Rok utekl jako voda. Vánoce za námi, nový rok v běhu a některé zlozvyky ani nabraná kila za ten rok nezmizely. Někdo ve stravě povolil, jiný se o svátcích vyloženě rozjedl. Je zkrátka na čase dát se zase do pořádku a přivítat jaro pěkně zdravě, štíhle a vesele! Po loňském velkém úspěchu jsme proto znovu připravily jarní očistný program. A kromě hubnutí, čištění těla a duše, budeme taky pracovat na úklidu našich příbytků. A bude to zábava!

Ve dvou se to lépe táhneprasátko

Vloni jsme si společně mohli vyzkoušet, kolik je síly ve spojení stejně naladěných lidí. To, s čím kdekdo doma marně sám bojoval (závislost na kávě, cukru, pečivu atd.) se najednou dalo ve skupině krásně odbourat. Nejen, že se krásně bezbolestně hublo, ještě jsme si u toho pochutnali a naučili se spoustu nových receptů. Začátečníci i pokročilí udělali velký kus práce. Zapracovali na sobě, svých stravovacích návycích a zbavili se lecjakého zlozvyku a závislosti.
Kurz měl mimořádný úspěch a úžasné výsledky, proto jsme ho na podzim zopakovaly a přidaly k detoxikaci těla a ducha ještě úklid domácnosti. Kdo má malé děti, ví, jak je to těžké někdy všechno skloubit dohromady. Ale když se rozhodne banda ženských, že se do toho opře, dějí se skoro zázraky. Ze všech vybíráme alespoň tři pro vaši představu:

Maya: Od začátku jsem vysadila úplně vše jelikož jsem typ, že buď vše nebo raději nic,  jsem prostě na sebe asi tvrdá, ale bylo to nej řešení. Výsledek po 7 týdnech: oba máme s manželem 9.5 kg dole a všude 8 cm. Váhu si i teď udržujeme a to jako odměnu jsem manželovi udělala po detoxu jeho oblíbené ptáčky v odlehčené verzi. Dal si je, a pak prohlásil, že dáme další 4 týdny detoxu, jééé to mě překvapil a moc mile. 

Evik: Evik v RimeHlásím svůj veliký životní úspěch. Celkové ozdravení organismu (doktorka mi vysadila kortikoidy a jsem úplně bez léků) a 7 kg dole! Mám víc energie a našla si jinou práci. Žádné sci-fi se nekonalo, je to jen o tom překonat lenost. O víkendu jsem si zabukovala výlet do Říma – mojí odměnu, kterou jsem si na začátku stanovila s pocitem, že je to sci-fi.(celý příběh)

Alena : Díky očistě jsem totiž začala ráno vstávat v 6 hodin, jsem krásně vyspalá a mám energii na celý den. Chodím spát do 23 hodin a jím nejpozději v 19 hodin.Jíst jinak jsem zkoušela již před půstem. Kdybych se nepřihlásila, tak budu asi dál u jednoho kompletního talíře za týden a omezení některých potravin. …teď mám konečně srovnání mezi konzervativním a jiným stravováním. Je to můj partner, kdo nechce o jiném stravování ani slyšet, přitom on jí minimálně 6x za den, a je to on, kdo usne dřív než já a z postele vstává až kolem půl osmé. (celý příběh)Alena

Kdo tedy potřebuje shodit zimní špíčky, detoxikovat špatnou stravou a stresem přiotrávený organismus, nabrat síly a chuť do života, může se přidat. Na vaše přání jsme jarní očistu prodloužily a rozšířily o uklízení.

Kojící maminky a těhulky 

Bez obav se můžete přidat k nám a držet půst s kojící Helčou. Rozhodně nebudete hladovět. Budete se s námi vyhýbat potravinám, které byste stejně jíst jako těhotná nebo kojící neměla. Nebude to žádná nárazová drsná dieta, takže se není potřeba obávat silných eliminací, uvolnění škodlivých látek do mléka apod. Naopak máme zkušenost, že takto odlehčený jídelníček pomáhá lépe snášet těhotenství, nevolnosti, únavu, lépe se nám rodí a kojené děti se při tomto jídelníčku zbavují kolik, zahlenění a ekzémů. 

Kurz je připraven

Program jsme připravily na 8 týdnů: 11.2. 2015 začínáme přípravným týdnem, od 18.2. budeme 6 týdnů krok za krokem vylepšovat jídelníček a uklízet. Jarní očista skončí Velikonocemi.
Ode dneška až do prvního týdne kurzu je program možno zakoupit za poloviční cenu!

Členové klubu Jíme Jinak s předplaceným ročním členstvím mají tento kurz pouze za šestinu ceny a mohou se do kurzu přihlásit kdykoli.

Více o Jarní očistě

Co je součástí kurzu

Účastníci kurzu budou vedeni postupně změnou jídelníčku týden po týdnu. S předstihem budou dostávat nákupní seznam, připraven je vzorový jídelníček, 70 receptů k vyzkoušení, vzdělávací videa pro každý týden, online deníček pro zaznamenávání pocitů a pokroků, formulář pro naplánovaní předsevzetí a mnoho dalšího. Součástí kurzu je online poradna, sekce pro případ pokušení, uzavřená diskusní skupina a webinář s prostorem pro vaše dotazy. Kromě práce na lepším jídelníčku budeme každý týden pracovat na části našeho bydlení. Možná budete překvapeni, jak náš dobrý pocit ze života souvisí s uklizenou domácností:

Shari: Tedy, nevěřila bych, že to někdy řeknu (a dokonce napíšu!), ale on ten úklid byl s vámi fakt dokonce příjemnej! Takovej skoro mimochodem, ale práce jsem udělala víc, než kdykoli jindy, se stresem, velkým halooooo a tak.

Ivule: Tento půst jsem začala úklidem a jak už bylo napsáno jinými, ten pocit, když se člověk zbaví nepotřebných věcí, je nepopsatelný. Vlilo mi to krev do žil a chuť se pustit do dalších projektů. Začala jsem meditovat a učím se, jak si přát… A ne, že bych předtím nevěřila, že to funguje… ale jak to funguje! To teda čumím 🙂 ….A plní se mi přání, rozhodla jsem se nevrátit se do korporátního života (i přestože jsem dostala pěknou nabídku polovičního úvazku), rozjíždím vlastní projekt (konečně něco, mě bude bavit a dovolí vystoupit z klasického zdravotnického systému), našli jsme školku snů asi 5 minut pěšky od domu, otevřenou nedávno, když jsme se tam s A. byly podívat, tak jsem ji nemohla odtamtud dostat, jak se jí tam líbilo. Díky meditacím jsem našla sílu vyřešit skřípající rodinné vztahy a tak neuvěřitelně se pročistil vzduch, že tomu sama nevěřím. Myslím, že hlavním mezníkem, který mě donutil jít jinou cestou a dodal mi odhodlání, byly právě vaše stránky, takže velké DÍKY.

