Domů > Magazín > Zdraví

Únava v těhotenství a její nejlepší řešení

Proč se únava v těhotenství objevuje, jak jí zmírnit, abyste tuto životní etapu mohla prožít lépe, než s pocity vyčerpání? Co dělat, abyste měla více energie i po porodu? Pojďte se začíst a inspirovat v našem článku.

Těhotenská únava – příčiny

Každá žena prožívá zázrak jménem těhotenství jinak. Některá si ho naplno užívá, raduje se, výrazněji se fyzicky neomezuje, a až do posledních chvil se cítí dobře i přes narůstající bříško. Ne všechny ženy to tak ale mají a mnohdy se potýkají se zdravotními potížemi jako je nevolnost, otoky končetin, trávicí problémy, těhotenská cukrovka, pálení žáhy, bolesti zad, obtíže s psychikou či větší únava.

Pocit únavy v těhotenství souvisí s probíhajícím změnami, kterými ženino tělo prochází v průběhu vzniku a vývoje nového života. Jedním z faktorů je změna hladin hormonů (progesteron, estrogen), vliv má navýšení objemu krve či zhoršená kvalita spánku v důsledku nepohodlí spojeného se změnami v oblasti pánve. Další nezanedbatelnou okolností, která přispívá ke zvýšené únavě, je kvalita výživy a také hladina stresu.

💡 TIP: Sezóna plavek je tu! Zkus tento jídelníček a sprav si postavu.

Čínská medicína popisuje únavu v rámci jiného stavu jako nerovnováhu v energetických drahách, nedostatečný oběh výživy a krve v těle těhotné ženy.

Jak zmírnit únavu v těhotenství

Ideální je se na těhotenství připravit již před samotným otěhotněním (vyváženě jíst, nestresovat se, vyloučit chemii), ale nikdy není pozdě pracovat se svým tělem a myšlenkami tak, abyste se cítila lépe. Vaše pozornost by nyní měla směřovat na sebe samotnou a vyvíjející se život ve vás.

Zahrňte se láskou a péčí 

Pro někoho je to samozřejmé, někdo má potíže si tímto způsobem věnovat pozornost. Ale úcta sama k sobě je základem pro to, abyste žila v souladu se svým tělem a myslí, abyste lépe rozuměla tomu, co vám říká vaše tělo. Když se lépe napojíte na sebe samotnou, nebudete se přepínat (fyzicky ani psychicky), dopřejete si více klidu a při únavě si zkrátka odpočinete. Pokud zároveň pečujete o další děti či členy domácnosti, nebo chodíte do práce, určete si svoje hranice, nechte si pomoci a nesnažte se zvládnout vše tak, jako předtím.

Jak v sobě podpořit proud sebelaskavosti, se inspirujte v článcích Sebevědomí a sebeláska – klíč ke šťastnému životu a Přísnost versus sebeláska.

Jezte kvalitní stravu, doplňujte tekutiny

Můžete být unavená i z toho důvodu, že vaše tělo není dobře vyživené a hydratované, chybí mu potřebné vitamíny a minerály. Podívejte se na skladbu vašeho běžného jídelníčku a pro začátek z něj vyřaďte polotovary, jídla z chemickými aditivy a barvivy, zredukujte příjem jednoduchých cukrů (sladké pečivo a nápoje, sladkosti, ale i bílá mouka jako taková).

Dávejte si dostatek čerstvě tepelně upravené zeleniny, jezte celozrnné obilniny (rýže, jáhly, quinoa, kroupy) a luštěniny. Je jasné, že zvlášť v těhotenství se objevují nejrůznější chutě – dopřejte si je, ale zkuste na ně jít ve zdravější podobě (Jak zdravě uspokojit chutě na sladké).

Od druhé poloviny těhotenství je prospěšná konzumace vařeného lněného semínka (či nápoje z něj), protože má blahodárné účinky na pružnost vazů pánve – bude se vám lépe spát, může to podpořit hladší průběh porodu a také kojení.

Poslechněte si další rady o tom, jak se stravovat v těhotenství a při kojení, v rozhovoru s MUDr. Strnadelovou Jak se stravovat v těhotenství, při kojení a při nedostatku mateřského mléka, plný tipů a dalších odkazů je článek Zdravý jídelníček v těhotenství – co jíst a čemu se vyhnout. Nesnažte se dělat mnoho změn najednou, raději postupně, zvlášť, pokud jste unavená. Stres okolo jídla není žádoucí.

