10 tipů, jak zařadit vlákninu do jídelníčku

0

Že je vláknina ve stravě důležitá a že jí v ČR obecně jíme málo, a proto jsme na předních příčkách co se týče rakoviny tlustého střeva, víme všichni. Ale co udělat pro to, aby se to změnilo? Vyzkoušejte některý z těchto 10 tipů, jak zařadit více vlákniny do svého života!

1Vyměňte bílé pečivo za celozrnné

Celozrnné pečivo oproti tomu bílému obsahuje až 4x více vlákniny. Například krajíc celozrnného chleba obsahuje až 2 g vlákniny, ten samý krajíc chleba z bílé mouky má jen 0,4 g vlákniny. Dejte si ale pozor na tzv. „tmavé“ pečivo. Nejedná se o celozrnné! Často jde jen o bílou mouku, která je obarvená a posypaná semínky. Výrobci tak reagují na trend spotřebitelů přechodu z bílé na tmavou mouku. Dříve se dobarvovalo pečivo karamelem, dnes se používá pražené obilí, které je pro tělo nebezpečné kvůli obsahu akrylamidu. Raději volte celozrnné kváskové pečivo ze zdravé výživy, nebo si ho sami upečte.

2Používejte celozrnné mouky

Na pečení, palačinky, placky, lívance, zahušťování, knedlíky, karbanátky, obalování, pečivo aj. nahraďte bílou mouku za celozrnnou nebo luštěninovou. Nebo si jednoduše rozmixujte ovesné vločky na mouku. Tato změna z bílé na celozrnnou mouku může zvýšit vlákninu v jídle až o dvojnásobek.

3Volte přílohy z celých zrn

Vybírejte a kupujte celozrnné přílohy jako jsou celozrnné těstoviny, celozrnné knedlíky, celozrnné placky, natural rýže, celozrnný kuskus aj. Chuťově jsou většinou téměř podobné jako ty z bílé mouky, ale dodají dvojnásobné množství vlákniny a spoustu živin. Například těstoviny z bílé mouky obsahují jen 3 g vlákniny a ty celozrnné až 5,2 g vlákniny.

4Zařaďte nové obiloviny

Vyzkoušejte tradiční a zapomenuté přílohy jako jsou jáhly, čirok, quinoa, pohanka, kroupy, špalda, bulgur atp. Dají se dobře zakomponovat do jídel, zvýšíte pestrost ve stravě, jsou chuťově zajímavé, mají velký podíl vlákniny a dalších živin. Zkuste například čirokové rizotojáhlový makovecpohankové lívancešoulet aneb hrách a kroupy aj.

5Zelenina ke každému jídlu

Ke každému jídlu přidejte zeleninu – vařenou, dušenou, napařenou, syrovou, salát, pečenou aj. Inspirujte se našimi zeleninovými nebo salátovými recepty. Ovoce můžete v sezóně zařadit jako svačinku mezi jídly nebo jako součást zdravých dezertů bez cukru a bílé mouky, plných vlákniny. Zelenina a ovoce obsahují na 100 g až 7 g vlákniny, průměrně však okolo 2 g.

6Jezte luštěniny alespoň 1x denně

Nezapomeňte do stravy zařadit i luštěniny – hrách, čočku, fazole, anebo tempeh či natto. Porce 100 g luštěnin má až 15 g vlákniny. Výborné jsou například luštěninové guláše, pomazánky z luštěnin (třeba cizrnový hummus, ale i méně známá fazolová paštika), polévky s luštěninami (třeba hrstková nebo fazolový boršč), zeleninové saláty obohacené o luštěniny (např. cizrnový, čočkový), anebo křupavý cizrnový snack. Luštěninové mouky se hodí na obalování zeleniny, hub či tofu (prodává se pod názvem Hraška), zahušťování karbanátků, omáček i polévek, na přípravu omelet, do sladkého i slaného pečení (např. proteinový chléb).

7Snídejte kaše

Teplé kaše jsou výborným startem do nového dne. Nekupujte ale instantní anebo krupicové kaše z obchodu, raději si udělejte kaši doma, z celých zrn. Můžete využít ovesných či jiných vloček (až 6 g vlákniny), jáhel, quinoi, pohanky, rýže, kukuřičné krupice nebo polenty aj. Nejenom, že uděláte dobře svému trávení, budete se cítit lehce, nebudete mít brzy hlad, ale také tělu dodáte velké množství vlákniny.