Detaily o obsahu kurzu, cenu a termíny naleznete zde.

Bonus

Kdo s námi dojde až do konce, dostane hned několik bonusů. Tím největším je bonusové video „Co nám diety daly a vzaly“, kde s Helčou otevřeně vzpomínáme na 20 let trápení s dietami všeho druhu. Navíc odtajníme naše tlusté fotky. Jedna taková před a po změně jídelníčku už bliká vpravo na stránkách – Eva v plavkách s první dcerou před změnou jídelníčku a Eva v plavkách s druhou dcerou. Moc jsme se při přípravě kurzu nasmály a doufáme, že se nám radost z lepšího jídelníčku, očisty těla a bydlení podaří přenést i na vás.

Moc se těšíme na setkání s vámi v Jarní očistě!

Více o Jarní očistě

Seriál: Jak na jaro

materiály
 • Stáhněte si jej a upravte jídelníček.
 • Vyhněte se nemocem a jarní únavě.
 • Jídelníček ke stažení!

Neuvěřitelných 117 komentářů. Jak to vidíte vy? Napište komentář.

 1. Šumava s makrobiotickou stravou tento víkend – hledáme za sebe náhradu (nemoc 🙁 ). Pobyt začíná už zítra, do neděle, cena 550 Kč za dospělého včetně plné penze, děti do 3 let zdarma. Ubytování v obci Benecko: http://www.penzionalex.cz
  Ideální pro rodinu s malým dítětem / dětmi, bude jim tam pět.
  Vjezd do Jarní očisty tak můžete mít snadný 🙂
  Pro více info prosím pište na: levac@centrum.cz

 2. Hezký večer, konečně jsem vybojovala sama se sebou jestli kurz je nebo není pro mě a přihlásila jsem se a už se moc těším na úklid v duši i těle. Jsem zvědavá jestli už u mě přišel ten správný čas jíst jinak, včera jsem totiž našla v knihovně zastrčenou téměř dvacet let starou knihu Radost z jídla … tenkrát mi přišla moc složitá …

   • Uvidíme, pro zajímavost si chci půjčit novější vydání pro porovnání. Tohle staré mi příjde zas už po tom, co jsem si vyzkoušela a naučila se takové trochu „zastaralé“ nemůžu najít lepší výraz, základ je asi pořád stejný, jen současné „zdravé“ vaření je takové kreativnější a zajímavější 🙂

 3. Ahoj. Zdravím všechny ženy, které se přihlásily do jarní očisty. I já jsem to udělala. A to proto, že mám na obličeji ošklivou růžovku a chci se jí zbavit. Věřím, že zdravá strava to dokáže zařídit. Tyto stránky prohlížím asi 2 měsíce a snažím se alespoň trochu zdravě jíst, zatím mi to moc nejde. Doufám, že kurz mě všechno naučí. Díky Evi a Helčo, že to pro náse děláte.

  • Jitzol, konkrétně s růžovkou nemáme osobní zkušenost, ale po té, co jsem už viděla a zažila vyléčeného stravou nazvdory třeba označení „neléčitelné, genetické“ apod., tak myslím, že růžovka by to taky měla vzdát. Každopádně budeme rády za informaci, protože ona ta potvůrka trápí čím dál tím víc lidí a má nepříjemn projevy a komplikace s očima atd.,však sama si víte nejlíp. Takže když nám dáte vědět, jak se to vyvíjí a jak rychle se to zlepšuje, budeme rády.

   • Evi, díky za podporu. Pevně věřím, že mi to pomůže. Je to můj cíl. Jinak bych do této očisty vůbec nešla. Ale vím, že vše se děje kvůli něčemu, tak to tak beru. Prostě mám tu růžovku, proto, abych se někam pohnula a zřejmě to má být změna stravy. Určitě dám vědět jak to pokračuje a jak to dopadne.

 4. Už jsem se taky přihlásila. Teď jen počkat, až dorazí výplata a honem zaplatit. 😀 Moc se těším hlavně na úklid v bytě i v duši. O ten se už snažím nějaké tři týdny. Ještě si musím pro sebe vymyslet nějaký pěkný úkol na celou očistu. 🙂
  Ještě bych se ráda zeptala trochu mimo téma. Jak se užívají umetabletky? Kolik jich asi nahradí jednu umebošku? Plánuju si je teď koupit na zimní dovolenou, jsou přeci jen skladnější než švestičky. Díky!

 5. Taaak a je to..zaplaceno…tyhle stránky pročítám již asi měsíc a nadchly mne. Bojuji se sebou co se týče jídla už dlouho, mám doma spousty knih a pročteno spoustu článků na netu co se týče jídla a zdraví. Chvíli to vydržím, ale potom stačí nějaký stres nebo období, kdy mám tolik aktivit, že stíhám tak akorát rychle něco uvařit pro rodinku, já se něčím zaplácám. Potom je zase období, kdy vařím zdravě nejenom pro sebe ale i pro rodinku a dávám jim přednášky z toho jak je dobré nejíst to a ono a raději jíst něco jiného. Upřímně, už mám sama sebe někdy plné zuby, že se nedokážu prostě sebrat a udělat si v tom pořádek, protože vím a sama na sobě jsem poznala, že opravdu jsme to co jíme a tím že vařím doma já, jsem zodpovědná za zdraví své i svých blízkých. S postavou problémy nemám, sportuji, miluji jógu, ale v tom jídle pořád nějak zaostávám. Tak jsem se rozhodla využít této příležitosti a díky jakési sounáležitosti s ostatními se s tím mým problémem poprat. Děkuji za tyhle stránky a doufám, že zde najdu spousty spřízněných duší ne jenom po dobu kurzu Jarní očisty ale i do budoucna.

