Domů > Nepřehlédněte

Co vzít s sebou na cesty – dovolenková KáPéZetka

sezóna léto

Moje krabička poslední záchrany obsahovala v pionýrských letech hlavně šitíčko, v dospělosti náplasti a první pomoc na příznaky nachlazení, zánětu močového měchýře apod. Dnes jako základní KPZ vozím místo malé krabičky větší bedýnku a složení je úplně jiné než před lety. Mám tam nepostradatelné pomocníky do kuchyně a přírodní lékárničku.

Co si balím na dovolenou

Od té doby, co jíme jinak, vozím s sebou na dovolenou jiné zásoby. Tedy alespoň tam, kde hodlám vařit, byť minimálně. A některé věci vozím i tam, kde nevařím. Je to taková moje krabička poslední záchrany. Na fotce vidíte základní sadu, která s námi jezdívá všude.

Jar, houbička a utěrka

Tyhle tři věci s sebou na dovolenou beru dávno. Ještě před tím, než jsem změnila jídelníček, jsem začala používat ekodrogerii. Malinkou lahvičku (s kapátkem) s odlitým koncentrátem na mytí nádobí s sebou beru už přes 20 let, ať jedeme na vandr, na vodu, na hory nebo k moři. Nesnáším jary, stejně jako špatně umyté nádobí v místech, kde je k dispozici jen studená voda. Zrovna tak nemám ráda klasické molitanové houbičky. Beru si s sebou svoji recyklovanou, která skvěle saje vodu, a taky vím, co jsem s ní utírala. Utěrku jsem přidala časem, protože mi většinou chybělo něco, čím bych nádobí v případě potřeby utřela nebo něco, kam bych jej alespoň odložila na odkapání. A tak vozím dvě. Jednu na odložení umytého nádobí, jednu záložní na utření, když se spěchá. Tuhle sadu s sebou beru i tam, kde nevařím, protože určitě bude potřeba na pokoji umýt nějaké termosky, krabičky, lahvičky, hrnky apod.

Nůž a prkýnko

Na nože jsem na dovolených vždycky nadávala, už před dvaceti lety. Vždycky jsem totiž byla zvyklá krájet hromadu zeleniny. Tehdy na salát, teď na vařené jídlo. Ale až se změnou jídelníčku mi kvalita nožů na návštěvách a v ubytováních začala vadit natolik, abych si začala balit svůj vlastní nůž.
Prkýnko taky většinou není nic moc, někdy chybí úplně. K noži tedy časem přibylo právě ono. Předloni jsem udělala tu chybu, že jsem šetřila místem v malé krabici, a svoje velké prkýnko nechala doma. Celou dovolenou mě rozčilovalo plastové křivé v apartmánu, na kterém můj skvěle nabroušený nůž nemohl dokrojit petrželku ani zeleninu a tedy mi zůstávaly mrkve i petržel dole spojené. Chyba. Od té doby vytahuju ze šuplíku prkýnko pro návštěvy a jede všude s námi tam, kde budeme vařit.

Kuzu a umeboshi

Tyhle dvě potraviny první pomoci beru všude s sebou, dokonce i když někam letím a beru minimum věcí. (Doufám vždy, že bílý prášek v malém sáčku nevzbudí nežádoucí pozornost. Nejsem úplně znalá toho, jak ve skutečnosti vypadá balíček heroinu, ale aspoň podle detektivek soudě, je to něco velmi podobného tomu, co mívám v kufru já.)
Kdyby tedy na nás během dovolené přišly zažívací potíže, horečky, nachlazení, únava, zánět či jiné neduhy, máme svá léčiva vždy u sebe. Zatím nebyly potřeba a nakonec skončily v nějakém jídle. Ale jeden nikdy neví. Rozhodně už jsme s nimi léčili na akcích nejedno dítě našich přátel či jeho rodiče.
Jediné, co musím hlídat, je, aby tyhle dva důležité prvky v mé KPZ neobjevily naše holky. Hned by loudily švestičku nebo uvařit kuzu, zatímco já bych si je chtěla šetřit pro případ krize. A taky na nápravu mlsacích akcí, kterým se na dovolené většinou úplně nevyhneme.

Dochucovadla a nápoje

Zkušenosti mě za ty roky přivedly k tomu, že si sebou beru tam, kde budu chtít vařit, své základní ochucovací prostředky a pár balíčků s kořením. Když se to vejde, beru s sebou: sojovou omáčku, mořskou sůl, vzorky koření, jablečný ocet, umeocet, miso pastu.

