Domů > Magazín > Jídlo pod lupou

Genmaicha – japonský popkornový čaj

Možná ho už znáte, možná ho už pijete. Pokud ne, napravte to. Sedněte si v klidu, zavřete oči a vychutnávejte si tento lahodný a voňavý čaj. Možná už nebudete potřebovat pít kávu.

Vlastnosti čaje Genmaicha

Legenda o čaji Genmaicha
Byl jednou jeden samuraj. Usrkával svůj čaj a studoval strategii pro vojáky. Jeho sluha jménem Genmai omylem upustil do jeho šálku čaje trochu rýže. Samuraj se velmi rozzlobil a služebníka zabil, ale po chvíli litoval svého krutého činu. Od té doby pil jen čaj s rýží, který na počest svého služebníka nazval Genmaicha. Legend o původu tohoto čaje je nespočet. Mě osobně se moc líbí tato:-)

Čaj Genmaicha je čirý, světle žlutý s intenzivní, svěží bylinkovou vůní s tóny pufované rýže.
Podporuje trávení, čistící, usnadňující funkci jater a velmi vhodný při hubnutí, protože urychluje metabolismus. Je zdrojem vitaminu A, vápníku a železa. Je připravován obvykle z čaje Bancha, ke kterému se přidává pufovaná a opečená bílá rýže. Jde tedy o druh popcornového čaje, jak to někteří definovali. Nejcennější kvalita zahrnuje použití mochi rýže, ačkoli se běžně používá běžná rýže, uruchimai.
Pro nízkou hladinu teinu je to čaj vhodný i na večer a mohou ho pít i děti.

Jak Genmaicha čaj připravit

Abyste si užili dobrou Genmaichu, je důležité, aby infuze ve velmi horké vodě byla krátká: myšlenkové směry přípravy čaje, což je v Japonsku skutečný rituál, doporučují 5 g směsi na 150 ml vody o teplotě 80 – 90°C a nejméně tři infuze, první trvá 30 sekund, druhá 10 sekund, třetí a následujících 30 sekund.

Naštěstí můj zeť miluje čaje jako já, a tak tento rituál je vždy na něm. Já jen popíjím a užívám si tohoto nápoje, který je jedním z mých nejoblíbenějších.

Jak Genmaicha chutná

Chuť je příjemně zvláštní, výrazná, nasládlá a připomíná chuť lískových ořechů.
Směs, kterou jsem dostala jako dárek, se vyrábí z čaje Bancha obohaceného o praženou kukuřici spolu s pufovanou rýží. Tento Genmaicha má sladkou, karamelovou vůni a příchuť pražené kukuřice.

Doporučení Jíme Jinak

Toto je u nás velmi oblíbený čaj, který si připravujeme, když chceme udělat změnu oproti celoročně popíjenému čaji bancha. Čaj se dá běžně koupit ve zdravé výživě a mají ho i eshopy, kde pro Klubáky domlouvám slevy. Pokud jste ještě nevyzkoušeli, určitě tak udělejte a ozvláštněte si svoje čajové večery.

 

 

A co dále? Blíží se čas na jarní detox!

Pokud vám po zimě chybí energie, trápí vás únava nebo máte kila navíc, pojďte s tím něco udělat. Nenecháme vás v tom a hážeme záchranné lano! 😊 Začínáme 8 týdenní Jarní očistu. Pročistíme tělo, zlepšíme jídelníček i postavu a zase bude dobře.

Ráda bych ukázala lidem, že veganská strava není jednotvárná, nudná a chudá, jak si bohužel mnoho lidí myslí. Jídlo pro mě má být zdravé a ne jednotvárné, skoro nemocniční. Mé recepty jsou určeny pro ty, kterým vaření z kvalitních ingrediencí, přináší radost, pro ty, co se nebojí experimentovat a chtějí poznat nové chutě, pro ty, co si najdou čas pro sebe i svojí rodinu a nebojí se do vaření investovat trochu času. Člověk sám nemůže změnit svět, ale každý člověk může šířit poselství, které ten svět změní..

1 člověk už poděkoval za článek. Oceňte práci autora také.

Buďte první, kdo napíše komentář

Mohlo by se vám líbit

142
70

Videopřání Jíme Jinak 2022 – Uspořádejme si myšlenky

Čtěte více na toho téma

Vyzkoušejte také

Osvěžující čaj s citronovými bylinkami

Čaj z bylinek, které voní po citrónu, je příjemně osvěžující v horkých dnech. Tohle je má oblíbená letní kombinace. Kromě bylinek už nepotřebuje žádná doch...

Nápoj z pupalkových květů

Květy pupalky se otevřou večer, noční hmyz je opyluje a ráno jsou zvadlé. Užijte si tuhle noční krásku i jinak než čichem a zrakem. Pupalkový čaj z květů j...

Sencha – japonský zelený čaj

Nápoj bohů, čaj mládí a věčného života. Tyto a další atributy, si tento čaj získal díky své široké škále vlastností. Víte, jak ho správně uvařit a kolik ho...

Co dělá studená voda s naším tělem?

Tekutiny jsou stejně důležité jako zdravé jídlo. Hydratace má prokázané benefity pro naše duševní i fyzické zdraví. Nezáleží pouze na tom, co pijeme a v ja...
4
4

Matcha čaj

Matcha má svůj původ v Číně, ale hlavně v Japonsku, kde se používá při čajových obřadech. Buddhističtí mniši používali Matchu ke koncentraci během dlouhých...
20

Jak se stravovat v horkých a tropických letních dnech?

Letní počasí, které u nás běžně máme a horké tropické dny jsou velký rozdíl. Když vedro trvá už několik dní, pořádně se neochladí ani večer, nemáme vůbec ž...