 6. Ahoj holky, poté, co jsem si tu se zájmem přečetla všechny vaše komentáře, nedá mi to, abych se také nepodělila s vlastní zkušeností s JJ. Objevila jsem vás loni (těsně po zkončení očistného kurzu – bohužel), když jsem se trápila se špatným zažíváním, nechutenstvím, neurózami, neustále se vracejícími virózami a naprostou absencí energie. Po půl roce stráveném na vašich stránkách se mi vrátila energie, a zkrátím to – i když jsem o vánocích „zdivočela“ a naprosto vás opustila, strávím teď i chleba se škvarkama, – jsem zdravá (ťuk, ťuk, ťuk!!!) a cítím se skvěle. Nicméně se už moc těším na váš očistný program, do kterého jsem se s nadšením přihlásila, a také se těším na příval nové energie a možná i nějaké to kilo dole. Ze mě se asi vegan nestane, ale musím potvrdit, z vlastní zkušenosti, že tento způsob stravování je velmi zdravý, chutný a prospěšný. Už se nemůžu dočkat!

 7. Holky, prosim, jak velke baleni sladu kupujete v Bruntale a na kolik to vyjde? Na strankach info nemaji. Diky.

  • Tammy, v Bruntále kupuji balení po 1,7 kg, stojí to asi 90 kč. Sušený slad stojí zhruba taky tak, akorát množství je 0,7 kg. Poštovné cca 120 kč.

   • Na co použít sušený slad? Kolik tekutého sladu se dá spotřebovat, než se zkazí? Díky poštovnému ta cena vychází při jednom balení dost podobně jako při nákupu v country-lifu (po 400g baleních). Po otevření se skladuje v lednici, že? Děkuji.

    • Sušený slad jsem dávala do těsta místo cukru. Tekutý se dává do lednice a tam myslím vydrží hodně dlouho. Já se většinou domluvím s kamarádkami a objednáváme slad hromadně. Pro sebe většinou beru 4 dózy, jsme mlsná pětičlenná rodina :-).

      • Mě by se hodil, určitě bychom se mohli domluvit 🙂 Klidně napište na mail: jana.kotrlova1@seznam.cz

      • Dobrý den, právě mi 5ks balení po 1,7kg přišlo a dvě mám volné. Vychází to i s poštovným na 125 Kč. Pokud máte zájem, ozvěte se na levac@centrum.cz

 8. Díky, už se moc těším. Váhala jsem u adventního kurzu, protože jsem měla pocit, že to nedám. Ale díky všem jsem zvládla první příkrmy dvojčat, posunula jsem se ve své stravě a naprosto neplánovaně jsem zvládla i uklízet. Největším výsledkem bylo mizení zeleniny – vlastní zásoby zmizely již před vánocemi a teď si hlídám, aby byla bednička zeleniny vždy doma. Trochu šokuji příležitostné návštěvy, kterým na dotaz co mají dovézt dětem odpovídám, že nejraději třeba mrkev nebo jablíčka :-).Takže ještě jednou díky a moc se těším především na sounáležitost. Je příjemné číst o lidech s podobnými názory (a nejen na jídlo).

  • Pavlíno moc děkujeme, síla žen je tu obrovská s všechny nás to motivuje jít dopředu. A s tou zeleninou to znám. Máma mi nechtěla věřit, že sníme 3 kg mrkve a 2 kg cibule za týden a to vařím jen pro sebe a děti. Co nákup, to minimálně 10 kg zeleniny.

 9. Taak uz jsem se taky prihlasila. A sem moc zvedava, mame ctyrmesicniho kojence, plne kojim a jsem furt hladova 🙂 Ale myslim, ze tu kojicich bude vic, tak snad se budem podporovat. Ale jsem pripravena tentokrat vytrvat v ociste,snad. Nejhorsi bude ten cukr, holt budu muset varit kazdy den dezert, jinak to nevidim 🙂

 10. Jsem už přihlášená, kurz mám zaplacený a těším se, jen mě teď napadá, zda to bude vhodné i pro diabetiky 1. typu nebo-li na inzulínu … nějak moc se tady mluví o půstu 🙁

   • Jenže inzulín je vázaný na „objem“ sacharidů v každém jídle (na jednotky inzulinu má být dle klasické diabetické diety odpovídající množství sacharidů a to celkem málo). A JJ je především o sacharidech. Zajímalo by mě, jak to opravdu bude fungovat. Kdyby šlo o diabetika bez inzulínu, tak věřím, že to jde. Nové studie ukazují, že „konvenční“ diabetická dieta není nutná. Že fungují i jiné modely stravy a to dokonce až k vyléčení. Ale při několika denních injekčních dávkách inzulínu už nevím.

    Zuzana – někde jsem narazila (ale nevím kde) na pojednání MUDr Jonáše o cukrovce. Popisoval, v jakém případě cukrovku ovlivnit lze a v jakém ne a proč (myslím, že to bylo vázáno na typ).

    • No právě! Já vlastní produkci inzulínu nemá žádnou už 30 let, takže inzulín je pro mě životně nezbytný… a bez sacharidů bude těžké „odhadnout“ kolik si píchnout … no třeba mi holky z JJ poradí, ale obávám se, že to bude více méně na mně, abych neskončila v hypo 🙁 mám do toho teda jít???

     • Zkuste kouknete na ulozto.cz na knihu A. Macingove, ten prvni dil v pribezich pise diabetik 1.typu, ze to zvlada, ale sam si vyladuje inzulin. Macingova neni JJ, ale i tak to neni bezna konvencni strava. Je delena sacharidy tam budou prevazne ze zeleniny, to zas muze byt malo? Zkuste na to juknout.
      nebo loni, myslim, vysla vegetarianska kucharka pro diabetiky. I toto pry funguje.
      a jeste nizkokaloricka dieta, tusim podle Cinske studie, ma dobre vysledky. Jenze u techto dvou nebyl zminovany pichany inzulin.
      Radit tezko. Nejsem diabetik, ale zajimalo me to kvuli mame. Poptavala jsem se i tady v odkazovanem clanku, jak v pripade pri podavani inzulinu. Nereagoval nikdo. Takze zkusenosti malo.

     • nemám s cukrovkou žádnou zkušenost, ale zaujala mě přednášky jedné Dr. z IKEMu, která si dala obrovskou práci a provedla několik studií s vegetariánskou stravou v léčbě diabetu – najde se na youtobe – vyhledat Hana Kahleova (Vegetariánska strava v liečbe cukrovky, MUDr. Hana Kahleová), vydala i kuchařku (Vege strava v léčbě diabetu – ze zvědavosti jsem si ji půjčila v knihovně a prolistovala , není teda vůbec JJ (i když mléka a vajec tam není moc), je tam příliš mnoho náhražek a polotovarů, které suplují to maso, na které je většina lidí zvyklá, i tak prý má ale obrovské úspěchy, řekla bych že JJ je vyšší level, tudíž by mohla mít ještě lepší výsledky). ‚Ale nemám žádnou zkušenost a v typech diabetu se nevyznám.

