Měsíček – něžná léčivka
Měsíček lékařský se řadí k bylinkám, které pomáhají v boji s viry, záněty, plísněmi i nežádoucími mikroorganismy. Působí jako přírodní antibiotikum. Podporuje tok lymfy, čímž napomáhá zmenšení otoků. Jemně zklidňuje a uvolňuje tělo i mysl. V zahrádce pomáhá odpuzovat hlístice a podporuje zdraví půdy.
Léčebné dary měsíčku lékařského můžete využít při:
- kožních potížích – vyrážky, hnisající a špatně se hojící rány, ekzémy, popáleniny, omrzliny, vředy, jizvy, opruzeniny, hojení kůže po ozařování
- potížích s plísněmi, parazity, kvasinkami
- trávicích problémech – působí pozitivně na játra, žaludek (žaludeční vředy), žlučník, slinivku, tlusté střevo; uvolňuje křeče a zklidňuje sliznice
- zánětech dásní, aftech, bolestech v krku, zápachu z úst
- zánětech v těle obecně
- křečových žilách
- gynekologických potížích – záněty, výtoky, mykózy
- poruchách menstruačního cyklu
- hormonálních změnách v dospívání, při PMS, v menopauze
- únavě, vyčerpání, nespavosti
- úzkostech
Jak na léčbu pomocí měsíčku
Měsíček je možné užívat jak zevně, tak vnitřně – v obou případech hojí, zklidňuje a očišťuje. Zevně se nejčastěji používá ve formě mastí, olejů, obkladů či koupelí. Dále jako kloktadlo či výplach. Vnitřně jako čaj, tinktura, ale i homeopatikum.
Měsíčková mast na podrážděnou kůži
Využití:
- pokožka namáhaná sluncem, chladem, opruzeniny, ekzémy, vyrážky, otevřené rány, krvavé praskliny kůže, operační rány, staré jizvy, dětská pokožka
Postup:
V hlubší pánvi rozehřejte 500 g kokosového oleje, přidejte 3-4 hrsti nasekaného celého čerstvého měsíčku (květ, natě i listy). Nechte odstát do druhého dne a proces zopakujte – znovu zahřejte, přidejte další 2 hrsti čerstvých květů, popřípadě přidejte trochu včelího vosku (mast více ztuhne). Sceďte přes jemné sítko a nechte 2 dny pod pokličkou v lednici.
Čaj z měsíčku pro zklidnění trávicích obtíží
Využití:
- bolest břicha, nadýmání, podrážděný žaludek, zánět tlustého střeva
- podpora práce jater a žlučníku – tvorba a odtok žluče
Postup:
1-2 čerstvé či sušené květy zalijeme 250 ml vroucí vody a necháme 5-10 minut louhovat. Popíjíme teplé, při obtížích 3x denně.
Sedací koupel z měsíčku při gynekologických zánětech
Využití:
- mykózy, výtoky, svědění, podráždění
Postup:
Připravíme si odvar ze sušených květů (100g) či 3 vrchovatých hrstí čerstvých, které 1-2 minuty převaříme ve 2 litrech vody. Tento odvar scedíme a přidáme do škopku či vaničky, dolijeme teplou vodu. Necháme působit 15-20 minut.
Jak využít měsíček v kuchyni
Měsíček má jemně nahořklou chuť. V kuchyni využijete jeho květů jak pro potěchu očí, tak i pro jemnou podporu trávicího systému. Kde všude udělají svým působením radost?
- saláty – letní salát s jedlými květy, rýžový salát, jogurtová crudaiola, perský salát
- pomazánky
- knedlíky – knedlík se sezamovým semínkem a květy měsíčku
- teplé zeleninové pokrmy – veganské jarní hašé
- bylinková sůl
- ozdoba dortů, koláčů
- karafa s vodou
Možností, jak měsíček využít, je mnoho, nebojte se zapojit vlastní fantazii. A pokud ho ještě nemáte, zkuste si ho vypěstovat třeba v truhlíku na balkoně. Přinese vám slunce, vůni a laskavou péči do vašeho života.
PS: Chceš zdravě shodit na léto?
Pojď na to s námi jinak. Bez deficitu, dřiny a chemie.
Chci lepší postavu!
Buďte první, kdo napíše komentář