Co vzít s sebou na cesty – dovolenková KáPéZetka

37

Moje krabička poslední záchrany obsahovala v pionýrských letech hlavně šitíčko, v dospělosti náplasti a první pomoc na příznaky nachlazení, zánětu močového měchýře apod. Dnes jako základní KPZ vozím místo malé krabičky větší bedýnku a složení je úplně jiné než před lety. Mám tam nepostradatelné pomocníky do kuchyně a přírodní lékárničku.

Co si balím na dovolenou

Od té doby, co jíme jinak, vozím s sebou na dovolenou jiné zásoby. Tedy alespoň tam, kde hodlám vařit, byť minimálně. A některé věci vozím i tam, kde nevařím. Je to taková moje krabička poslední záchrany. Na fotce vidíte základní sadu, která s námi jezdívá všude.

Jar, houbička a utěrka

Tyhle tři věci s sebou na dovolenou beru dávno. Ještě před tím, než jsem změnila jídelníček, jsem začala používat ekodrogerii. Malinkou lahvičku (s kapátkem) s odlitým koncentrátem na mytí nádobí s sebou beru už přes 20 let, ať jedeme na vandr, na vodu, na hory nebo k moři. Nesnáším jary, stejně jako špatně umyté nádobí v místech, kde je k dispozici jen studená voda. Zrovna tak nemám ráda klasické molitanové houbičky. Beru si s sebou svoji recyklovanou, která skvěle saje vodu, a taky vím, co jsem s ní utírala. Utěrku jsem přidala časem, protože mi většinou chybělo něco, čím bych nádobí v případě potřeby utřela nebo něco, kam bych jej alespoň odložila na odkapání. A tak vozím dvě. Jednu na odložení umytého nádobí, jednu záložní na utření, když se spěchá. Tuhle sadu s sebou beru i tam, kde nevařím, protože určitě bude potřeba na pokoji umýt nějaké termosky, krabičky, lahvičky, hrnky apod.

Nůž a prkýnko

Na nože jsem na dovolených vždycky nadávala, už před dvaceti lety. Vždycky jsem totiž byla zvyklá krájet hromadu zeleniny. Tehdy na salát, teď na vařené jídlo. Ale až se změnou jídelníčku mi kvalita nožů na návštěvách a v ubytováních začala vadit natolik, abych si začala balit svůj vlastní nůž.
Prkýnko taky většinou není nic moc, někdy chybí úplně. K noži tedy časem přibylo právě ono. Předloni jsem udělala tu chybu, že jsem šetřila místem v malé krabici, a svoje velké prkýnko nechala doma. Celou dovolenou mě rozčilovalo plastové křivé v apartmánu, na kterém můj skvěle nabroušený nůž nemohl dokrojit petrželku ani zeleninu a tedy mi zůstávaly mrkve i petržel dole spojené. Chyba. Od té doby vytahuju ze šuplíku prkýnko pro návštěvy a jede všude s námi tam, kde budeme vařit.

Kuzu a umeboshi

Tyhle dvě potraviny první pomoci beru všude s sebou, dokonce i když někam letím a beru minimum věcí. (Doufám vždy, že bílý prášek v malém sáčku nevzbudí nežádoucí pozornost. Nejsem úplně znalá toho, jak ve skutečnosti vypadá balíček heroinu, ale aspoň podle detektivek soudě, je to něco velmi podobného tomu, co mívám v kufru já.)
Kdyby tedy na nás během dovolené přišly zažívací potíže, horečky, nachlazení, únava, zánět či jiné neduhy, máme svá léčiva vždy u sebe. Zatím nebyly potřeba a nakonec skončily v nějakém jídle. Ale jeden nikdy neví. Rozhodně už jsme s nimi léčili na akcích nejedno dítě našich přátel či jeho rodiče.
Jediné, co musím hlídat, je, aby tyhle dva důležité prvky v mé KPZ neobjevily naše holky. Hned by loudily švestičku nebo uvařit kuzu, zatímco já bych si je chtěla šetřit pro případ krize. A taky na nápravu mlsacích akcí, kterým se na dovolené většinou úplně nevyhneme.