     • Děkuju Tammy a Slávko za rady a odkazy, já to nakonec zkusím a dám vědět, jak jsem dopadla … třeba nebudu jediný diabetik s inzulínem 😉 a třeba ta moje zkušenost pomůže někomu dalšímu 😀

  • Kurz stojí do 18.2. v předplatném 1500 Kč, pak bude stát 2900 Kč. Platba je možná jen on-line. Pokud nemáte účet, tak mě napadá poprosit někoho, kdo ho má, aby to zaplatil a vy mu peníze dáte v hotovosti.

 11. No, jsem přihlášená, uvidíme, akorát mám podobných akcí za sebou spoustu ale pak vždycky sklouznu zpět :O(:

  • Plechule, mimochodem rozkošný nick, to naopak zní, že něco vydržíte :-), netroufnusi tvrdit, zda vydržíte a kam vás to posune, ale zrovna chystám výcuc zajímavých posunů loňských účastnic a pro mnoho z nich to bylo právě to nakopnutí a nasměrování, které je navedlo na lepší cestu. Nikdo netvrdí, že už si nikdy nesmíte dát nic mimo rámec tabulky doporučených potrvain, ale budete to umět a když budete chtít, budete se k tomu moci vrátit. NAvíc 6 týdnů je dost dlouhá doba na to, abyste se naučila a zvykla si dělat věci jinak a lépe. No uvidíte a my budeme rády za zpětnou vazbu. Držíme palce!

 12. Vaham, zda se pridat.. ucastnila jsem se vanocniho kurzu, ktery byl super, ale rikam Si zda nebude dots veci Na kurzu stejnych.. nebude, ze ne? 😉

   • Scarlatino, snad pomůže moje zkušenost. Jsem typ, co nedokáže na tohle všechno najet najednou, moc mne to stresuje, panikařím a nejsem pak schopná ničeho. Takže loni na jaře mi kurz jako začátečníkovi moc pomohl v tom, že jsem se dokázala dokopat vařit dle JJ celý den (do té doby jen snídaně). Jako bonus jsem měla půsty, které taky sama nedám, ale v kurzu ano. Vánoční kurz – tam jsem byla z hlediska jídla už o něco pokročilejší a tak jsem se mohla víc soustředit na rozložení jídla během dne. A naučila jsem se jíst do 18 (max do 19) hodin. Další bonus byl uklizený byt:) A proč jdu do dalšího kurzu… Protože vždycky najdu něco nového, na co se soustředit. Teď to kromě jídla a časů jídel bude práce na duši. A na hromadné půsty se taky těším. Jasně, že bude dost věcí stejných, ale výhoda je v tom, že na jaře jsem lapala každý komentář, aby mi to neuteklo, co a jak s jídlem atd. atd., na vánoce jsem už u PC tolik uvíznout nemusela a mohla se věnovat právě o něco vyššímu levelu:-D Mimochodem, i v jídle mám stále rezervy (zelené posypky a kvašená zelenina není ještě pravidlem – takže tady mám další cíl). To jsou tedy mé důvody, snad pomohou v rozhodování ať na tu či onu stranu:)

 13. Ahoj, tak mám zaplaceno a doufám, že vydržím až do konce. Ráda bych shodila pár kil, které nosím navíc, ale hlavně mám velké problémy s migrénou 🙁
  Netuším jak zvládnu vše skloubit s prací, rodinou atd., ale ono to nějak půjde….
  Pro začátek jsem najela na snídaňové kaše, zatím sladké a moc mi chutnají. Dnes k obědu celozrnné těstoviny s plátkem tofu a mrkvovo-řepovou omáčkou (nic jiného doma nebylo :-)), ale moc jsem si pochutnala.
  Těším se na všechny nové poznatky a očištěné tělo i příbytek 🙂

  • Lucko, dělejte jen tolik, kolik je příjemné a baví vás to. Chceme si půst užít ne se šest týdnů stresovat a trápit. Každý jsme jinak daleko, každý máme jiné podmínky, jiné důvody, jiné potřeby. Hlavně zvesela a s chutí!

  • Lucko, řeším podobné problémy 🙂 Chtěla bych něco dělat s bolestma hlavy, ale nevím, jak vše skloubit (jak píšeš, práce, rodina, čas..). Ale jsem přihlášená, tak uvidíme..

 14. Dobrý den,
  jsou v tomto kurzu jiné informace a recepty než v tom minulém?
  V čem se kurzy liší?

  • Nevím, jestli myslíte jarní nebo adventní. Gabrielo. Proces bude stejný, bude se postupně měnit jídelníček viz http://www.jimejinak.cz/online-kurzy/sestitydenni-ocista/, plus jsme přidaly hloubkový úklid domácnosti a práci na sobě, duši, vztazích atd. Základ je stejný, recepty jsou hodně vyměněné, spoustu věcí jsme vylepšily na základě vašich přání a návrhů.

 15. Ahoj holky.
  Včera mi moje skoro třináctiletá dcera oznámila, že bude půst držet se mnou! Jestli si vzpomínáte, před rokem jsem tu řešila, že holka si ťuká nad půstem a mojí novou stravou na čelo, říká mi, že jsem se zbláznila, absolutně „ty hnusy“ odmítala jíst. Byla jsem z toho moc špatná. Menší dvojčata jeden stravu akceptoval, druhý zpočátku odmítal, manžel se tvářil všelijak, ale jako hodný muž vše snědl. No, zpočátku něco bylo fakt hnusný :-).
  Dnes je vše jinak, prostě se vyplatilo dát tomu čas. Doma vařím a peču převážně já pro všechny vegansky, o víkendech manžel občas udělá pro sebe a zájemce z řad dětí maso. Zájemců ubývá… Za rok obrovská změna! Já o 13 kg méně, jsem klidná a vyrovnaná, malé děti přestaly mlsat a jejich zdraví se velice zlepšilo. Dcera i přes počínající pubertu pleť téměř bez pupínku. Manžel masožrout mi tuhle řekl, že veganské víkendy na chalupě mu chutnají a dělají dobře, protože hned po obědě může jít pracovat a neusne jako špalek a v pondělí se zase těší do práce na řízek. Ale když se občas ptám, co měl k obědu, nějak to maso často nedává :-). Ale já nic neříkám, on si k tomu musí dojít sám.
  Tak chci všechny podpořit! I když zpočátku půstu budete mít občas pochybnosti, budete bezradní, co vařit, občas vás asi napadne, že zemřete hlady :-), doma se to nebude líbit, okolí si třeba i budě ťukat na čelo… prostě revoluce :-), vytrvejte! stojí to za to!
  Já letos na 6 týdnů vysadím pečivo a bílou mouku, to ostatní už nejím. jsem na sebe zvědavá, já pečivo miluju :-D.
  držím všem palečky!!

