Domů > Zdravé recepty > Přílohy

Kulatozrnná rýže s lotosovým semínkem

Uvařeno
bez lepku
sezóna zima

Když vás omrzí vařit rýži samotnou, přidejte do ní nějaká semínka či oříšky. Naše oblíbená kombinace je kulatozrnná rýže s lotosovým semínkem, které má podobné účinky jako lotosový kořen. Odhleňuje a čistí organismus. S blížícím se podzimem a obdobím nachlazení a kašle je to příjemná forma prevence.

Ingredience
pro 4 porce
 • 1 hrnek kulatozrnné rýže natural
 • 2 lžíce sušeného lotosového semínka
 • 3 hrnky vody
 • špetka soli

Můj příběh je v dnešní době skoro tuctový, pokud vezmeme v úvahu, že rakovinu má každý třetí člověk a ten zbytek o ní...

Jak uvařit kulatozrnnou rýži s lotosovým semínkem

 1. Rýži propláchneme ve studené vodě a vložíme do hrnce.
 2. Semínka propláchneme ve studené vodě a přidáme k rýži.
 3. Zalijeme 3 hrnky vody, přidáme špetku soli, přiklopíme a dáme vařit.
 4. Když přijde voda k varu, zmírníme plamen na minimum.
 5. Na mírném plameni vaříme cca 45 minut do vstřebání vody. Necháme 10 minut dojít pod pokličkou.

Praktické

 • Rýži i semínko můžeme předem namočit a pak společně uvařit, získáme tím na živinách, které se začnou v namočených zrníčkách probouzet a rýže bude lépe stravitelná.

Kombinujeme

 • Takto upravená rýže je velmi lahodná, semínka chutnají trochu jako oříšky. Je to příjemná změna, příloha je hezká i na pohled.
 • Pokrm použijeme jako přílohu k tepelně upravené zelenině a luštěnině, chceme-li připravit kompletní talíř.

Obměna

 • V zimě nebo pro urychlení varu můžeme použit tlakový hrnec.
 • Chceme-li dostat kašovitější konzistenci, třeba na snídani, přidáme jeden nebo dva hrnky vody. Čím víc vody, tím jemnější kaše a trochu delší doba varu.

Děti

 • Tato rýže je vhodná i pro úplně nejmenší miminka, pouze vynecháme sůl a lotosová semínka jim pomačkáme, aby je nepolkla celá.

PS: Začínáme Jarní očistu!

Únava, blbá nálada a kila navíc? Nenecháme vás v tom! 😊 Pojďte s tím zatočit. Začínáme 8 týdenní Jarní očistu. Pročistíme tělo, zlepšíme jídelníček i postavu a zase bude dobře.

Se změnou jídelníčku jsem se zbavila mnoha zdravotních potíží, se kterými si medicína nevěděla rady 30 let. Jídlo, vaření, psaní a šíření zdravého životního stylu se stalo mojí vášní. Je mi čím dál lépe a konečně mám své zdraví ve svých rukách. Celý příběh

Buďte první, kdo poděkuje za tento článek.

Komentáře

U nás je třeba dostupný sáček semínek ve vietnamské večerce asi za 70 korun. Po uvaření jsou moc příjemná, ale kdo má dobré zuby, dokáže je rozkousat i syrová :))

Karolína Tankovská
5. 9. 2016

Lotosové semínko, to slyším poprvé, asi se dá objednat ve zdravé výživě? Chci se zeptat,zda chystáte nějaké rady nebo kurzík na podzimní časy, abysme se mohly dobře zazimovat :), děkuji

Ukázat další komentáře

Mohlo by se vám líbit

144
70

Videopřání Jíme Jinak 2022 – Uspořádejme si myšlenky

Čtěte více na toho téma