťávu a ještě minutu zamixujeme na tlačítko mix. A pokud nemáme tahini, začneme tak, že do Nutramilku nasypeme sezam a vyrobíme z něj máslo, pak přidáme všechny ingredience na hummus a zmáčkneme tlačítko mix.

Falafel a těsta na karbanátky

Nutramilk je mixérem i sekáčkem v jednom. Těsto na karbanátky nebo falafel zvládne levou zadní.

 • Postup: Do Nutramilku nasypeme všechny ingredience na falafel nebo karbanátky a postupujeme podobně jako u ořechového másla (tlačítko butter, ale nižší čas). Vyzkoušíme konzistenci a můžeme přidat ještě vločky, mouku nebo další ingredience (anebo naopak vodu) a ještě minutu zamixujeme na tlačítko mix. Hotovo. Můžeme tvarovat karbanátky a smažit.

Dipy, dresinky a majonézy

Mimo pomazánek lze v Nutramilku dělat i krémové dipy a dresinky z oříšků a semínek na saláty, k zelenině, karbanátkům atp. viz např. křenový smetanový dip.

 • Postup: Do nádoby nasypeme ořechy a uděláme z nich máslo (postup viz výše odstavec másla). Přidáme všechny ostatní ingredience na dresink (např. sůl, citronovou šťávu, pepř, vodu) a zmáčkneme tlačítko mix.

Jogurty a mazací sýry

Stejně jako oříškové dresinky, lze v Nutramilku udělat i oříškové a semínkové jogurty, krémy, mazací sýry a další dobroty. Postupujeme obdobně jako u dipů a dresinků.

 • Postup: Do nádoby nasypeme ořechy nebo semínka (nebo mix) a uděláme z nich máslo (postup viz výše odstavec másla). Přidáme vodu a zmáčkneme tlačítko mix a vytvoříme požadovanou konzistenci jogurtu/sýru. Můžeme vmixovat i sladidlo, vanilku nebo citronovou šťávou nebo slané ingredience k výrobě sýru (viz např. recept na paprikový sýrkešu sýr s kopremroztíratelný sýr). Podáváme jako krém, anebo vmícháme probiotika (nebo jogurt) a necháme na teplém místě nebo v jogurtovači fermentovat.

Milkshakes

V Nutramilku můžeme udělat klasické Milkshakes se zmrzlinou (třeba touto zdravou), anebo kaloricky lehčí variantu bez ní.

 • Postup: V Nutramilku uděláme mléko (viz odstavec rostlinná mléka, např. mandlové), přidáme ovoce (nebo zmrzlinu) a pomocí tlačítka mix zamixujeme.

Smoothies

Nutramilk zvládne i oblíbené Smoothie – husté nápoje plné ovoce, které jsou příjemným občerstvením v letních měsících.

 • Postup: Do Nutramilku vložíme nakrájené ovoce (lze i mražené), případně i listovou zeleninu, vodu nebo rostlinné mléko a třeba i další dobroty, které máme rádi (chia semínka, kakao aj.) a zamixujeme tlačítkem mix.

Těsta na RAW dobroty

V Nutramilku snadno připravíme těsta na RAW cookies, dorty, cukroví, kuličky, energy tyčinky atp.

 • Postup: Do Nutramilku vložíme ořechy a uděláme z nich máslo (viz odstavec ořechová másla). Ochutíme sladidlem, můžeme přidat kakao, vanilku, sušené ovoce nebo sladké koření a zmáčkneme tlačítko mix na 2-3 minuty.

Smoothies Bowls

Barevné misky plné ovoce, oříšků a případně i superpotravin. To jsou Smoothie Bowls – oblíbená svačinka v letních měsících. V Nutramilku se dají během chvilky připravit.

 • Postup: Do Nutramilku nasypeme ořechy a vytvoříme z nich máslo. Přidáme ovoce, vodu nebo rostlinné mléko a další ingredience dle našeho přání a zamixujeme tlačítkem mix.

Chcete Nutramilk i do vaší kuchyně? Domluvili jsme pro vás slevu!

Více informací o Nutramilku (včetně slevy) najdete ve speciálním Nutramilk článku.

Výhoda pro členy Klubu Jíme Jinak

Domluvili jsme pro vás s firmou Traminal mimořádnou slevu [přihlaste se] na NutraMilk (tj. ušetříte až několik tisíc), ale také na další praktické kuchyňské pomocníky (třeba jako dárek na Vánoce), více info v rámečku níže.

 

Nadstandardní slevy pro členy Klubu Jíme Jinak

Pro uplatnění slevy zadejte při nákupu v e-shopu www.traminal.cz svůj klubácký email a slevový kód.

Výhoda pro registrované uživatele

Registrovaní čtenáři mají slevu 10 % slevu na celý sortiment v e-shopu www.traminal.cz. Pro uplatnění slevy zadejte při nákupu svůj registrační email a kód: [přihlaste se].

Upozornění
Slevy jsou platné pouze na webu www.traminal.cz a pouze na zboží (tzn. že neplatí na náhradní díly, příslušenství, na zboží ve výprodeji či zboží v akci). Sleva platí pouze pro členy Klubu, ne pro přátele a rodinné příslušníky. Sleva platí do odvolání.

 

PS: Cítíš se v plavkách sebevědomě?

Pokud letos nechceš schovávat zadek pod ručník, pojď na to s námi jinak.
Chci lepší postavu!

Zdravé recepty, zdravé vaření a životní styl. Tisíce receptů zdarma. Co víme, sdílíme! :-)

2 lidi už poděkovali za článek. Oceňte práci autora také.

Komentáře

Libuše
1. 8. 2022

Ahoj Evi, zvažuji koupi nutramilku, protože mi odešel ruční mixér,bez kterého se neobejdu. Neustále dělám pomazánky, nejen ty zdravé, ale i běžné z rybiček,krabích tyček, sušených rajčat apod. Je tento stroj pro mě vhodný? Děti se samozřejmě těší na rostlinná mléka,dcera má na mléko alergii a já ujíždím na ořechových máslech.
Liba

Ukázat další komentáře