  • Jásám tady, Ali, to se tak krásně čte! Mám tak ráda takové příběhy 🙂 S pečivem je to inspirace, občas kváskový chleba mlsnu, ale mám výbornou alternativu, krekry (sušené v sušičce) z pohanky a lněných semínek a další kombinace, takže jo, to půjde 🙂

    • Recept na naše nejoblíbenější je z blogu Éthique 🙂 Tedy mám tam oblíbených receptů víc, takový perník z celé pohanky nebo teď nově chleba jsou opravdu hodně dobré 🙂 Jinak krekry se dají dělat i z různých poměrů dýně, cukety, semínek… stačí zadat raw krekry do vyhledávače a vybrat si podle chuti 🙂

  • Ali, krásná motivace. Kéž bych i já letos vydržela… Aktuálně se snažím od 1.1. jíst bez hříchů, zpočátku bez cukru, teď mám druhý level bez sýrů… ne vždy se mi povede. Doma to ještě jde, ale ve městě mají výbornou vegetariánskou jídelnu, kde jídlo občas vylepší trochou sýra a já neodolám. No… je co zlepšovat, těším se na světlé zítřky a o deset kilo nižší váhu. Minimálně :-).

 16. Přestože anebo snad právě proto, že mám za sebou Vánoce jinak, jdu do Jarní očisty. Ta skupinová podpora a výsledný efekt mi za to stojí. Po Vánocích jsem byla až doteď mimo z důvodu stěhování a nedostatku času na cokoliv včetně vaření, takže jsem sklouzla k pohodlnosti konvenční strany. Jenže to jsem, jak já říkám v Jing x Jang pasti…Mých 7kg dole naštěstí zůstalo, ale vrací se pálení žáhy, dlouhodobé nepříjemné zahlenění a o strašlivé bolestivosti kloubů ani nemluvím. Nenutí mě však jen zdravotní problémy, to ne. Nutí mě vědomí, že mě JJ šíleně baví, chutná a těch 10 týdnů před Vánoci jsem se cítila prostě a jasně JINAK, takže jdeme na to 🙂

  • Helili, zdravím, jsem na očistu přihlášena a moc me překvapila Vaše zkusenost s ustupem bolestí kloubů. Taky mám podobný problém, ale nenapadlo me, že by ho jídlo mohlo změnit. Napsala byste více? DÍKY Velmi!

 17. Tak jsem se taky přihlásila. Pořád se nějak nemůžu zbavit poporodních kil. Tak doufám, že takhle se třeba dokopám se sebou konečně něco udělat:-) Jím jinak už hodně dlouho, ale musím přiznat, že jsem to poslední dobou dost flákala, protože jsem měla (a pořád mám) spoustu starostí s miminkem, které bylo nemocné a nechtělo jíst, a nezvládala jsem vařit, a tak jsem byla ráda, když mi tchyně občas něco přinesla. Není divu, že když jsem nedávno vylezla na váhu, leknutím jsem z ní málem spadla, nemluvě o tom, že už nemám pořádně co na sebe, protože mi z mého předtěhotenského oblečení buď lezou špeky anebo se do něho vůbec nevejdu a za novej šatník se mi opravdu utrácet nechce….:-)

 18. Moc se mi líbí Vaše stránky a přemýšlím o přihlášení do jarní očisty. Potřebovala bych namotivovat manžela, trpí ulcerozetní kolitidou, ale nechce slyšet o změně stravování. Našla jsem na Vašich stránkách odkaz na článek o této nemoci, ale nejsem registrovaná, takže si ho bohužel nemohu přečíst a dát to taky manželovi k přečtení. Chtěla jsem požádat , nebylo by možné ho poskytnout? http://www.jimejinak.cz/2014/10/poradna-s-dasou-luznou-strevni-choroby/, byla bych moc ráda. Děkuji

  • Drahá Iff, takové odvážné baby máme moc rády a velice si ceníme té poklony. S takovými prima ženskými bude očista velká zábava a není se čeho bát. Máte minimálně o 3 dobré důvody víc, proč se do toho pustit – ty tři chlapečky. Zdraví vás stejně problémová dcera a snacha, která si dovolí dělat věci jinak, než by si její rodina přála. Taky si připadám jako černá ovce rodiny, když děti kojím, nosím v šátku, učím doma, živím jinak, vychovávám jinak,….díky takovým komentářům, jako jste napsala, si zase připadám jako ta bílá 🙂

 19. Dobrý den přeji všem! Jsem úplný, ale úplný nováček. Vlastně netuším do čeho jdu. O to víc se těším. Doma mám tři malé divoké caparty (chlapečky) + manžela. Do toho tchýni s tchánem. Všichni mi tlučou do hlavy hospodářské zásady o bramborách, vepřovém a buchtách. Mám jiný názor a knihu „Radost ze zdravých dětí“ v ruce. Proto jsem černá ovce, rebel, problémová snacha a kdo ví co ještě…no co budu povídat. Těším se, těším se, těším se.
  Jo a moc díky za tento web. Velmi si vážím práce, která je tu odvedena! Vážené zakladatelky, jste velmi sympatické duše! Díky.

  • Já odpovím úplně z jiného soudku, ale snad se nebudete zlobit. Vy jste „problémová snacha“, protože jíte jinak. Před chvílí jsem četla komentář Janky z 30.1. ke článku Mám se ráda, a ta si stěžuje na svou „problémovou snachu“, která nejí jinak. Obě babičky se snaží určitě o to nejlepší pro vnoučátka. Co kdybyste se zkusily spojit a pomohly si, jak vyladit přístup tchýně-snacha?
   Odkaz na zmiňovaný článek: http://www.jimejinak.cz/2015/01/mam-se-rada/#comment-46218

   • To je výborný nápad. Nenapadlo mě, že je tu také zastoupená generace mé mámy resp. tchýně. Je to vlemi složitá problematika. Jsem naprosto nezapadající člen ve vyvdané rodině. Bohužel naše názory jsou rozdílné v těch nejzákladnějších principech. Moc děkuji za tento postřeh!

