Domů > Magazín > Hubnutí

Po porodu nemůžu zhubnout aneb co s tím?

Jste nějakou dobu po porodu a nedaří se vám zhubnout poporodní kila? Čekala jste, že se samy odbourají, ale ono tomu tak není? Pojďte se s námi podívat na to, jak na to jít zdravě a nadbytečná poporodní kila budou brzy ta tam.

Nemůžu zhubnout po porodu

Po porodu je pozornost ženy mířená pochopitelně primárně na miminko. Sama sebe většinou odbývá a případnými poporodními kily si hlavu příliš neláme, nebo čeká, že je shodí postupně přirozeně. Paradoxně právě tím, jak si na sebe a svojí stravu nenajde čas, se zhoršují podmínky pro to, aby kila posléze přirozeně shodila. Mnohdy se pak stává, že ještě dlouhou dobu po porodu se ženě nedaří zhubnout nadbytečná kila, ač by o to stála.

Nejspíše se ptáte, jak tedy zdravě jíst a přirozeně redukovat poporodní kila. A také jak to máte dělat, když pečujete o miminko či malé dítě a máte pocit, že na sebe nemáte vůbec čas. Prvotní je vaše rozhodnutí a motivace. Hnacím motorem pro vás jistě bude i to, že zdravým jídlem pomáháte nejen sobě, ale i kojenému miminku, popřípadě malému dítěti, které bude jíst s vámi k tomu, aby se zdravě vyvíjelo a předešlo se u něj vzniku zdravotních potíží. Ideální samozřejmě přitom je, když máte podporu a pomoc od svého blízkého okolí.

Zdravý jídelníček po porodu

Jak poskládat stravu, aby vás adekvátně vyživila a pomohla postupně zredukovat kila navíc? Co pro to můžete začít dělat hned teď?

  • Přestaňte se odbývat nekvalitním jídlem a jídlem sněženým ve spěchu. Co vám okolnosti dovolí, se snažte jíst v klidu a dobře každé sousto rozkousat.
  • Vyřaďte z jídelníčku polotovary a začněte si vařit jednoduchá jídla ze základních potravin. Patří sem hlavně celozrnné obilniny, luštěniny, zelenina, ovoce a semínka. Při výběru vhodných potravin vám pomohou naše měsíční plakátky.
  • Pokud míváte chutě na sladké a zaháníte je běžnými sladkostmi či sladkým pečivem, zkuste si připravit zdravý sladký dezert podle našich receptů.

Díky těmto a podobným opatřením, která vychází z principů stravy podle Jíme Jinak, se brzy uleví vašemu trávení, které bude pracovat posléze mnohem efektivněji, posílíte svůj střevní mikrobiom, zrychlíte metabolismus a tělo nebude mít tendenci zadržovat nadbytečné tekutiny. Poporodní kila budou postupně mizet a svojí tělesnou váhu a zdraví budete mít pod kontrolou. Nemějte obavy, nebude potřeba si počítat kalorie a vážit potraviny! 

Zdravé hubnutí začíná v hlavě

Určitou dobu po porodu žena spíše zapomíná na svoje potřeby – jak ty tělesné, tak i ty duševní. Je proto důležité se po krůčkách vracet sama k sobě, pěstovat sebelásku a oázu vnitřního klidu. Pomůže to lépe odolávat různým výzvám, které s sebou mateřství přináší a kromě toho vnitřní spokojenost a uvolněnost velmi ovlivňuje naše tělesné pochody. Ptáte se, jak na to? Inspiraci najdete v článcích na našem webu:

Zhubněte po porodu s Jíme Jinak

Pokud jste rozhodnutá změnit krok po kroku stravu ve spolupráci s námi, velice nás to těší. Jak s námi můžete pokračovat?

Určitě vás zajímá, jak začít. Pro tyto potřeby si pusťte online kurz Jak začít?. Je pro vás zdarma a je nabitý prvotními informacemi. Dále si projděte rubriku “Jak začít”, kde jsou předtočená informativní videa, popsané základní suroviny, využít můžete Školu zdravého vaření.

