Domů > Magazín > Hubnutí

Jak nastartovat hubnutí po porodu

Trápí vás poporodní kila a hledáte vhodný způsob, jak je zredukovat? V článku vám prozradíme, jaký přístup k hubnutí zvolit, abyste nepřicházela o energii a důležité živiny, které jako maminka potřebujete.

Kdy začít s hubnutím po porodu?

Možná je to malá chvíle od té doby, co jste poprvé držela vaše miminko v náručí, možná se vám už vaše ratolest batolí pod nohama v kuchyni. Někdo těhotenská kila navíc neřeší nebo je přijímá jako součást ženství spojenou s porodem dětí. Pokud vám ale nadbytečná poporodní kila vadí a chcete s tím něco udělat, můžete změny začít dělat hned, jakmile to tak ucítíte. Postupné změny mohou být menší či velké, vše je v pořádku. Nyní se podíváme blíž na to, jaké konkrétní návyky můžete začít měnit, abyste nastartovala hubnutí po porodu.

Jak nastartovat hubnutí po porodu

Čas pro sebe

Možná to zní jako klišé – najít si čas pro sebe. Asi si říkáte, jak to máte udělat, když jste většinu času plně k dispozici miminku. Také rozumíme tomu, když s miminkem prostě chcete být neustále. I tak se vyplatí nezapomínat sama na sebe a každý den vyhledávat chvíle, kdy čerpáte radost z činností, které těší právě vás a netýkají se jen péče o miminko. Každá z nás se uvolní a potěší u něčeho jiného, proto odpověď hledejte sama v sobě – může to být chvíle u knížky, s lahodným čajem, jídlo snědené v klidu, chvíle přítomného okamžiku v lese se spícím miminkem v kočárku či nosítku, psaní si pocitů do svého deníčku, lehká ranní rozcvička apod. Téma potřeby seberealizace rozebíráme více v článku Žena, maminka a její potřeba seberealizace. A jak vám to pomůže při hubnutí? Na více rovinách – tím, že zaměříte více pozornosti sama na své potřeby, lépe se uvolníte a budete méně náchylnější k tzv. emočnímu jedení, kdy pod nervovým vypětím “sníme co nám přijde pod ruku”, nebo neustále něco uzobáváme, abychom zahnaly nějaký nepříjemný pocit.

S miminkem zažíváme hodně situací, které mohou nejednoho člověka unavit a mnohdy se v nás hromadí různé emoce. Naučit se s nimi pracovat je další způsob prevence již zmíněného emočního jedení. Jak s tím pracovat se dozvíte v příspěvku Emoce a jídlo, jak to funguje?

Jídelníček na hubnutí po porodu

Chcete zhubnout, ale možná máte obavy o to, aby nechyběla nějaká živina vám či vašemu miminku, pokud ho kojíte. Co by taková strava měla obsahovat, abyste tomu předešla? V co nejhojnějším objemu zařazujte do vašeho jídelníčku prvopotraviny, kam patří celozrnné obilniny, zelenina, luštěniny, ovoce, semínka a oříšky. Inspirovat se můžete pomocí našich receptů – jídla podle nich uvařená jsou nutričně vyvážená, zasytí vás a chuťově potěší. Při výběru konkrétních surovin a postupů vaření vycházejte z měsíčních plakátků, kde vám radíme, co za potraviny je vhodné použít v konkrétním období roku. Co nejvíc se snažte vyhýbat polotovarům, ač je jejich příprava snadná.

Začněte ráno zdravou snídaní – podpoříte tak práci vašeho metabolismu, díky čemuž půjdou kila snáze dolů. Takovou ideální snídaní je obilná kaše či čerstvá zeleninová polévka. Studená jídla po ránu naopak brzdí vaší snahu zhubnout, protože oslabují a zpomalují trávení.

Níže si ukážeme, jak může vypadat jeden takový den s jídelníčkem podle našich principů.

Snídaně: Ranní miso polévka či (a) Ovesná kaše makové panenky

Oběd: Rychlovka z červené čočky, rýže a zeleniny

Večeře: Jednoduchý salát s rýžovými nudlemi

Tipy na svačiny: Švestkový pudink, Bezlepkové muffiny s rybízem

Pohyb i odpočinek

Příležitostí k pohybu s miminkem bývá dost – chodíte s ním ven, věnujete se mu doma a nejspíš se staráte i o domov. Berte tyto chvíle jako možnost se sama protáhnout a rozhýbat, venku si zároveň vyčistit trochu hlavu. A když miminko alespoň nějakou dobu během dne v kuse spinká a vy sama se cítíte unavená, tak si lehněte s ním, protože i dobrá regenerace je důležitá.

Jak vám pomůže Jíme Jinak s hubnutím po porodu?