    • Když jsme se minule pokusili promluvit třeba o výchově s našimi příbuznými, byly z toho čtyři noci vášnivých diskusí, žádné pochopení a lepší to nebylo ani v politice, ani v jídle 🙂 Prostě děti přeci od narození manipulují rodiči, když se vztekají je nejlepší je plácnout, aby viděli, kdo je tady autorita a tak. Nejste v tom sama. Obávám se, že je nás spíš většina. Jsme holt různé generace a někdy je těžké se vzájemně pochopit. Smutné je, že já třeba naprosto rozumím jim a jejich důvodům a pocitům, ale oni vůbec nejsou schopni přijmout, že někdo to má jinak.

     • nooo…tak nějak…pokoušela jsem se už několikrát, ale pokaždé jsem dopadla zpět na zem. Nejhorší to bývá, když očekávájí moji vděčnost…

  • Kuli.Betka potrebuju kontakt. 🙂 S jidlem jsem, zejmena v rodine, divna davno, a to nejsme ani vegani, ani mb. Mam 2deti, prvni zacina skolu doma v zari. A prala bych si treti. Jenze nevim, jak tohle vse zvladnout. Ale treti materstvi pripadne nemuzu moc odkladat. Tlaci me vek (pozitivne me uklidnuje Helena :)). Rada bych vyslechla, jak to zvladaji jinde. Slo by to?

   • Tammy, kontakt na mě by Vám asi moc nepomohl, protože ten komentář psala Eva, ne já (stejně tak jako ten o 2 výš) a já zdaleka nezvládám tolik věcí, co ona.. Řešily jsme spolu technické věci a došlo k omylu u přihlášení jména, pod kterým se komentář uložil.

    • Aha. Diky. S Evou jsme se potkaly u zapisu, nase deti budou oficialne spoluzaci. Dalsi spolecny zajem, krome stravy. 🙂

     Neni tu nekdo s domskolaky? A nejlepe s vice detmi? Hledam inspiraci jak na to vsechno.

     Uz sem chodim pres rok, tedy jako doma. Vykat netreba.

    • To byla ta včerejší noční, Betko 🙂 Už jsem to opravila, abych vaším jménem nepsala něco, co není z vašich úst. Jestli ještě někdo něco zůstalo, dejte vědět, napravím to.

  • Drahá Iff, takové odvážné baby máme moc rády a velice si ceníme té poklony. S takovými prima ženskými bude očista velká zábava a není se čeho bát. Máte minimálně o 3 dobré důvody víc, proč se do toho pustit – ty tři chlapečky. Zdraví vás stejně problémová dcera a snacha, která si dovolí dělat věci jinak, než by si její rodina přála. Taky si připadám jako černá ovce rodiny, když děti kojím, nosím v šátku, učím doma, živím jinak, vychovávám jinak,….díky takovým komentářům, jako jste napsala, si zase připadám jako ta bílá 🙂

 20. Dobrý den,přemýšlím nad přihlášením do jarní očisty,ale nevím zda-li nebude problém když dělám na směny (denní-noční).Díky moc za odpověď 🙂

   • My jsme po změně jídelníčku na 50% a to nám přibyly dvě děti, takže v reálu tak na 30% původního rozpočtu. Záleží také, co a kde kupujete. Ve velkoobochu ve velkých baleních ušetříte víc než v malé zdravé výživě v malém městě apod. Zelenina ze supermarketu je levnější než bio z bedýnek, jídlo v restauraci 10x dražší než doma, byť je to rýže a zelenina. Takže záleží, kolik vás je, kolik toho sníte, kde kupujete a v jaké kvalitě. My se snažíme o tu nejlepší a jsme velmi v plusu 🙂

    • Mi jsme pouze dva a náš měsíční rozpočet na měsíc je 3000,- hodně vařím doma a cena se mi zdá úplně vyhovující,když poslouchám jiné dají za jídlo nejméně 5000,- a více a to jsou taky pouze dva..:) (tak jsem pak spokojená)
     Ale nevím na jakou částku bych se dostala teď,když vím že přítele toho všeho nezbavím..:D:(

  • Problém by to byl jen, kdybyste chtěla, Petulo 🙂 Mnoho lidí dělá na směny a jedí takto. Jen prostě někdy nejedí úplně v ideální časy. A buď to neřeší nebo časem změny směny jen na denní práci, když to jde. Obecně je dobré jíst jako by práce na směny nebyla, tedy najíst se večer při večeři (plus mínus podle práce) a pak až snídat a v práci vydržet nebo si dát jen pití, případně hodně lehké jídlo jako svačinku. Záleží, jak už jste daleko, jak vaše tělo pracuje s energií z jídla. Já už můžu jíst klidně jen dvakrát denně a stačí mi to, takže kdybych pracovala na směny jedla bych před a po směněn. Ale začátečník by asi padl hlady, ten potřebuje lehký doping.

 21. Jupííííí, už se hrozně moc těším! Mám jenom v plánu stihnout na konci února v pořadí můj druhý porod, tak doufám, že toho moc nezameškám 🙂 Holky díky moc už teď! Hezký den všem přeje Lenka

  • Lenko, kurz bude otevřen až do konce května, takže času dost, i kdybyste přenášela 🙂 Hlavně ale přejeme zdravíčko druhorodičce i mimískovi, ať je to krásné a podle vašich představ! Jůů, hned bych rodila zase, když si vzpomenu na druhý porod…přejeme vše nej k té krásné události.

   • Evi díky mockrát za přání! Já měla krásný i první porod, tak se snažím trochu držet na zemi a nevznášet se v oblacích, protože počítám jasně s tím, že to bude zase taková nádhera 🙂 Hlavně ať jsme všichni zdraví a víc ke štěstí nepotřebuju! 🙂

  • Teď začít přemýšlet, co bych chtěla změnit, případně změřit, zvážit a zapsat, bude se to hodit v přípravném týdnu 🙂 Kurz se otevře až 11.2., takže zatím se případně jen těšit 🙂 My se na vás těšíme, už podle toho nicku to bude fičák 🙂

 22. Holky tak ja do toho jdu taky, sice uz nejsem uplny novacek, dokonce mam odzkousene jak to skvele funguje. Ale presto se mi nedari to vsechno dodrzovat tak jak bych chtela(i kdyz oproti minulemu roku delame obrovske skoky vpred)kor ted, 2 male deti mi davaji pekne zabrat! Ale opakovani matka moudrosti, ne? A hlavne jsem strasne zvedava na to spolecne uklizeni. Mam za sebou ne uplne idealni tehotenstvi s predcasnym porodem takze jsem ani to predporodni „uklizeni a zahnizdovani“ nestihla a od te doby se to se mnou tahne.. Malemu jsou uz 3 mesice a ja mam pocit ze nic nestiham, doma je sileny neporadek a ja varim 4 jidla porad dokola. Takze se moc tesim do skupiny!

