Domů > Magazín > Zdraví

Nejčastější příčiny nespavosti: Tyto vás možná ani nenapadly

Kvalitní spánek je jedním z pilířů dobrého zdraví. Jakmile je narušovaný a dochází k nespavosti, tělo nenačerpá v noci potřebnou energii a nestihne zregenerovat, což se projeví únavou, podrážděností či trávicími potížemi následující den. V článku si rozebereme nejčastější příčiny toho, že špatně spíte – a některé z nich vás možná i překvapí.

Nespavost a její důsledky

Nespavost je pojem, který zahrnuje různé poruchy spánku, jako je neschopnost usnout, časté probouzení se v noci, velmi brzké probuzení, nedostatečná fáze hlubokého spánku či neklidné spaní a sny.

Pokud je dlouhodobá, projeví se na fyzickém i psychickém zdraví. Narušuje schopnost se soustředit, rozhodovat, pamatovat si, má negativní vliv na imunitní a hormonální funkce, zhoršuje výkonnost, zvyšuje riziko vzniku psychických poruch, jako jsou úzkosti či deprese.

💡TIP: Sada na letní hubnutí - stáhni si hned teď ZDARMA.

Příčiny nespavosti

Psychická a emoční zátěž

Příliš mnoho povinností, nadměrné přemýšlení, plánování, analyzování, neustálé točení myšlenek. Ale i nevyjádřené pocity, vnitřní napětí, nadměrné úzkosti, obavy, smutek, hněv, vztek, frustrace, sebeobviňování, nebo vztahové problémy.

Psychický a emoční stres často výrazně narušuje kvalitu spánku. Dochází k vyčerpání, oslabení životní energie a neschopnosti se ponořit do klidu. 

Hormonální nerovnováha

Na vině nespavosti může být kolísání hladiny hormonů. Velkou roli hraje především stresový hormon kortizol, který má za úkol aktivizovat tělo v době, kdy je potřeba být ve střehu. Pokud je ale jeho hladina vysoká i večer, kdy by naopak měl klesat, tělo zůstává v napětí a mozek nemůže “přepnout” do klidového režimu. Kromě stresových hormonů spánek ovlivňuje rovněž nerovnováha pohlavních hormonů (nespavost v těhotenství, klimakteriu, při andropauze, v pubertě), hormonů štítné žlázy, hladina inzulinu či serotoninu.

Honba za výkonem, přepracování

Pokud si během dne vůbec neodpočinete, nevypnete hlavu a ani k večeru se nezastavíte, je pro tělo těžké začít relaxovat. Myšlenky dále analyzují, řeší a tělo nemá šanci se uvolnit do klidové fáze. Stejně tak vadí nepravidelnost životního režimu, nedbání na stravu kvůli nedostatku času či stresu.

Pozdně večerní konzumace jídla a nápojů

Jídlo snědené později večer představuje pro tělo tělo zbytečnou zátěž. Místo ladění se na regeneraci je nucené spustit trávicí procesy. Výsledkem může být neklidný spánek, noční můry, ranní únava, kruhy pod očima či řídká stolice. Nadměrný večerní příjem tekutin navíc zatěžuje ledviny a může nás v noci budit s nutkáním na močení. Spánek může narušovat pití kávy či černého čaje, zvlášť před spaním.

Predispozice k nespavosti

Někteří lidé se narodí pohledem východní medicíny s oslabeným okruhem srdce a žlučníku. Když je energie těchto orgánů oslabená, člověk může pociťovat nejen fyzickou únavu nebo problémy se srdcem, ale i psychickou nejistotu, nerozhodnost, nervozitu. Takový člověk může mít tendenci snadno se nechat rozrušit, často zápasit s úzkostí a mít potíže se spánkem. Typické přitom bývá probuzení se okolo 4. hodiny ranní a nemožnost dále usnout. 

Nadměrná snaha o to dobře spát

Někdy se můžete dostat do začarovaného kruhu a to v případě, že hůř spíte a chcete svojí nespavost vyřešit urputně a za každou cenu. Dostáváte se tím ale paradoxně do dalšího stresu, napětí a frustrace, že i přesto se spánek nelepší.

Přečtěte si příběh jogínky Ivonky, která díky vlastní nespavosti odhalila hlubší poselství svého těla a pochopila, že spánek je odrazem toho, jak žijeme přes den.

Cesty z nespavosti

Prvním krokem k nápravě poruchy spánku je uvědomit si, co ji může způsobovat. Pak je snazší upravit životní styl tak, aby tělo i mysl měly lepší podmínky k noční regeneraci. Co vám může na vaší cestě ke kvalitnějšímu spánku pomoci?