Připojte se k nám do Klubu Jíme Jinak. Zde máte spoustu dalších hodnotných materiálů (vzorové týdenní jídelníčky, recepty a video recepty, mnoho rozhovorů s odborníky a odborné články) a poradnu s naší podporou a možnosti se ptát na cokoli, co vás napadne okolo zdravého životního stylu a hubnutí. Pokud si chcete v pohodlí domova zacvičit, máte v rámci Klubu možnost si neomezeně pouštět videa a cvičit podle instruktorky jógy Šárky a lektorky jógy a zdravotního pilates Ivony. Naučíte se relaxovat, meditovat a používat dechové techniky pro detox těla a mysli, naučíte se jak na krásné a zdravé držení těla nebo jak si zacvičit v krátkém intervalovém tréninku. Samozřejmě vše s ohledem na váš zdravotní stav, těhotenství či dobu po porodu.

Pokud vám vyhovuje větší vedení a podpora, doporučujeme se zapojit do probíhajícího kurzu Hubneme do plavek (probíhá po Vánocích a pak před létem) nebo Jarní očisty (probíhá v únoru, březnu) či Podzimního detoxu(probíhá listopad, prosinec). V rámci těchto kurzů se naučíte zdravě vařit tak, aby vás to podporovalo ve vaší snaze hubnout po porodu, můžete se s námi o všem radit a vzájemně se podporovat s ostatními účastnicemi.

V rámci členství v Klubu Jíme Jinak máte možnost si poslechnout cenný rozhovor s MUDr. Strnadelovou o tom, Jak se stravovat v těhotenství a při kojení a nedostatku mateřského mléka.

Čtenářky, co zhubly po porodu s Jíme Jinak

Zkušenost se stravou podle Jíme Jinak v těhotenství a po porodu nám popsala naše čtenářka Magda (31).

Při prvním těhotenství jsem jedla běžně a přibrala přes 20 kg. Jsem sportovně založená, chodila jsem na dlouhatánské procházky s kočárkem, cvičila jógu, jezdila na kole… A na svou zhruba původní váhu jsem se dostala za víc než rok. Pak jsem začala jíst jinak, zhubla 7 kg pod svůj dlouhodobý průměr. A při druhém těhotenství jsem přibrala jen 12 kg. Teď po dvou měsících mam dole “jen(?)” 6, ale v plavkách se cítím fajn 🙂. Luštěniny jím celou dobu a druhé miminko žádné potíže s bříškem nemá. 🍀”

O své dojmy se podělila i čtenářka Aneta:

“Nemůžu říct že jím na 100% dle JJ, ale protože mi to nejvíce vyhovuje ze zdravotního hlediska, tak to převažuje a kdyby mi někdo vařil, tak tak jím klidně na 100 😁. V prvním těhotenství jsem nabrala skoro 20kg. Dolů to letělo samo, po šestinedělí jsem měla nahoře asi jen 4 kg a kdyby to tak zůstalo, tak bych si vůbec nestěžovala. Jenže pak to sletělo ještě pod váhu před prvním těhu.. no kojila jsem jsem přes 2,5 roku až do nynějšího těhotenství. Teď mám měsíc do porodu a cca 10 kg nahoře. Jinak jsem od narození dcerky jedla všechno dle JJ, sem tam věci mimo JJ, problémy vůbec neměla. Měla jsem navařenou i koikoku polévku, to plánuji teď zase. Jo a první dcerka do cca 1,5 roků měla jen stravu dle JJ a dá se říct že doposud nebyla nijak extra nemocná.”

Petra (34) se po 2,5 letech od porodu rozhodla shodit “poporodní” bříško. Zkoušela dietu s počítáním kalorií, ale výsledky nepřicházely. Narazila na stránky Jíme Jinak a všechny informace jí začaly dávat smysl. Váha začala jít dolů a do jídel podle našich receptů se zamilovala. Celkově se začala cítit spokojeněji, vitálněji a upravilo se jí trávení.

