Domů > Magazín > Blog

Hubnutí po 60 a jak na něj správně

Máte už po šedesátce, trápí vás nadváha, ale ať se snažíte, jak se snažíte, přebytečných kil se vám nedaří zbavit? Máme pro vás pár tipů na zdravé hubnutí po 60, během kterého nebudete trpět hladem a navíc si skvěle pochutnáte.

Jak zhubnout po šedesátce

Stárnutí je přirozený proces, který s sebou bohužel přináší řadu neoblíbených změn, jako je zpomalování metabolismu, ztráta svalové hmoty a v mnoha případech i nárůst tělesné hmotnosti. V tomto věku už navíc člověka trápí zdravotní potíže –  nespavost, trávicí potíže (reflux, dráždivý tračník), zhoršená funkce štítné žlázygynekologické potíže, problémy s pohybovým aparátem (bolesti kloubů, svalů) nebo únava.

Pokud se snažíte zhubnout po 60. roce života, může se vám to zdát jako obtížný úkol. Nicméně ať už je vaším cílem zlepšit zdraví, cítit se lépe nebo cokoliv jiného, je důležité vědět, že hubnutí je i v tomto věku dosažitelné. Pojďme se nyní podívat na to, jaké kroky je třeba ke správnému a efektivnímu hubnutí v šedesáti udělat.

Jezte jinak – zdravě a chutně

Základem hubnutí v jakémkoli věku, tedy i po šedesátce, je zdravá strava, která vaše tělo nebude zatěžovat. Je důležité jíst vyváženě a dodávat tělu všechny nezbytné živiny. Pro inspiraci, co a jak vařit, vám poslouží naše zdravé recepty.

Rozeberme si nyní podrobněji, z čeho se skládá správný jídelníček. Aby byla strava nejen chutná, ale také pestrá a nutričně vyvážená, nezapomeňte do ní začlenit tyto potraviny:

 • obiloviny (např. rýže, pohanka, kroupy, jáhly, quinoa),
 • luštěniny (např. čočka, fazole, cizrna, hrách),
 • semínka (např. sezam, len, slunečnice, dýně, konopné),
 • zeleninu (kořenová, listová, kulatá).

Naopak se vyhněte všem pokrmům, které vašemu tělu nedělají dobře. Zejména se jedná o:

 • potraviny zatěžující organismus (plné potravinářské chemie jako jsou barviva, konzervanty apod.),
 • průmyslově zpracované potraviny,
 • potraviny, které zahleňují (např. potraviny s přidaným cukrem),
 • obecně vše, co se těžko tráví (např. jídla z fast foodu).

V receptech a jídelníčcích podle Jíme Jinak tak nenajdete ani:

 • maso,
 • mléko a mléčné výrobky,
 • vejce,
 • bílou mouku.

Výše jmenované potraviny totiž také naše těla zatěžují. Jejich vyřazením ze stravy předcházíte zdravotním potížím a šetříte přírodu. Dejte proto přednost prvopotravinám a čerstvému jídlu.

Tápete při sestavování jídelníčku? Omrkněte náš vzorový dietní jídelníček na 14 dní nebo pokud preferujete větší vedení, vrhněte se do našeho programu Hubneme do plavek. Čeká vás

Pečujte o své duševní zdraví

Psychické zdraví je často opomíjenou součástí procesu hubnutí, přestože hraje významnou roli ve zdravém životním stylu. To platí i pro hubnutí. Lidé nad 60 let obvykle při pokusech zhubnout čelí mnoha výzvám, mezi které často patří zdravotní problémy, ale nejen ty. Stres, deprese nebo odloučení od rodiny narušují vaši emoční stabilitu, což se v mnoha případech projevuje přejídáním a neschopností zhubnout.

Stres a emoční přejídání jsou asi nejčastějšími překážkami při hubnutí. Je velmi důležité najít zdravé způsoby, jak se vypořádat se stresem, jako je cvičení, meditace nebo čtení. Jedině tak budete zdravě hubnout.