  • Zavádějte větší pravidelnost v životě – času usínání, vstávání, jídel i pohybu. Pravidelnost pomáhá lepší orientaci vašeho těla, pocitu bezpečí a stabilizuje nervový systém. Jezte v klidu, pravidelně a dbejte na složení svého talíře. Vynechte příliš těžká a tučná jídla, pokrmy s nadbytkem jednoduchého cukru – místo toho se soustřeďte na dostatek vlákniny ve stravě (zelenina, celozrnné obilniny, luštěniny). Poslední jídlo by mělo být snězené ideálně do 18., v létě do 19 hodin. Večer se pokuste již utlumit příjem tekutin.
  • Dělejte si během dne odpočinkový čas, chvíle, kdy se zastavíte a uděláte něco pro sebe a svojí pohodu. Spánek v noci je často paradoxně odrazem toho, jak neodpočíváme přes den a toho, že nedáváme pozornost svým potřebám. Respektujte svojí únavu a nesnažte se jí neustále přecházet. Na druhou stranu nezapomínejte na pravidelný pohyb
  • Vědomě snižujte míru stresu a nepřehlížejte své emoce. Učte se naslouchat tomu, co se ve vás děje, hledejte zdroje stresu a pracujte s nimi. Místo popírání svých emocí je zkuste pojmenovat a přijmout. Když si dovolíte cítit, co cítíte, a začnete o svých emocích přemýšlet bez odsuzování, začne se vaše tělo uvolňovat a osvobozovat. Každá emoce je určitým poslem našeho těla i duše a je možné jí prožít a zpracovat jak přes tělo, tak přes mysl. Ve východní medicíně je např. emoce strachu spojena s našimi ledvinami a lze jí ovlivnit přes práci na jejich posílení výživnou stravou, bylinkami a podpůrnými nápoji, ale i vědomým zpracováním samotné emoce. 
  • Místo honby za výkonem se učte radovat ze života a obyčejných chvil. Na konci dne si udělejte chvilku na to si uvědomit, co vás během dne potěšilo, za co jste vděční, co se vám podařilo. Nemusí to být nic velkého, stačí drobnosti. Tento způsob prožívání dokáže zklidnit nervovou soustavu, napojit vás na emoci radosti a spokojenost.
  • Večer by měl být pozvánkou do klidu. Ve večerních hodinách se pokuste nic zásadního neřešit, nesledovat dramatický obsah (v televizi, sociálních sítích apod.), ideálně vypnout elektroniku, která by vás zneklidňovala. Vytvořte si klidové rituály, které pomohou navodit spánek – např. teplou vanu, příjemné popovídání s partnerem, napsání si deníku vděčnosti, dechové či relaxační cvičení. Také si před spaním dobře vyvětrejte místnost a zatemněte jí.
  • Zapojte do péče o klidný spánek bylinkovou pomoc.

V rozhovoru Jak na nespavost nám odbornice na zdravý životní styl Dagmar Lužná radí, jak to změnit, aby byl náš spánek zdravý a kvalitní. Jak se začít kvalitně stravovat, aby to podpořilo kvalitu vašeho spánku se dozvíte v našem online průvodci Jak začít – je pro vás zdarma. 

PS: Cítíš se v plavkách sebevědomě?

Pokud letos nechceš schovávat zadek pod ručník, pojď na to s námi jinak.
Chci lepší postavu!

Mojí vášní je celostní pohled na zdraví lidského těla a duše. Miluji svoji rodinu, ráda skládám myšlenky psaným slovem, hřeje mě pocit, že mohu u ostatních zažehnout plamínek péče o jejich zdraví.

Buďte první, kdo poděkuje za tento článek.

Buďte první, kdo napíše komentář

Vyzkoušejte také

Proč jste pořád unavení? Toto jsou nejčastější příčiny únavy

Doprovází vaše dny stálá únava? Jste unavení, sotva se probudíte? V článku si rozebereme možné příčiny únavy a najdeme možné způsoby, jak svojí energii zís...

Bolest hlavy ze stresu: Takhle jí snadno poznáte

Cítíte nepříjemný, svíravý pocit hlavy, který se objevuje či zesiluje v souvislosti se stresem a únavou? Pojďte si o tomto problému přečíst v našem článku ...

Stres a jeho příznaky aneb co dokáže provést s vaším tělem

V článku se dozvíte, co se děje při stresu a jak může jeho chronické působení ovlivnit naše fyzické a psychické zdraví. Také vás navedeme, jak se stresem n...

Poruchy spánku: příčiny, příznaky a léčba

Spánek je důležitý pro harmonizaci těla i mysli. Při jeho narušení dochází k ovlivnění naší nálady, energie i schopnosti regenerace. Mezi poruchy spánku řa...

Máte průjem nebo jiné střevní potíže ze stresu? Zbavíme vás jich

Stresový průjem je poměrně častým problémem, při kterém tělo reaguje na zvýšené emocionální napětí a psychickou zátěž. Může se to stát jednorázově, pokud j...

Dlouhodobá bolest žaludku a proč ji řešit co nejdřív

Možná jste si již na mírnou, ale pravidelně se vracející bolest zvykli. Přičítáte jí patrně věku, stresu, ne úplně ideálnímu jídelníčku, ale v zásadě jí ne...