Velmi rádi vás podpoříme ve vaší snaze zhubnout po porodu. Náš přístup není primárně o hubnutí, hubnutí je vedlejší efekt toho, že se tělo změnou jídelníčku začne čistit a mnohem lépe fungovat. Pokud se ptáte, proč si vybrat z výživových směrů ten náš, tak si pusťte tento příspěvek. Jestli jste se rozhodla změnit krok po kroku stravu ve spolupráci s námi, velice nás to těší a vším vás provedeme.

Jistě vás zajímá, jak začít. Pro tyto potřeby si pusťte online kurz Jak začít?. Je pro vás zdarma a je nabitý prvotními informacemi. Dále si projděte rubriku Jak začít, kde jsou předtočená informativní videa, popsané základní suroviny, využít můžete také Školu zdravého vaření.

Připojte se k nám do Klubu Jíme Jinak. Máme tu pro vás spoustu dalších hodnotných materiálů (vzorové týdenní jídelníčky, recepty a video recepty, mnoho rozhovorů s odborníky a odborné články) a poradnu s naší podporou a možností se ptát na cokoli, co vás napadne okolo zdravého životního stylu a hubnutí. Pokud si chcete v pohodlí domova zacvičit, máte v rámci Klubu možnost si neomezeně pouštět videa a cvičit podle instruktorky jógy Šárky a lektorky jógy a zdravotního pilates Ivony. Naučíte se relaxovat, meditovat a používat dechové techniky pro detox těla a mysli, naučíte se jak na krásné a zdravé držení těla nebo jak si zacvičit v krátkém intervalovém tréninku. Samozřejmě vše s ohledem na váš zdravotní stav, těhotenství či dobu po porodu.

Pokud vám vyhovuje větší vedení a podpora, doporučujeme se zapojit do probíhajícího kurzu Hubneme do plavek (probíhá po Vánocích a pak během léta) nebo Jarní očisty (probíhá v únoru, březnu) či Podzimního detoxu(probíhá konec října až prosinec). V rámci těchto kurzů se naučíte zdravě vařittak, aby vás to podporovalo ve vaší snaze hubnout, můžete se s námi o všem radit a vzájemně se podporovat s ostatními účastnicemi.

O svůj příběh se zhubnutím pomocí změny životního stylu a jídelníčku na bázi principů Jíme Jinak se s námi podělila naše čtenářka Lenka (45), které se podařilo celkově zhubnout 50 kg, které nabrala během dvou těhotenství. A jak sama říká: “Změna jídelníčku mě zachránila před operací kolene a páteře. Z věčně nemocné ženské se stala aktivně sportující žena.”

Budeme se moc těšit právě na Váš příběh a pokud Vás cokoliv zajímá, neváhejte se zeptat v komentářích níže.

PS: Co shodit 5 kg za 14 dnů? 😍

Sezóna plavek začne brzy. Máme chutný jídelníček, skvělé recepty, videa, jemné cvičení - a samozřejmě živou podporu a motivaci. Už za 2 týdny uvidíte výsledky. Mrkněte na výzvu Hubneme do plavek a naskočte!

Mojí vášní je celostní pohled na zdraví lidského těla a duše. Miluji svoji rodinu, ráda skládám myšlenky psaným slovem, hřeje mě pocit, že mohu u ostatních zažehnout plamínek péče o jejich zdraví.

Buďte první, kdo poděkuje za tento článek.

Buďte první, kdo napíše komentář

Vyzkoušejte také

Zdravý jídelníček na hubnutí

Zkoušeli jste všechny možné diety, strávili jste spoustu hodin v posilovně a stejně vás dál trápí nadváha? Poradíme vám, jak by měl vypadat zdravý jídelníč...
9
7

Hubnutí po porodu

Jak zhubnout po porodu a kde začít? Porod s sebou kromě velké radosti z miminka často přináší i pár kil navíc. Je to sice přirozené, ale radost z toho moc ...

Jídelníček na hubnutí po 50

S přibývajícím věkem si na těle všímáme některých změn, které nás moc nepotěší – obzvlášť přibývající kila. I když může být hubnutí po padesátce obtížné, m...

Hubnutí po 55

Překročila jste 55. rok života a už dávno jste rezignovala na boj s přibývající nadváhou? Držíte diety, cvičíte a kila stále drží jako přibitá? Ještě neház...

Hubnutí při kojení a jak na něj

Kojíte, ale trápí vás poporodní kila, která ne a ne zmizet? Poradíme vám, jak zdravě zhubnout i při kojení a jak změnit stravu tak, aby bylo vaše miminko z...

Jak zhubnout v těhotenství a navíc zdravě

Hubnutí v těhotenství – je to zdravé? A jde to vůbec? Podívejte se s námi na tyto záludné otázky. Rozebereme si, jak je to s přibíráním a hubnutím v těhote...