Domů > Magazín > Jídlo pod lupou

Bezlepková strava může škodit. Vyhněte se těmto 4 chybám!

bez lepku

Možná jíte bez lepku, protože se chcete cítit lépe, uzdravit se anebo zhubnout. Mnoho lidí ale při bezlepkové dietě dělá chyby a může si naopak zdraví poškodit, anebo přibrat na váze. Jak to? Ne všechny bezlepkové potraviny jsou zdraví prospěšné. Neděláte také jednu z těchto chyb?

Vyřadím lepek, vše ostatní jím

Ať už máme celiakii, anebo se lepku vyhýbáme z jiných důvodů, nejčastější chybou je vyřadit vše z lepku a jíst stejně, jako předtím. Tedy například vyřadit knedlíky a místo toho jíst jen brambor / rýži a maso. Taková jednotvárná strava vede k nedostatku živin (vitamínu B, železa, kyseliny listové aj.). Je třeba zařadit potraviny, které střevo léčí.

Lepkové potraviny vyměním za bezlepkové

Další typickou chybou na bezlepkové stravě je vyřazení klasických lepkových příloh (pečivo, knedlíky, sušenky, koláče) a nahrazení bezlepkovými alternativami. Také si myslíte, že když je na obale napsáno bez lepku, tak že to bude rozhodně zdravější než lepkový výrobek? Pak si přečtěte článek Drahé bezlepkové potraviny: platíme za méně bílkovin i vlákniny a více éček. Ne všechny bezlepkové alternativy jsou špatné, ale většina z nich má šílené složení (četli jste si někdy složení třeba bezlepkového chleba nebo sušenek?) – příliš mnoho škrobů, sacharidů, tuků a éček (aby to drželo, vydrželo, vypadalo a chutnalo jako s lepkem).

Používám bezlepkové směsi

Bezlepkové směsi na pečení nejsou vhodné. Obsahují příliš mnoho sacharidů, škrobů a aditiv. Pečivo sice může chutnat dobře, ale pro tělo je mnohem vhodnější a přirozenější jíst celé obilí. A pokud chcete péct, pak raději z jednodruhových muk, anebo si vyrobte domácí univerzální bezlepkový mix.

V jídelníčku mi chybí obiloviny

Na trhu je tolik bezlepkových výrobků, že často zapomínáme zařazovat do stravy celé obilí, které je přirozeně bezlepkové. Patří sem například jáhly, pohanka, quinoa, amarant, polenta, celozrnná rýže, teff a slzovka. Tyto obiloviny by měly být základem našeho jídelníčku, ne kupované chleby, sušenky, suchary apod.

Možná se necítíte nejlépe, nevíte, jak poskládat jídelníček, aby vám nic nechybělo, nebo děláte některou ze zmíněných chyb a nevíte, jak to změnit?

Pojďte to změnit! Začněte vařit zdravě podle našich receptů (většina z nich je bezlepková a pokud nemáte vyloženě celiakii, naučíme vás, jak zhubnout a cítit se lépe i bez omezování se). Pokud nevíte, jak správně na to, rádi vás to naučíme v některém z našich kurzů. A studnici informací, článků, tipů, rad a podpory najdete v klubu Jíme Jinak.

Chci se naučit zdravý jídelníček

Pavlivlmaeorua: Zdravím, nejprve bych chtěla poděkovat, za úžasný dar, jaký Jíme Jinak dává. Ač jsem již 3 roky na vegan stravě na receptech dle JJ funguje mé tělo mnohem, mnohem lépe. posunula jsem se o mnoho dál a ještě zdravěji. Děkuji za vaši práci, opravdu má smysl pro všechny věkové kategorie :-)

Bobina: Všechny vaše recepty, které jsem zatím vyzkoušela (hlavní jídla, pečivo), jsou naprosto úžasné. Vařím vegetariánská jídla už 30 let, takže se možná dá říci, že mám nějakou zkušenost :-) Veganské recepty zkouším až nyní a jsem úplně spokojená, zmizely i chutě na sladké :-)

Ivetuska1: Byla jsem jen vegetarián, ale spěla jsem k veganství, jenže jsem nevěděla, jak nahradit (chuťově) mléčné výrobky a vejce. No a kurzy Jíme Jinak jsou teda PECKA! Nekonečná studnice receptů a hlavně ty nákupní seznamy. Úspěch u mě je i vynechání kávy! Taky mám lepší pocit ohledně stravy mých dětí. Mám další informace o vyváženém jídelníčku a tím pádem více argumentů na obhajobu našeho stravování. Děkuju Vám, za to vše!

PS: Co shodit 5 kg za 14 dnů? 😍

Sezóna plavek začne brzy. Máme chutný jídelníček, skvělé recepty, videa, jemné cvičení - a samozřejmě živou podporu a motivaci. Už za 2 týdny uvidíte výsledky. Mrkněte na výzvu Hubneme do plavek a naskočte!

Zdravé recepty, zdravé vaření a životní styl. Tisíce receptů zdarma. Co víme, sdílíme! :-)

9 lidí už poděkovalo za článek.

Buďte první, kdo napíše komentář

Vyzkoušejte také

5

Bezlepková dieta: moderní šílenství nebo nutnost?

Slovo bezlepkový se stává moderním. Celiaků přibývá. Je opravdu nutné vyloučit lepek z našich jídelníčků? Změnila se tolik dnešní pšenice? Anebo jsme se sn...