Hýbejte se

Rozproudění toku krve a energie pomocí pohybu přispívá k pocitu větší pohody, a je na vás, co vám bude vyhovovat – ať je to procházka, těhotenská jóga či domácí protahování. Cílenější péče o pohybový aparát je v těhotenství poměrně potřebná, protože pomáhá tělu se vyrovnat s probíhajícími změnami v oblasti pánve a omezit tak případné bolesti. Obecně záleží na tom, jak jste jinak zvyklá se hýbat, na vašem zdravotním stavu a etapě těhotenství.

Podpořit svoje tělo a zlepšit tok energie můžete v rámci Klubu Jíme Jinak v sérii vedených cvičení našimi lektorkami jógy a pilates. O vhodnosti konkrétního cvičení se poraďte s námi a ošetřujícím lékařem, pokud máte zdravotní potíže.

Příběhy našich čtenářek

Začtěte se do příběhů čtenářek, které řešily únavu či jiné běžné potíže v těhotenství a jak jim na cestě pomohl přístup ke stravování a životnímu stylu podle Jíme Jinak.

Ne vždy byla jejich cesta přímá, mnohdy se stane, že žena nemá na zdravé potraviny vůbec chuť a dělá se jí nevolno. Některé z nich nám popsaly srovnání průběhu dvou těhotenství v případě, že jedly běžně a poté podle našich principů. Jiné přidaly své tipy, jak zvládaly potíže jako jsou těhotenské nevolnosti a co dělaly, pokud je ovládaly chutě. Pojďte se s námi ponořit do jejich vyprávění.

Pokud s námi teprve začínáte, přínosný pro vás bude náš oblíbený průvodce Jak začít. I jako těhotná či kojící se můžete připojit do pravidelných kurzů (Jarní očista, Podzimní detox), ve kterých vás provedeme potřebnými úpravami stravy v těhotenství či při kojení a to ať máte či nemáte zkušenosti se stravou podle Jíme Jinak. Těšíme se na vás!

PS: Cítíš se v plavkách sebevědomě?

Pokud letos nechceš schovávat zadek pod ručník, pojď na to s námi jinak.
Chci lepší postavu!

Mojí vášní je celostní pohled na zdraví lidského těla a duše. Miluji svoji rodinu, ráda skládám myšlenky psaným slovem, hřeje mě pocit, že mohu u ostatních zažehnout plamínek péče o jejich zdraví.

2 lidi už poděkovali za článek. Oceňte práci autora také.

Buďte první, kdo napíše komentář

Vyzkoušejte také

Po 10 letech jsme se dočkali miminka (Zita, 45 let)

Měla jsem myom a řadu dalších zdravotních potíží, proč jsem podle lékařů nemohla mít třetí dítě. Tak jsme si vzali do pěstounské péče postupně tři děti. Kd...

Díky změně stravy jsem mámou i po čtyřicítce (Jana, 43 let)

Po dvou potratech jsem už nedoufala v úspěch, ale díky změně stravy jsem znovu otěhotněla a narodil se nám krásný zdravý chlapeček. Jsem přesvědčená o tom,...

Jak zhubnout stehna v těhotenství

Přibíráte v těhotenství na stehnech víc, než by se vám líbilo a trápí vás to? Hledáte způsoby, jak zhubnout stehna v těhotenství? Nemějte obavy. Zdravé při...
34
37

První pomoc – aneb co dělat, když se přejíme nebo opijeme

I když už nějaký ten pátek jíte jinak, hlídáte si alkohol a čas večeře, občas se prostě dostanete do situace, kdy se vám to celé vymkne z rukou. Obzvlášť o...
klub
41
5

Revoluční lehká metoda řešení velkých problémů – 2. díl

V tomto druhém dílu si s Radimem Grebeníčkem povídáme o tom, jak léčit těžké nemoci, psychické potíže i destruktivní programy z podvědomí.

Co pomáhá na bolest žaludku

Bolesti žaludku dokážou potrápit. V článku popisujeme, jaké důvody tyto potíže způsobují, poradíme vám, co při bolestech pomáhá a jaké změny udělat, aby se...