Jedním z nejdůležitějších aspektů psychického zdraví při hubnutí jsou sebeláska a sebeúcta. Je snadné sklouznout k zaměřování se na negativa a kritizování sebe za nedostatky nebo selhání. Místo toho se ale raději soustřeďte na úspěchy, i na ty malé, a buďte laskaví sami k sobě.

Pamatujte, že výživa ducha je stejně potřebná jako výživa těla.

Dopřejte si přirozený pohyb

Že má pohyb spoustu přínosů, o tom nemůže být pochyb. Mezi jeho benefity patří podpora srdce, kostí a svalové hmoty, zlepšení nálady a energie a samozřejmě napomáhá hubnutí. Nebudeme vás nutit dřít v posilovně, to vůbec není třeba. Pohyb v jeho přirozené formě je ale velmi zdravý a stojí za to jej zahrnout do svého každodenního života.

Motivace k pravidelnému pohybu je mnohem vyšší, pokud se věnujete aktivitám, které vám skutečně dělají radost. Může to být cokoliv od chůze, plavání, jógy, tance až po zahradničení. Důležité je cítit se při pohybu dobře.

 Hubnutí po 60 – příběhy čtenářů Jíme Jinak

Pavla (63) si stanovila hlavní cíl dostat se zpátky na normální váhu a zbavit se léků. Obojí se povedlo, i když si musela zkusit, jaké to je polevit a zase se ke zdravému vaření podle Jíme Jinak vrátit. Na naší stravě zhubla 8 kg a pokračuje dál.

Hana (64) se v mládí začala potýkat s různými vážnými zdravotními potížemi a celý život hledala cestu, jak svůj stav zlepšit. Díky změně jídelníčku se jí vrací síla a energie, zlepšil se jí zrak i zažívání, je opět aktivní a má chuť do života.

Lenka (61) měla potíže s trávením, vysokým tlakem, autoimunitním onemocněním štítné žlázy a bolestí beder. Díky změně stravy se zbavila léků na tlak a na odvodnění, dala si do pořádku trávení a celkový metabolismus a zhubla o dvě konfekční velikosti.

PS: Cítíš se v plavkách sebevědomě?

Pokud letos nechceš schovávat zadek pod ručník, pojď na to s námi jinak.
Chci lepší postavu!

5 lidí už poděkovalo za článek.

Buďte první, kdo napíše komentář

Vyzkoušejte také

11
1

Bylinky pro sladké spaní

Každý třetí člověk má občas problémy s nespavostí a více než polovina populace u nás vyloženě trpí na problémy se spánkem. Neustálé převalování, hlava plná...
1
12

Zpívání s anděly

Už dlouho mám za to, že každý má svého strážného anděla, nejen díky tomu, že se mi občas dějí věci, které hlavou prostě nevymyslím. Ale o tom třeba někdy p...
12
44

Videopřání Jíme Jinak – Staňte se jezerem

V netradiční době máme pro nás všechny netradiční přání. Nejen na čas vánoční ale na celý další rok.
19
3

Dala jsem sbohem refluxu, únavě i 4 kilům (Jana, 29 let)

Chcela som sa zbaviť únavy, mala som oslabenú slinivku, takže reflux a nepríjemný pocit po najedení. Tiež som jedla dosť neskoro a potom ma otravovalo to, ...
20
13

Hlošina okoličnatá – zdravá pochoutka

Říká se jí také podzimní oliva a je to keř hodící se do živých plotů. Vaši zahradu obohatí dusíkem a ještě můžete na podzim sklízet malé chutné bobulky.
20
12

Faux-pas, která píše sám život

Jestli na nás Češích něco miluji, je to určitě náš smysl pro humor. Líbí se mi, jak si umíme dělat legraci snad úplně ze všeho. A možná, že právě proto se ...