  • Mari z Milána, moc Tě zdravíme a gratulujeme k chlapečkovi! To uklízení je fakt zábava – zrovna to tu pod tíhou práce na kurzu, kde si čtu loňské komentáře a naše návody a videa, provozuju, protože se prostě nedá o tom číst a přitom to nedělat 🙂 Ale varuju Tě, nepřeháněj to, máš malé miminečko, tak si ho užívej a na úklid spíš někoho zjednej. Vytiskni mu pokyny a ať se činí 🙂 Kór po těžkém porodu, stresu atd. Ty jsi sama takové štíhlounké stvoření, tak šetři energii a nedávej si zbytečně vysoké cíle! Spíš se zaměř na to vaření, pestrost a dynamika v jídle Ti pomůže dohnat energii vydanou těhotentvím a porodem. Dvě děti jsou záhul, vítej v klubu :-))

   • Ahoj Evo, dekuju moc za mila slova a gratulace:) osobne jsem mela moznost zazit vasi hromadu energie na vsechno takze si krasne umim predstavit jak s dvema detma po 3 teplych jidlech pro celou rodinu (a kdovikoho jeste)po vecerech vymyslis clanky na web, pripravujete jarni ocistu a kdyz uz pises o uklidu tak ho rovnou zrealizujes.. Jasne dyt o tom prece nemuzes jen psat….. Jesis to je SKVELY a ja to chci taky! Takze ocista je nacasovana uplne presne a kolektivni nakopnuti ve vasi rezii je podle me neco co spouta z nas potrebuje.
    Jinak stihle stvoreni jsem porad ale az se nekdy potkame tak budes koukat kolik mam vlasu;)

    • Neboj, to přijde 🙂 Já taky nejsem zrovna kliďas, jsem jenom dost akční a neumím odpočívat, mám se v tomhle směru ještě dost co učit. A co ty Tvoje vlasy? Jako že máš ještě krásnější vlasy nebo snad vypadaly??? 🙂

     • Nee nastesti nevypadaly, to by mi jeste chybelo;) ale jsou pevnejsi a je jich nejak hodne.. A nejak se nenici, nemusim strihat… No koukam jak blazen. Uz si toho vsimlo i okoli ale pry je to jen hormonama po porodu a rychle se to vrati do normalu;(ja nevim, mozna ano ale po prvnim porodu se mi teda tohle nestalo)a to jeste nejim uplne jinak, dost ulitavam i kdyz zaklad uz je zdravy.

 23. Tak půl roku jsem se dokopavala k předplacení členství, to jsem si nadelila k vánocům, tak k narozeninám si nadělim očistu, po ni bych chtěla podruhé otěhotnět, tak snad se zadari a manžel zkousne, že si ted budeme vařit každý sám 😀 je těším se na ten příval energie

  • Všechno nej k narozeninám, x-bebe! Zrovna tu přibyl komentář, jak někdo po očistě hned otěhotněl, takže ideální začátek – vypucované tělo je dobrý pelíšek pro nový život. A to těhotenství, porod a kojení jsou při takové stravě taky o něčem úplně jiném!

   • Děkuji, narozeniny mám az v pulce března, takže to už budeme finisovat, ale manžel mi řekl, že to zkusi se mnou, jen to musím poradne namyslet co mu budu vařit do prace, když zelenina se nesmi ohřívat a do prace odchází v 6 a to se mi rozhodne nebude chtít vstávat a v práci se nezastaví, no to bude oříšek

   • A zase:-D Tak 3. pokus. Od té doby, co jsem loni nastartovala podle jarního kurzu a jela i přes vánoce, tak se mi povedlo přibrat 5 kilo:-D A přesto mi stojí za to se do kurzu zase přihlásit. Tedy doufám, že dál nahoru už ta váha nepoleze:-D Jo a včera jsem se od pár lidí dozvěděla, jak je dobře, že jsem něco přibrala, že jsem předtím byla moc vychrtlá. No nicméně, kdyby se za tohle jaro povedlo dvě tři kila dát dolů, nezlobila bych se:-D Jo a utěšuju se taky tím, že jsem začala víc cvičit a posilovat, tak to určitě v těch 5 kg jsou i svaly (hahahahahahahaha). Ale hlavní cíl – promakat odpol svačiny (tam ještě často spadnu do doby, kdy se jíst nemá) a zahájit tvrdší boj proti cukru.

    • Shari, vážíme si Tvého odhodlání a máš naši plnou podporu 🙂 Ale jinak naprosto vážně, když cvičíš,tak nekoukej na váhu ale na tvary. Jestli se zpevňuješ, jsou ti volnější kalhoty atd., tak to je to ono. A jestli váha ukáže víc nebo míň není podstatné. Radši bych vážila 65 kg a měla super pevnou vyrýsovanou postavu než 55 kg a být ochablý a zahnutá. Spíš si změř obvody a jestli máš chytrou váhu, změř si tuky v těle. To budou zajímavější ukazatele!

 24. Já jsem taky přihlášená. Už jsem se moc těšila. Vánoční kurz jsem vynechala, protože jsem rodila. Ted už mám i po 6-ti nedělí a vyloženě cítím jak potřebuji pročistit. Mimochodem po minulém jarním půstu jsem po jeho ukončení otěhotněla- neplánovaně, tak snad to letos neskončí stejně 🙂 Díky holky za vaše stránky a pro mě neustálou inspiraci!!!!!

  • Petro, to je skvělé, gratulujeme! Tak kromě dobrého jídla a mysli bude potřeba hlídat i partnera 🙂 Klára říká, že děti tam nahoře stojí frontu na takové zdravé rodiče!

 25. Dnes jsem se prihlasila, a moc se tesim. V posledni dobe jsem stravu hodne zanedbavala a citim to. Doufam, ze tenhle kurz mi da motivaci a inspiraci. Trochu nevyhodne mam od 4/3 do 12/3 napalanovanou dovolenou mimo domov, tak jsem zvedava, jak to skloubim s programem kurzu. Je to s rodinou ktera ji „normalne“ a bude chtit jist v restauracich.

  • S dovolenou si hlavu nelamte, já ji mám také a ještě k tomu troje narozeniny. Prostě si v restauraci vyberete to nejlepší anebo půst na pár dní přerušíte a budete se soustředit na správné žvýkání, jídlo v klidu ap. Jako odpustek si pak můžete dát na novoluní nebo úplněk vyložené půst a pokračovat směle dál. Co je pár dnů proti zbylým týdnům, kdy se postit budete.

