Domů > Zdravé recepty > Omáčky

Seitanové nudličky v cibulové omáčce

Uvařeno
sezóna podzim

Seitan je výborná náhrada za maso. Čistě rostlinná, chutí však masu docela podobná, bílkovina je lehce stravitelná a vaši blízcí jistě ocení, že i přes zdravou stravu dostávají něco, co se chutí naprosto vyrovná klasické české kuchyni.

Trpěla jsem maniodepresivní poruchou, poporodními depresemi, nadváhou, ekzémy, bolestmi zad, návaly vzteku. Měla jsem...

Základní informace

Seitan je výborná náhrada za maso. Čistě rostlinná, chutí však masu docela podobná, bílkovina je lehce stravitelná a vaši blízcí jistě ocení, že i přes zdravou stravu dostávají něco, co se chutí naprosto vyrovná klasické české kuchyni.

Ingredience
 • Balíček seitanu natural nebo special
 • 2 cibule
 • 3 stroužky česneku
 • Olej
 • Sůl
 • Zeleninový vývar nebo horká voda
 • Sojová omáčka
 • Kmín
 • Červená paprika sladká
 • Sojová smetana (např. Provamel)
 • 3 lžíce kukuřičného škrobu
Postup

Seitan nakrájíme na nudličky, cibuli na proužky a česnek na tenké plátky. Na oleji orestujeme cibuli se solí, přidáme nudličky seitanu a plátky česneku. Zasypeme sladkou paprikou a kmínem. Krátce orestujeme a zastříkneme sojovou omáčkou. Zalijeme horkým zeleninovým vývarem nebo horkou vodou a chvilku podusíme. Vzniklou omáčku zahustíme kukuřičným škrobem tak, že 2-3 lžíce škrobu rozmícháme ve studené vodě a vmícháme do omáčky. Chvilečku povaříme a stáhneme z plotny. Podle potřeby dochutíme sojovou omáčkou, případně můžeme zjemnit sojovou smetanou či kokosovým mlékem.

Kombinujeme

K seitanovým proužkům v cibulové omáčce se hodí jakékoli celozrnné obiloviny, nočky, knedlíky nebo těstoviny. Aby bylo jídlo kompletní, doplníme ještě luštěninou (alespoň v polévce) a tepelně upravenou zeleninu.

Obměna

Omáčku můžeme zahustit červenou čočkou (tím i splníme luštěninu pro kompletní talíř). Buď využijeme již uvařené zbytky z předchozího dne nebo červenu čočku přidáme k seitanu a povaříme 15-20 minut.

PS: Jdete s námi letos do Jarní očisty? Zavíráme vstup - poslední šance

Rozhoupejte se a pojďte udělat něco sebe 😊. Pojďte skoncovat s únavou, kily navíc a špatnou náladou. Už za pár týdnů uvidíte výsledky. Pročistíme tělo podle připraveného zdravého jídelníčku. Mrkněte na 8 týdenní Jarní očistu a naskočte!

Se změnou jídelníčku jsem se zbavila mnoha zdravotních potíží, se kterými si medicína nevěděla rady 30 let. Jídlo, vaření, psaní a šíření zdravého životního stylu se stalo mojí vášní. Je mi čím dál lépe a konečně mám své zdraví ve svých rukách. Celý příběh

9 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

Vlaďka
1. 9. 2021

Už jsem dělala dvakrát a i manželovi chutnalo. Rozhodně přidávám mezi oblíbené. Seitan jsem neznala a příjemně mě překvapil

jendulacka
25. 12. 2019

Krásný 1.svátek vánoční všem…Nějaká rychlovka…padla volba na tento recept…nesetrila jsem tedy kminem ani paprikou…na závěr pridala mandlovou smetanu…k tomu cockova polévka…Omáčka byla opravdu neskutečně dobrá…diky…uz je v oblibenych..renata

Ukázat další komentáře