Dochucovadla a nápoje

Zkušenosti mě za ty roky přivedly k tomu, že si sebou beru tam, kde budu chtít vařit, své základní ochucovací prostředky a pár balíčků s kořením. Když se to vejde, beru s sebou: sojovou omáčku, mořskou sůl, vzorky koření, jablečný ocet, umeocet, miso pastu.

Možná namítnete, že sůl se přeci také koupí všude. Ale vězte nebo ne, čistá mořská se i u moře špatně shání. Všude je k dostání laciná kuchyňská sůl, většinou ještě obohacená jódem. Ale dobrá mořská se tak běžně koupit nedá, ať jsem ji hledala v Evropě, Africe nebo Karibiku. Pro tu se musí do speciálních prodejen ve velkých městech a my většinou jsme někde víc v přírodě.

Po všech cestovatelských zkušenostech si sebou beru také trochu čaje bancha a meltu, případně jiný oblíbený čaj. Už jsem dávno vyléčená z toho, abych celou dovolenou pila černý, zelený a rádoby ovocný čaj. Mám svůj „výběr z nápojů“ v zipovacím sáčku v kabelce (tedy spíš v baťůžku) všude s sebou a chuť na kafe snadno vyřeším porcovanou meltou.

Lněné semínko

Když jedeme do míst, kde nebudu moci jíst úplně po svém, beru i lněné semínko. Vysedávání a vylehávání na pláži mi zpomaluje střeva, takže si ráno ráda uvařím lněný čaj. A holky mi ho s chutí upíjejí.

Dovolenkový seznam a letní jídelníček

Tipy na dovolenkové vaření a seznam surovin najdete v našem letním seriálu zdarma. Navíc tam najdete informace o tom, co se v létě těle uvnitř našeho tělo, jak by měl vypadat náš jídelníček, čemu se vyhnout, abychom zbytečně nenabrali. Upozorníme vás na nejčastější letní chyby a dostanete 8 tipů na hubnutí. A jako bonus si můžete pustit hodinový webinář nabitý aktuálními informacemi. Vidělo ho již více než 3.000 lidí.

Co berete s sebou vy?

Samozřejmě bereme s sebou podle typu akce i další potraviny a jiné důležité věci. Já třeba poslední roky konečně zase cestuji s knížkami a dokonce se vracím s tím, že jsem nějakou i přečetla. To je velký pokrok daný věkem našich dětí. A taky začínám chápat rčení, že na dovolenou stačí vzít pas a kreditku. No jsem ale ráda, že svojí KPZ mám s sebou.

A co berete s sebou na dovolenou vy? Je něco, bez čeho se na dovolené neobejdete?

 

Hubneme do plavek online: Shoďte 5 kg za 14 dnů

Úspěch – chutná i příteli

Iveta: Co mám uvařeno, nabízím i příteli a nezdráhá...

Vaření dle JJ je zábava a rychlovka a navíc s dobrým pocitem

Spenito: Klasické konvenční vaření mně v poslední době přestávalo...

Hltám všechny informace

Lenka B.: Ahoj Evi, děkuji za perfektně zpracovaný článek....

Všichni ostatní si všimli, že jsem zhubla

Vera: Mám teď za sebou týdenní pobyt s našimi studenty,...

Jste všichni tak milí, díky za podporu!

Annakrata: Jste všichni tak milí, já myslela,že moje zážitky...

Obdivuji pestrost ve vašich receptech

Romana: Prozatím se rozkoukávám, obdivuji pestrost, s kterou je...

Děkuji za vaši osvětu ohledně jídla a kurz zdarma

Andrea A.: Ráda bych Vám, vám všem, moc poděkovala...

Jsem nabitá energií a pořád se usmívám

Spenito: Ahoj Ajko (a holky 🙂 ), líbí se...

Zmizelo mi moje vypouklé břicho!

Maki: já si svoje břicho každé ráno a večer,...

