Domů > Magazín > Blog

Jáhly

bez lepku

Jáhly jsou přirozeně bezlepková, velmi dobře stravitelná obilovina, vhodná i pro nejmenší děti. Jsou nejméně kyselinotvorné a v zimě tělo krásně prohřejí.

Historie

Není původem ze střední Evropy, přesto se o prosu mluví jako o plodině starých Slovanů. Dostalo se na naše území už při stěhování národů, přišlo z Asie, kde proso seté vyšlechtili zřejmě v Mongolsku nebo Číně z planého prosa.

Samotná zrníčka prosa se přitom konzumovat nedají, slupka je příliš tvrdá a nepoživatelná (ale ptáčkům to nevadí). Proto se odjakživa loupalo, čímž vzniknou jáhly. Jáhly, stejně tak jako pohanka, patřily k těm nejběžnějším potravinám, které se u nás po celá staletí jedly. Především ve formě kaší, také se z nich dělaly placky. Proso z polí později vytlačily pšenice a žito, které měly vyšší výnosy. Jako příloha si jáhly svou oblibu také neudržely, brambory a dovozová rýže nastoupily na jejich místo.

Jáhly v “kostce”

 • přirozeně bezlepková obilovina, velmi jednoduchá na přípravu.
 • velmi snadno stravitelné a pro svůj vysoký obsah minerálních látek jsou nejméně kyselinotvornou obilovinou.
 • vhodné i pro kojence jako první příkrm hned po rýži.
 • vysoký obsah železa, fosforu, hořčíku a vápníku, vitamínu B1 a B2.
 • vynikající pro slezinu a slinivku, vyloženě léčivé pro žaludek, vhodné při chudokrevnosti, trávicích problémech a cukrovce.
 • zahřívající obilovinou jangového charakteru. V chladných dnech nám pomůže vyrovnat naši energii. Tu můžeme ještě zvýšit, když na její přípravu použijeme tlakový hrnec nebo jáhly pečeme v troubě.
 • Neobsahují kompletní bílkoviny (jako např. quinoa), je třeba je kombinovat s luštěninami (např. čočkou).

Dejte pozor na:
Při výběru jáhel dáváme pozor, aby byly lesklé a bylo v nich minimum černých kuliček. Pak jsou jáhly čerstvé a nebudou hořké. Spařováním jáhel, jak se často doporučuje, se hořkost neodstraní.

Použití jáhel v receptech

V jaké formě můžeme koupit jáhly:
– zrno (loupané proso)
– instantní kaše
– jáhlové vločky
– jáhlová mouka

Jáhly jsou výborné na kaši, na placky, rizota, jako příloha místo rýže, do nákypu i do krémů. Jáhly jsou proso zbavené slupky. V tradiční české kuchyni to byla jedna z hlavních obilovin, znali ji už staří Slované, ovšem v Číně se používala už 3. tisíce let před naším letopočtem.

Připravovaly se z něj tradiční pokrmy jako jáhelník, kaše nebo škubánky. Jáhly později vytlačila rýže a proso se dlouhou dobu vyskytovalo spíše jen v ptačím zobu. To už naštěstí neplatí. Jáhly jsou velmi chutné a výživné. Nemají tak vysoký obsah vlákniny, jsou proto (a pro svou bezlepkovost) velmi snadno stravitelné a vhodné i pro ty, kteří obecně špatně tolerují vlákninu.

Příprava jáhel

Jak připravit:
Kašovité jáhly – na jeden díl jahel použijeme 3-4 díly vody.
Sypké jáhly (příloha) – propláchnuté jáhly opražíme na lžíci oleje, zalijeme dvojnásobným množstvím vody.

Jáhly jsou jednoduché na přípravu a univerzálně použitelné v kuchyni. Mohou se připravovat jako příloha, zapékat, jsou vhodné k přípravě sladkých i slaných kaší (výborné jsou ke snídani), zdravých dezertů nebo pohárů. Nebo je podobně jako amarant použijte jako zavářku do polévky.

Jak uvařit jáhly:

 1. Jáhly propláchneme studenou vodou.
 2. Zalijeme dvojnásobným množstvím studené vody (na 100 g jáhel 200 ml vody).
 3. Přikryjeme pokličkou a přivedeme k varu.
 4. Osolíme.
 5. Stáhneme plamen a vaříme 15-20 minut bez míchání.

Skladování jáhel

Jáhly a hlavně vločky z nich poměrně snadno žluknou a není dobré je nakupovat příliš do zásoby. V teplém počasí je nejlepší skladovat je v lednici.

PS: Z práce do práce, život letí a vy nic nestíháte?

Pokud před sebou stále jen hrnete všechny ty povinnosti, které život přináší, je čas se zastavit. 🛑 Je tohle život, který chcete? O tomto jste snili? Asi ne. V přírodě začíná nový biologický rok, nový začátek a i my to letos můžeme udělat jinak. Právě tomu se v Jarní Očistě také věnujeme a máme dokonce připravený silný závěrečný aktivační rituál, aby se vaše záměry mohly uskutečit. Zdaleka v očistě nejde jen o vyvážený jídelníček. Pojďte si ujasnit touhy, naberte zas energii a pojďte se cítit ve svém těle lépe. Začněte s námi 8 týdenní Jarní očistu. Pročistíme tělo, zlepšíme jídelníček, postavu i psychiku.

Zdravé recepty, zdravé vaření a životní styl. Tisíce receptů zdarma. Co víme, sdílíme! :-)

84 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

Už rok a půl jím téměř denně sladké jáhly ke snídani. Odrůdu sladké jáhly lze koupit nejspíš jen přes Danfood. Sladké jáhly obsahují více bílkovin než klasické jáhly. Konzistence po uvaření je lepivá a mně osobně chutnají víc než sypké jáhly. Doporučuji k vyzkoušení. Vždy jsem trpívala anémii a v poslední době mi pár lidí řeklo, že nejsem tak bledá, jak jsem bývala. Věřím, že přínos je velký a navíc jsou dobré i samotné.

Jáhly jsem objevil až díky JJ. Tedy recepty. Děkuji za stránky, za sdílení všech. Jsem na rozjezdu, jde to pomalu. Ale jistě :-)

Ukázat další komentáře