Možná namítnete, že sůl se přeci také koupí všude. Ale vězte nebo ne, čistá mořská se i u moře špatně shání. Všude je k dostání laciná kuchyňská sůl, většinou ještě obohacená jódem. Ale dobrá mořská se tak běžně koupit nedá, ať jsem ji hledala v Evropě, Africe nebo Karibiku. Pro tu se musí do speciálních prodejen ve velkých městech a my většinou jsme někde víc v přírodě.

Po všech cestovatelských zkušenostech si sebou beru také trochu čaje bancha a meltu, případně jiný oblíbený čaj. Už jsem dávno vyléčená z toho, abych celou dovolenou pila černý, zelený a rádoby ovocný čaj. Mám svůj “výběr z nápojů” v zipovacím sáčku v kabelce (tedy spíš v baťůžku) všude s sebou a chuť na kafe snadno vyřeším porcovanou meltou.

Lněné semínko

Když jedeme do míst, kde nebudu moci jíst úplně po svém, beru i lněné semínko. Vysedávání a vylehávání na pláži mi zpomaluje střeva, takže si ráno ráda uvařím lněný čaj. A holky mi ho s chutí upíjejí.

Dovolenkový seznam a letní jídelníček

Tipy na dovolenkové vaření a seznam surovin najdete v našem letním seriálu zdarma. Navíc tam najdete informace o tom, co se v létě těle uvnitř našeho tělo, jak by měl vypadat náš jídelníček, čemu se vyhnout, abychom zbytečně nenabrali. Upozorníme vás na nejčastější letní chyby a dostanete 8 tipů na hubnutí. A jako bonus si můžete pustit hodinový webinář nabitý aktuálními informacemi. Vidělo ho již více než 3.000 lidí.

Co berete s sebou vy?

Samozřejmě bereme s sebou podle typu akce i další potraviny a jiné důležité věci. Já třeba poslední roky konečně zase cestuji s knížkami a dokonce se vracím s tím, že jsem nějakou i přečetla. To je velký pokrok daný věkem našich dětí. A taky začínám chápat rčení, že na dovolenou stačí vzít pas a kreditku. No jsem ale ráda, že svojí KPZ mám s sebou.

A co berete s sebou na dovolenou vy? Je něco, bez čeho se na dovolené neobejdete?

 

PS: Cítíš se v plavkách sebevědomě?

Pokud letos nechceš schovávat zadek pod ručník, pojď na to s námi jinak.
Chci lepší postavu!

Se změnou jídelníčku jsem se zbavila mnoha zdravotních potíží, se kterými si medicína nevěděla rady 30 let. Jídlo, vaření, psaní a šíření zdravého životního stylu se stalo mojí vášní. Je mi čím dál lépe a konečně mám své zdraví ve svých rukách. Celý příběh

13 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

Marianni
25. 9. 2019

Dobrý deň Evi, soľ kupujem v Slovinsku v obchode pre turistov :) “Piranske Soline” a majú aj super mydlá. Vrátane mydla z morského blata. Vždy kupujem zásobu na celý rok aj v skrini krásne voňajú :)

Bylinkové kapky Just na štípance apod. A každé léto kupuju před kempováním sklenici ghí, podle mě ideál na cestování bez lednice.

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

29
14

Dovolená v Chorvatsku zdravě – restaurace, kde nakupovat a co si vzít

Jak zvládnout dovolenou, když jím jinak? Co si nabalit, nachystat, co rychlého vařit, kde nakupovat, co jíst, kde jíst a jak si opravdu odpočinout i přesto...
klub
18
8

Zdravá strava a cestování – 2. díl (obiloviny)

Také se vzdáváte cestování kvůli tomu, že si myslíte, že se nedá skloubit jíst jinak a cestovat? Přitom zdravé cestování není zase taková věda, jak se možn...
klub
9
16

Zdravá strava a cestování – 3. díl (výbava na cesty)

Také se vzdáváte cestování kvůli tomu, že si myslíte, že se nedá skloubit jíst jinak a cestovat? Přitom zdravé cestování není zase taková věda, jak se možn...
10
4

4 tipy, jak zdravě a hravě přežít cestu letadlem

Jíte jinak a máte před sebou dlouhý let a už teď začínáte být nervózní, nejen z letu samotného, lidí, všech těch check-inů, kontrol, ale také z toho, co vl...
klub
15
11

Zdravá strava a cestování – 1. díl (pečivo)

Rádi cestujete a přitom chcete jíst zdravě? Žádný problém! My také cestujeme rádi a často a v tomto našem vychytaném cestovatelském speciálu se s vámi podě...
klub
27
3

Zdravý týdenní jídelníček na dovolenou

Tento jídelníček jsme si odzkoušeli na dovolené. Je rychle hotový, lehký, chutný a zdravý. Přesně takový, jaký ho na dovolené potřebujeme. Je sestavený ze ...