Tomu bych nevěřila: Po 3 dnech na JJ stravě mi splasklo břicho!

cihal: Zdravím vás. Začala jsem dle videa polévkami k...

Děkuji za skvělé stránky

Eliška: Dobrý den, moc děkuji za skvělé stránky, které...

Za 14 dní mám dole 5,3 kg a 5 cm v pase!

Alenaleak: Po 14 dnech mám dole 5,3 kg a...

Nikdy bych nevěřila, že zelenina může chutnat tak dobře

Lenka: Taky pomalu objevují jemné chutě nových potravin a...

S vámi jsem získala pestrý, jednoduchý a lahodný jídelníček

Fpc: Jsem ráda, že jsem tyto stránky objevila těsně...

Klesl mi cholesterol, glykemie i další hodnoty v krvi

Jana P.: Dobrý den, chtěla jsem vám poděkovat, za...

Absolutně luxusní koprovka, po které mě nebolí břicho

Pstoklask: Absolutně luxusní koprovka, po které mě (konečně!) nebolí...
 1. Dobrý deň Evi, soľ kupujem v Slovinsku v obchode pre turistov 🙂 „Piranske Soline“ a majú aj super mydlá. Vrátane mydla z morského blata. Vždy kupujem zásobu na celý rok aj v skrini krásne voňajú 🙂

  • Já teď koupila také různé soly a mýdla pro změnu v Chorvatsku v solné rezervaci, kde se sůl z moře získává. Taky si libuju nad tou vůní 🙂

 2. Bylinkové kapky Just na štípance apod. A každé léto kupuju před kempováním sklenici ghí, podle mě ideál na cestování bez lednice.

 3. Ahoj holky, mohla bych se Vás, prosím, zeptat na to vezení Misa na dovolenou? Moc ráda bych si ho vzala, jenže na obalu píšou, že otevřené musí být v chladu. Což při přesunu v kufru na letiště, pak bůhví jaké prodlevě na letišti, pak na místě atd atd. nejsem schopná zaručit. Ani řešení, že ho tedy vezmu neotevřené se mi moc nelíbí, protože ho za dovolenou nespotřebuji a budu ten samý problem řešit při cestě zpět. Jak Vy na to, prosím, koukáte? Přežije? Nebo mi v něm umřou nějaké důležité bakterie? Předem moc děkuji za radu!

 4. prkýnko sebou vozím plastové z IKEA. Je to sice plast, ale na cesty lehké (tloušťka tak 3mm) a hlavně veliké. A chybět nesmí škrabka na zeleninu, ta kupovaná chutná tak nějak divně, a proto loupeme i okurky.

  • Holky houbičku používám celkem obyčejnou od spontexu nebo jak se to jmenuje (nemám ji v originál obalu), ale není molitanová, spíš taková jako látková nbo jak bych to řekla. Prostě dobře saje vodu, má i tu klasickou hrubou stranu na drhnutí připálených hrnců (což se mi na dovolené daří dobře, většinou mají všude takové ty tenké, laciné hrnce) a zároveň s ní snadno utřu linku po mytí nádobí, mokrý stůl apod. Doma mám drátěnku, kompostovací houbičku, rýžový kartáček, kterým čistím zeleninu stejně jako sítka, lisy na česnek apod. Ale na dovču beru jen tuhle, protože to je pro mě 3 v 1 🙂

 5. pěkně sepsané, já vozím všude levandulový EO -na štípance, afty, oděrky a s čajovníkem kapu na kalhoty do lesa proti klíšťatům,kávu, čaj, varnou konvičku cestovní, eco na mytí nádobí, utěrku. Pokud vařím tak sůl, nůž, koření. Knihy hodně pokud jedem k moři – nahradila na cesty čtečka a domácí krém na opalování – jsem neopalovací typ a hned rudnu.
  Evi prosím jakou houbičku na mytí používáš, já používám kompostovací perlan, ale občas chybí něco drsnějšího.