8Na svačinu müsli tyčinku

Nekupujte si čokoládové Mars tyčinky či jiné podobné tyčinky plné cukru, tuku a 0 % vlákniny, ale raději si udělejte vlastní müsli tyčinky, RAW tyčinky nebo flapjack. Ty domácí mohou obsahovat až 5 g vlákniny! To samé platí o sušenkách, raději si je vyrobte doma.

9Přidejte ořechy a semínka

Denně snězte alespoň hrst oříšků nebo semínek – posypte si s nimi kaše nebo je do kaší zamíchejte, nasypejte je na saláty, na pečivo, rozmixujte je na dipuvařte je s obilovinou, zakomponujte je do rizot, pomazánek, polévek, dezertů nebo je zobejte jen tak. Ve 20 g obsahují cca 2 g vlákniny. Můžete také koupit ořechová a semínková másla a používat je do hummusu, do kaší, do dezertů, krémů, omáček, na ochucení hlavních jídel aj.

10Jezte pestře

Střídejte různé druhy obilovin, luštěnin, zeleniny, ovoce, ořechů i semínek a třeba i mořských řas, pokud je máte rádi (také vlákninu obsahují). Jen tak zajistíte tělu to, co potřebuje.

11Doplňky stravy jen v případě nouze

Zvažte, jestli opravdu potřebujete doplňky stravy obsahující vlákninu. Vláknina se dá bez problémů doplnit ve stravě a zdravý jídelníček jí obsahuje dostatečné množství. Pokud i přes to nejste schopni dosáhnout denního příjmu vlákniny, můžete do jídelníčku (kaše, do těsta, do rostlinného jogurtu) přidat psyllium, otruby nebo jablečnou vlákninu. Také existují konjac nudle, které obsahují dostatečné množství vlákniny.

 

Jídlo je perfektní, i děti uždibují (Lada)
Lada: Dneska třetí den a jídlo za mě perfektní....
Jíst jinak je to nejlepší, co mě mohlo v životě potkat
Zabazaba: Jíst jinak jsem začala kvůli své dceři s...
Obleču šaty, které jsem X let neoblékla
Ilona L.: Mám jednu naprosto luxusní zprávu! Moje 69letá...
Rozloučila jsem se s pneumatikou na břiše (Vlaďka)
Vlaďka: Kurz Jarní očista je sice oficiálně u konce,...
Manžel na této stravě cukrovku vyléčil
Metodej: Určitě je, manžel na této stravě v podstatě...
Krásně vedený kurz (Michaela)
Michaela: Evi a spol, i já se přidávám s...
Kvalitě mých nehtů 3 měsíční strava s Jíme Jinak velmi pomohla (Dagmar)
Dagmar: Kvalitě mých nehtů 3 měsíční strava s Jíme...
Nejsem už nafouklá, nemám ani pálení žáhy a śhodila jsem 6 kg v 62 letech
Dana P.: vaše stránky jsem začala sledovat již koncem...
Inspirující kurz pro začátečníky
Lenka: Milá Evo, milá Helčo, ještě jednou vřelé díky za...
Už nechci vařit klasiku, kterou jsem dříve vařila
Pavlivlmaeorua: S pomocí dcery jsem se dostala k programu...
Jde to krásně a jednoduše (Zdenka)
Zdenka: Ahoj Evi, stáhla jsem si a pročetla e-book...
Bez vás bych byla ztracená
Martina: Díky za všechny vaše skvělé nápady, já bych...
JJ mi pomohlo najít směr, kterým chci jít
Petrushe: Ahoj Evi, chci touto cestou moc poděkovat za...
S vaším webem je stravování pro nás jednodušší
Ludmila D.: Vaše stránky už sleduji nějakou dobu. Letos jsem...
Jídlo je výborné, rychlé a léčí a navíc ušetřím na nákupech
Vherm: Ahoj všem, jsem 12. den v hubnutí do...

Jak to vidíte vy? Napište komentář.

Komentujte
Vaše jméno

Jméno uložíme a zobrazíme, váš e-mail nezveřejníme. Zásady ochrany údajů.

Předchozí článekBezlepkový mazanec
Další článekPřednáška MUDr. Strnadelové a Jana Zerzána v Praze 11.5. 2019