   • ahoj taky jsem se přihlásila, jen jsem do 20.2. na dovolené bez internetu, tak to pak budu muset dohnat, nebo nemohla bych poprosit o nějaký startovací motivační – informační dopis do mailu? letím teď v pátek… tak bych si to vzala s sebou a těšila se :)) díky 🙂

    • To vůbec nevadí, až se vrátíte, budete mít přístupný přípravný i první týden. Do emailu to poslat nejde, jsou to jednotlivé rubriky. Ale to zvládnete po návratu. Nebo se tam třeba podaří na chviličku připojit a juknout. Stejně tam nebudete nakupovat suroviny, Kdyžtak budete týden pozadu. Kurz je přístupný ještě dlouho po šestém týdnu, takže o nic nepřijdete.

 26. Cha, tesim se moc! Sice držím správnou lajnu od Vánoc, ale vase vedeni kurzu mám moc rada. Doporucuji vsem knihu Dva roky bez prázdnin od Honzy Jichy, která me hned po Vánocích pěkně namotivovala.

  • Lucko, to mám radost! To cha mě vyloženě rozesmálo. Už vím, jak vesele zní 🙂 Tahle knížka je skvělá.

   • Jsem ted našla takový ten papír z lonska, kam se psala váha a míry atd. Mám o 10cm méně v pase a o 10kg mensi váhu. To už je hodně velké a hlasite cha! 🙂

    • No tak to je bomba! Umím si představit to CHA nad 10 kily! 🙂 Však jsme holkám říkaly, ať si píšou míry a váhy, svoje pocity atd. do deníčku v kurzu a pak si to schovají – člověk by časem skoro nevěřil, že mu bylo tak či onak a vážil tolik či tolik. Na lepší se snadno zvyká :-)To bychom moooc rádi viděly fotky nebo si přečetly příběh!

     • Chmmm, popřemýšlím, pohledám fotky, pokusím se něco vyplodit a kdyžtak dám vědět. Musím se zamyslet, jestli ty změny jsou tak zásadní, aby to vydalo na zajímavý příběh.

      • A 10 kg dole je málo??? Lucko, co já bych dala za shození 10 kil? Dvacet let jsem se mučila a zkoušela…i kdyby to byla jen ta váha, tak je to velmi inspirující a motivující pro ty, co jim třeba změnit jídelníček přijde těžké. ale ono se určitě ještě něco najde, že?

 27. Prima! Plánujete se více zaměřit i na pokročilé? Já už JJ nějakou dobu jím (už před vánočním kurzem), ačkoliv mám dost úletů a nerada bych si četla stále to samé dokola. I když… opakování je matkou moudrosti. 🙂 A zase bych se mohla trochu namotivovat, pokusit se zbavit úletů a uklidit. 🙂

  • Geeno, kurz bude koncipovaný jako minule – každý si sám nastaví svoji míru závazku a míru očisty si bude volit podle svých možností. Dotazům začátečníků se asi nevyhneme, kurz je i pro ně. Ale „my zkušenější“ se můžeme vrhnout přesně na tyhle detaily 🙂 Co takhle přidat denně pozdrav slunci nebo orgánovou sestavu? Co vyplachovat nos a držet půst podle fází měsíce? Ono se něco najde 🙂

 28. O jarním půstu už přemýšlím dlouho. 🙂 Ale má do toho cenu jít, když si myslím, že to zase (stejně jako vloni), nedám? Chjo. Nějak se nemůžu dostat přes „absolutní zákaz“ jednotlivých skupin potravin. Vlastně všech. Pořád vylepšujeme, ale ten „zákaz,“ ten mi připadá nějak moc těžký.

  Vy, co jste půstovaly před vánocemi, není ten další půst moc brzy??

  Těším se na jaro, na polívku z plevele. Vloni mi dodávala hodně energie.

  • Tammy, já se musím smát. My vám nic zakazovat nebudeme. Každý si sám určí, jestli bude dodržovat uvedené návody na 100% nebo si dovolí něco jinak. Na mě osobně je půst natolik mírný, že by mi už naprosto nevyhovovalo jen jeden týden vynechat maso, další mléko atd. Tyhle věci nejím a potřebuji pracovat na jiných kvalitách. Ale kdo má třeba maso a mléko, bude rád, že ho omezí na jednou týdně apod. I ta troška většinou udělá velkou změnu na zdraví a náladě. Takže absolutní zákazy nejsou a nebudou, budou jen osvědčené rady a tipy z praxe na úpravu jídelníčku, vaření, nákupy a taky úklid. Ukázalo se, že spojení úklidu zevnitř a zvenku nese mnohonásobně lepší výsledky 🙂

   • No, jo. 🙂 Do vegana, příp. ještě bezlepkového, mám daleko. 🙂 Ale vůbec mě nenapadlo si dopředu povolit např. 1týdně třeba to maso. Brala jsem maso na 6týdnů, pak to další na 5, a jak to šlo vloni dál za sebou. A sladké mě pálí nejmíň a loni bylo až na konci. 🙂 Ale ne že bych ho nejedla. Je to v hlavě, to véééélikééé omezení. Takže díky za radu. 🙂

    • No vida, TAmmy, ono bude co zlepšovat. Ještě mě napadlo k tomu dotazu, zda není na další půst moc brzy – my nejíme maso, mléko, vejce, bílou mouku a cukru standardně celý rok. Účastníci půstu si omezí jídelníček jen dvakrát ročně v době, kdy to jejich tělo potřebuje a kdy to naši předci přirozeně dělali, protože to prostě jinak ani nešlo, nebylo co jíst, docházely zásoby atd. Když mrknete do komentářů od účastníků kurzu, většinou se tam píše, že tohle vlastně pro ně není půst ale nový životní styl, kterým chtějí žít a jíst a maso, mléko, cukr atd. si nechají jako výjimečné, sváteční nebo ho někteří nechtějí už vůbec. Takže nebojte, není to moc brzy 🙂

  • Jupíí, tak po takovém komantáři můžu jít rovnou spát s dobrým pocitem :-)) Díky za pochvalu, Ivano!

 29. Zobrazit všech 117 komentářů

Komentujte
Vaše jméno

Jméno uložíme a zobrazíme, váš e-mail nezveřejníme. Zásady ochrany údajů.

Předchozí článekPozvánka na festival Miluj svůj život
Další článekDěti se časem přidají