Své bohaté zkušenosti má i zakladatelka webu Jíme Jinak Eva Cikrytová. Sama měla po prvním porodu problémy shodit nabraná těhotenská kila:

Během prvního těhotenství jsem pravidelně cvičila těhotenskou jógu a pilates, jedla relativně zdravě, jak jsem si v té době myslela, když jsem se cpala syrovými zeleninovými saláty, ovocem a jogurty, a přesto jsem nabrala 26 kg. Nijak jsem se z toho nehroutila, předpokládala jsem, že to vykojím, že to postupně samo odejde. Navíc jsem hned po šestinedělí začala zase cvičit jógu a pilates. Kila se mě však držela jako klíště a tak jsem postupně přidávala pohybu, došlo i na kruhový trénink, a omezovala se v jídle. Chvilku jsem se smiřovala s tím, že je to daň za mateřství, že máma měla pravdu, že ženy v naší rodině jsou po dětech prostě takové….ale styděla jsem se za sebe a štvalo mě to. Bojovala jsem s šílenou únavou a chutí na sladké, ale když jsem jedla s malou, bylo mi hned líp. A tak jsem konečně udělala rozhodnutí, že takhle to dál nejde. Takové námahy, tolik odříkání a dole jsem měla skoro po roce jen jedno jediné kilo! Rozhodla jsem se 10 dní jíst podle principů, které učíme na Jíme Jinak. Za pouhých 10 dní jsem měla dole 5 kg a to zcela bez cvičení, protože mě v  té době šíleně bolela záda a cvičit jsem zrovna nemohla. Pak postupně odešlo dalších 15 kg a já se dostala na svojí maturitní váhu! Kromě váhy se mi už během těch prvních dnů zásadně změnilo zdraví. Mizela únava, bolesti, zahlenění, akné….tehdy jsem se definitivně rozhodla jíst jinak, abych byla zdravá a spokojená.

Video: Jak jsem zhubla po porodu

Poslechněte si celý příběh Evy, zakladatelky Jíme Jinak, v rozhovoru s Čestmírem Strakatým pro Reflex a pořad ProstorX.

Jíme Jinak vás podpoří

Nejspíš vám teď v hlavě visí spoustu otazníků, případně pochybností. Mohly by vás napadnout otázky podobné, jako jsme pro vás sepsali tyto:

Neváhejte se zeptat na cokoliv v komentářích níže. Připojte se k nám, vylaďte postupnými kroky svůj jídelníček a nastavení mysli a uvidíte, že pozitivní změny na sebe nenechají dlouho čekat. Netlačte při změnách na sebe a chvalte se za každý krok dopředu. Těšíme se právě na Vás!

 

PS: Stále na sebe nemáte čas?

Co se postarat konečně i o sebe? Startujeme podzimní detox. Spravíme si jídelníčkem postavu, odstresujeme se a nabijeme energií. Budeme o vás 8 týdnů pečovat a podporovat vás na cestě k lepšímu zdraví.
Chci trochu péče a porozumění.

Mojí vášní je celostní pohled na zdraví lidského těla a duše. Miluji svoji rodinu, ráda skládám myšlenky psaným slovem, hřeje mě pocit, že mohu u ostatních zažehnout plamínek péče o jejich zdraví.

Buďte první, kdo poděkuje za tento článek.

Buďte první, kdo napíše komentář

Vyzkoušejte také

Kojím a nejde mi zhubnout – co se to děje?

Kojíte po porodu už nějakou dobu, ale poporodní kila se ani nehnou? Podívejte se, co možná děláte špatně a proč vám hubnutí během kojení nejde.
15
2

Kolikrát za den bychom měli jíst? Teď už v tom budete mít jasno

Názory odborníků na množství jídel denně se značně rozcházejí. Někdo striktně doporučuje jíst 5x denně, jiný až 7x. Někdo dokonce radí jíst jen 2x denně. J...

Zdravý jídelníček na hubnutí

Zkoušeli jste všechny možné diety, strávili jste spoustu hodin v posilovně a stejně vás dál trápí nadváha? Poradíme vám, jak by měl vypadat zdravý jídelníč...

Redukční dieta: Jídelníček na týden

Toužíte se zbavit nadbytečných kil nebo odbourat zdravotní potíže? Rozhodně neztrácejte čas hladověním a dejte přednost zdravému vyváženému jídelníčku. Už ...

Jídelníček na hubnutí po 50

S přibývajícím věkem si na těle všímáme některých změn, které nás moc nepotěší – obzvlášť přibývající kila. I když může být hubnutí po padesátce obtížné, m...

Hubnutí při kojení a jak na něj

Kojíte, ale trápí vás poporodní kila, která ne a ne zmizet? Poradíme vám, jak zdravě zhubnout i při kojení a jak změnit stravu tak, aby bylo vaše miminko z...