Domů > Zdravé recepty > Hlavní jídla > Rolky a palačinky

Pohankové palačinky s náplní z rýže, zeleniny a cizrnové pomazánky

Uvařeno
bez lepku
bez sóji
sezóna zima
děti od 2 let

Jak udělat na dvouplotýnce večeři, ze které bude rodina nadšená, umaže se minimum nádobí a jedním vrzem se připraví i pokrm podle přísných pravidel pro miminkovskou stravu? Jednoduše a rychle.

Ahoj Evi a celý týme Jíme jinak! Považuju za svou povinnost ocenit vaši práci, přispět svým vlastním příběhem a pomoc...

Základní informace

Markétka miluje palačinky a vůbec vše z mouky. Vařím ji ale bezlepkově a mouku používám jen minimálně. Jenže dnes na výletě viděla děti jíst palačinku a chtěla taky. Navrhla jsem, že je udělám doma a byl klid. Jenže večer při návratu domů si na to vzpomněla a já musela slib splnit. Navzdory tomu, že už bylo pozdě na velké vaření. Navzdory extra vaření pro 9 měsíční Karolínku, jejíž jídelníček se skládá z bezlepkových obilovin a zeleniny, žádná sůl, žádný olej, žádné koření. Navíc vařím na dvouplotýnce, takže to musí být efektivní. Takže jak na to? Jednoduše a docela rychle. Holky mě donutily k další zkratce. Mělo to úspěch, takže si to asi brzy zopakujeme.

 Ingredience

  • Mrkev nastrouhaná na hrubo
  • Pórek na drobno
  • Sůl
  • Olej
  • Pohanková mouka
  • Teplá voda
  • Bílá rýže
  • Cizrnová pomazánka (nebo dochutit dle vlastní fantazie a momentálního stavu v lednici)
  • Na posypání čerstvé bylinky a pražená semínka

Postup

Dala jsem vařit bílou rýži a po 10 minutách přihodila nastrouhanou mrkev a na kostičky nakrájenou cibuli. Nesolím kvůli Karolínce, jinak bych dala špetku soli. Vařím, až se voda vstřebá a zelenina je měkká, cca 10 minut.

Mezitím ve velké míse smíchám teplou vodu, špetku soli, pohankovou mouku a 3 lžíce oleje a jdu na palačinky. Těsto musí být řídké. Pánvičku vymažu olejem a začínám smažit. Další olej už není třeba, pánev je rozpálená, palačinky dělám tenoučké a křupavé, takže to jde rychle od ruky.

Než udělám dostatek palačinek pro moje hladovce, mám uvařenou zeleninu s rýží. Odeberu porci pro Karolínku a jdu dochutit zbytek pro nás tři. Shodou okolností mi zbyla cizrnová pomazánka ze včerejška (bez zeleniny jen rozmixovaná vařená cizrna s tahini, sojovou omáčkou a umeoctem), takže mám během minuty dochucenou náplň do palačinek. Vmíchám prostě pomazánku do horké zeleniny s rýží, přidám nasekaný pórek a pražená semínka a jdeme večeřet. Na talíř ještě přihodím kvašenou zeleninu a na proužky nakrájenou vodnici a jdeme baštit.

Práce na 20 minut a rodina jásá, že máme palačinky, vzácný to jev. Já jsem spokojená, že jsem dodržela slib a že jsme přitom snědli minimum mouky, protože jsem palačinky pořádně naplnila rýžovo-zeleninovou směsí. Dvě plotýnky opět stačily a ani jsme neumazali moc nádobí.

Děti

Palačinky s náplní v této podobě jsou vhodné pro děti od 2 let.  Budete-li postupovat jako já, tak můžete samozřejmě krmit neosolenou nemaštěnou verzí rýže a zeleniny děti již od 6 měsíců.

Obměna

Nemáte-li po ruce cizrnovou pomazánku, vmíchejte třeba tahini nebo prostě jen přidejte trochu sojové omáčky, případně umeocta.

 

 

 

 

PS: Začínáme Jarní očistu!

Únava, blbá nálada a kila navíc? Nenecháme vás v tom! 😊 Pojďte s tím zatočit. Začínáme 8 týdenní Jarní očistu. Pročistíme tělo, zlepšíme jídelníček i postavu a zase bude dobře.

Se změnou jídelníčku jsem se zbavila mnoha zdravotních potíží, se kterými si medicína nevěděla rady 30 let. Jídlo, vaření, psaní a šíření zdravého životního stylu se stalo mojí vášní. Je mi čím dál lépe a konečně mám své zdraví ve svých rukách. Celý příběh

1 člověk už poděkoval za článek. Oceňte práci autora také.

Komentáře

Už jsem se zkoušela dvakrát. A furt se mi nedaří :-( vůbec se to nespojí. Poradíte někdo poměr voda mouka? Bez vajíčka? Zkoušela jsem i jiné recepty a nedaří se mi. Přitom palačinky jsme vždycky milovali, ale to jsem je dělala z lepkové mouka a s vajíčkem. Doma jíme už několik let bezlepkově a vegansky a já furt nemůže přijít na to, co dělám blbě. Děkuju moc.

Práce na 20 minut? Mně teda hodinu trvá než se usmaží jen těch pár palačinek :-(

Ukázat další komentáře

Mohlo by se vám líbit

144
70

Videopřání Jíme Jinak 2022 – Uspořádejme si myšlenky

Čtěte více na toho téma