Domů > Magazín > Zdraví

5 potravin pro zdravé zuby. Jak jídlem pečovat o svůj chrup?

Jakmile se rozhodnete jíst jinak, projeví se to nejen na shozených kilech, ale i na vašem zdraví! Věděli jste, že změna jídelníčku může prospět i vašim zubům? Zařaďte skutečné potraviny do vaší stravy a poznejte sílu přírody!

1. Bulvový král celer

Možná si říkáte, jak by vám takový celer mohl pomoct vykouzlit krásný a zdravý úsměv. Tahle vitamínová bomba obsahuje látku zvanou luteolin, která údajně tiší záněty. Nedávná studie přidala k rostoucím důkazům dokonce spojitost mezi závažným onemocněním dásní neboli paradentózou a zvýšeným rizikem demence.[1] A tak sáhněte po celeru ještě dnes. Pokud chcete nízkokalorické křupání, které je skvělé jak pro vaše zuby, tak pro váš mozek, máte svého favorita. Zkusit můžete třeba skvělou celerovou pečínku.

Jablko položené na stole vedle sklenice s jablečnou šťávou.

💡 TIP: Sezóna plavek je tu! Zkus tento jídelníček a sprav si postavu.

2. Začarované jablko

Jablka obsahují velké množství vlákniny. Vláknina způsobí, že budete důkladněji žvýkat, abyste ji rozložili. Během žvýkání vaše ústa produkují velké množství slin. Sliny působí jako přirozená ústní voda, oplachují zbytky potravy a bakterie z povrchu zubů, a tak nám pomáhají předcházet tvorbě plaku. Co takhle ochutnat výborný jablečný dezert!

Věděli jste, že naši předci dokonce věřili, že si můžeme dát jablíčko místo čištění zubů? Zkoušeli jste to? Já raději vždy sáhnu po kartáčku. Ale ne dřív, jak půl hodiny po jídle. Aby právě sliny měly možnost odvést svůj kus práce.

3. Oranžová dáma mrkev

Mrkev je slavnou zástupkyní světa betakarotenů. Tato látka dává mrkvi její oranžový odstín a v lidském těle se přetváří na vitamín A. Naše tělo potřebuje tuto živinu pro zdravé zuby! Vitamín A totiž pomáhá rozkládat v těle vápník, abychom jej mohli využít, a tím chrání zuby.[2] Co všechno dokáže vitamín A a jak je to s jeho množstvím v naší stravě si můžete přečíst v článku Vitamín A a rostlinná strava.

Nevíte, co nabídnout návštěvě, aby si pochutnala, ale vy jste nemuseli sahat po nezdravých potravinách? Zkuste mrkvové chipsy. S rodinou si každé ráno děláme výživnou miso polévku, ve které máme hromadu nejen mrkve. Zkuste to taky! Uvidíte, jak skvěle si nastartujete den.

4. Podivuhodné fazole

Tyto rostlinné proteinové super-elektrárny obsahují vysokou hladinu fosforu, důležité látky pro pevnost zubů. Fosfor je druhým nejhojnějším minerálem v našem těle. Bez něj se tkáně nemohou samy opravit. Fosfor také pomáhá tělu využívat vitamín D, důležitou živinu při vstřebávání vápníku.[3] Mnoho lidí má luštěniny spojené s nepříjemným nadýmáním. Pronikněte do taje správné přípravy a užijte si s nimi třeba chutný ovesný nákyp. Uvidíte, že nafouklému břichu bude konec!

Mandle vysypané z hrníčku na stůl spolu s větví.

5. A zase ty mandle

Mandle jsou dalším důležitým zdrojem rostlinných bílkovin. Navíc mají vysoký obsah vápníku, což vám může pomoci získat dostatečný příjem tohoto životně důležitého minerálu, ačkoliv budete preferovat rostlinnou stravu. A navíc jsou skvělým pamlskem! Protože mají nízký obsah cukru, nezpůsobí prudký nárůst hladiny glukózy v krvi, takže se po nich místo rozvalení v posteli budete chtít vydat na procházku. Vyrobte si domácí mandlové máslo. Tato lahůdka uspokojí všechny milovníky dobrého jídla.

Udržujte své zuby zdravé

Jezte zdravě a užívejte si kontroly u zubaře bez vrtání. Pokud váháte a nevíte, kudy do toho, pusťte si kurz Jak začít. Obsahuje základní informace formou krátkých stručných videí a je zcela zdarma. V klubu Jíme Jinak pak najdete vzorové jídelníčky pro zdravé zuby, mnoho doporučení, receptů a video návodů, jak udržovat celé své tělo, váhu i psychiku v kondici. Když se přikloníte ke zdravému životnímu stylu, můžete si užívat skvělého zdraví mnoha způsoby. Zařaďte plnohodnotné potraviny do svého jídelníčku jednoduše ještě dnes!

PS: Cítíš se v plavkách sebevědomě?

Pokud letos nechceš schovávat zadek pod ručník, pojď na to s námi jinak.
Chci lepší postavu!

Jsem šťastná máma, jogínka a hudebnice. Ráda se ladím na přirozenost přírody: v rytmu dechu, v rytmu života.

35 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

tak bohužel čtyři z těchto pěti potravin doma nemůžeme…

Slavomíra
8. 2. 2023

Aj mňa oslovili odkazy na recepty-napr. na celerovú pečínku si ani nepamätám😀

Ukázat další komentáře