  • Zrovna jsem to napsala Janě do posledního komentáře. Z praktických důvodů na dovolenou vozím „látkovou“ houbičku tuším značky Spontex. Prodává se normálně v drogerii, ale je dražší než ty molitanové. Většinou si jich pár koupím v Makru ze lepší cenu a mám na rok vystaráno na všechny akce.

  • Prima tipy, Bugino, kokosák mám v kosmetické taštičce taky už pár let. Akorát musím vychytat balení – vždycky mi při přesunu do tepla vyteče 🙂 Doma se tváří jako tuhá hmota, co nejde nabrat a na dovolené se mění v řinoucí se mastnou vodičku. A řapíkový čaj používáte nač? Na bolení v krku nebo na obklady?

   • S kokosáčem už se mi to taky stalo, do auta jsem ho položila jako tuhou hmotu, on se samozřejmě roztál a když jsem ho otevřela, polila jsem v autě všechno okolo:)
    ale jinak na něj nedám dopustit!

    Řepík je hodně protizánětlivej, perfektní je hlavně na různý kožní věci (spálená kůže od slunce, odřeniny, ekzém, akné, hemoroidy, opruzeniny, mokvavý rány, opuchlý štípance), ale dá se i kloktat při bolesti v krku, vyplachovat si s ním nos při rýmě nebo ho pít při průjmu, zánětech močáku, rozhozenym žaludku apod.

    • Já ho právě znám z dob neustálého bolení v krku jako kloktadlo a na ten močák. Říkala jsem si, že tahle bylinka asi roste pro mě 🙂 Neumím si představit, jak bych v autě uklízela stopy po kokosovém oleji :-)))

    • Když nemám olej, tak na smažení a vaření, jinak jako krém na tělo, na suché rty, na odřenou pokožkou, po opalování nebo i jako opalovák (ne u moře, tam by to bylo málo), nedávám si na obličej, protože mám spíš mastnou pleť, ale někdo dává i na obličej a vlasy.

 6. Docela inspirativni. Presto mi toto uz nepripada kalo kapezetka. Co je ale dulezite a vozim to vsude i do 5* hotelu je nejaky caj, instantni kafe a sul. Rozhodne i zakladni pribor a nuz. Zrovna ten nam chybela sul, kdyz jsme potrebovali varit a ono sezen sul treba v 8 vecer.

  • No není to ta malá krabička s jehlou, nití a spínacím špendlíkem jako jsem vozila na tábor 🙂 Taky s sebou ale vozím další tři lidí, tak se krabička nějak zvětšila. To jste mi připomněl, že by v seznamu měly být také sirky. Tak jako vy jste sháněli marně sůl, my kdysi v Itálii marně asi hodinu sháněli v hotelu i po okolí sirky nebo zapalovač. Jak jsou kuřáci všude tam, kde je nechci (pláž, hřiště, zahrádka v restauraci), tak teď nebyli nikde.

 7. Evi, jsem v tomto smeru neznala, muzu se zeptat, jak presne davkovat kuzu a umeboshi v pripade zminenych potizi? Dosud jsem jen zaslechla, ze umeboshky jsou fajn po „opici“ 😉 Coz si tak nejak umim predstavit, ze ji budu prezvykovat, az mi bude soufl 😉 ..ale treba s horeckami, nachlazenim ci zanety si uplne nevim rady.. Jsem (snad uz od narozeni 😀 ) tezkym odpurcem prasku a vseho obdobneho. Potize se vetsinou snazim resit bylinkami a prirodnimi zabaly, ale s kuzu a umeboshi zkusenost nemam. Bylo by skvele, kdybyste nam mohly pomoci s navodem, jak prirodne nakladat s nemocemi.. Ach jo, uz Vas zase ukoluju… Tak to se moc omlouvam.. 😉

 8. Zobrazit všech 37 komentářů

Komentujte
Vaše jméno

Jméno uložíme a zobrazíme, váš e-mail nezveřejníme. Zásady ochrany údajů.

Předchozí článekMandlový tapioka pudink s ovocem
Další článekLetní cvičení online – ušetřete 500 Kč